Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji CO - Sterownik SKZP-02


QBAelectric

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Postanowiłem dokończyć swoją instalację CO/CWU.

Zakupiłem nowy polecany sterownik SKZP-02 i wlasnie przy tej okazji chciałbym dokończyć instalację. W związku z tym proszę Was o opinie i co byscie zmienili. Instalacja ma już kilka lat i widze tam kilka wad.

 

Kocioł jaki posiadam niestety no-name, na naklejce było 30kW, ale nie znam faktycznej mocy, palnik retorta, ogolnie jestem zadowolony jak na taki kocioł niewiadomego pochodzenia.

Kocił pracuje w układzie otwartym i zasila zasobnik CWU 300L rowniez w ukladzie otwartym jak na foto. Mam polaczone szeregowo dwie wezownice, mam rowniez cyrkulacje ale do tej pory nie uzywałem.

Całe zasilanie domu, ( piwnica, pietro i poddasze ) mam w ukladzie zamknietym na wymmienniku, mam rowniez podlogowke z RTLami w rodzielaczach ale to porazka i jako drugi temat. Mam podciagniety juz drugi pion do samej podlogowki i zakupiony juz zawor mieszajacy z pompą.

Drugi wymmiennik mam na osobny garaz jeszcze nie podlaczony, dlatego jest drugi bo chcialem uklad zalac domieszką glikolu.

Zasobnik CWU zasilany przez zawor troj drogowy, narazie recznie ustawiony, nie zmieniany bez silownika.

W zwiazku z zakupem nowego sterownika chcialbym podlaczyc silownik do tego zaworu, niestety widze powazna wade konstrukcyjną i w momencie zamkniecia zaworu by puszczal tylko na Zasobnik CWU, uklad stanie sie układem zamknietym dlatego napewno bede musial przepiac naczynie wyrownawcze przed ten zawor.

W tej chwili kociol pracuje na ok. 48C, chcialbym by pracowal troche wyzej ale by woda uzytkowa byla na nizszym poziomie wiec domyslam sie ze musze wpiac kolejna pompę.

 

Jak juz wspomniałem chce wpiac dodatkowy pion tylko na podlogowke, myslalem o zaworze mieszajacym gdzie mozna bedzie ustawic ogolna temperature na podlogowke a RTL dzialaly by tylko jako włącz-wyłącz by nie wprowadzac dodatkowych modyfikacji. Generalnie jak narazie i tak uzywam tylko podlogowi w lazience i korytarzu wiec taka sama temperatura we wszystkich obwodach nie robi mi raczej problemu.

 

Jesli trzeba dosle kolejne zdjecia i odpowiem na wszystkie pytania.

 

Chcialbym byscie sie wypowiedzieli i wytkneli bledy ktore nalezaloby poprawic.

Na dniach bede chciał przelaczyc sie na nowy sterownik SKZP.

20201217_195709.jpg

20201218_170304.jpg

20201221_115138.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak:

1588731904_forumpoprawki.thumb.jpg.bd030bbf955d41031b528f9633bd27d2.jpg

To koncepcja obiegu pierwotnego ( kotła) z niezależnym sterowaniem grzania wody.

Naczynie przelewowe musi być tak ustawione aby dół naczynia był min 0,3m powyżej innych elementów obiegu pierwotnego.

Na obiegach wtórnych naczynia przeponowe i ZB 2,5bar.

reszta wg potrzeb np zaw do podłogówki + pompa + jej sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna korekta: pompy na powrotach obiegów instalacyjnych przy obydwu wymiennikach płytowych mają tłoczyć w stronę wymienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam za porady,

Czy złym rozwiązaniem bedzie układ z jedną pompą plus zawór trojdrogowy tak jak mam w tej chwili?. Sterownik SKZP posiada wyjscie na zawór trojdrogowy. Pompa pozostała by jedna zamiast trzech a zawor z siłownikiem mam juz kupiony.

 

Prosze Was o wytłumaczenie co w takim układzie jest złe.

Co złego jest w układzie pomp na zasilaniu przy wymiennikach, co zyskam jak beda na powrotach? - pytam czysto teoretycznie.

 

Odnoscie zbiornika wyrownawczego to niestety nie mam mozliwosci podniesienia go wyzej, kotłownia w piwnicy, do tej pory raczej skutków ubocznych nie zauważyłem przy tym ukladzie a pracuje to juz ok. 6 lat.

 

Czy sterownik SKZP mozna ustawic w taki sposob by przełączał zawór na CWU w momencie spadku temperatury i pozostawieniu całego układu jaki mam w tej chwili?, oczywiscie po przepieciu zbiornika wyrownawczego przed zawor troj drogowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy któryś z kolegów znający dobrze SKZP-02 mógłby podpowiedzieć czy mozna podpiac pod sterownik zawór trojdrozny by regulował CWU z priorytetem dla CWU?. Z tego co widze to SKZP steruje tylko Zaworem ochrony powrotu, u mnie jest to zbedne bo temperatura powrotu jest zachowana poprzez krotki obieg i prace z wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz priorytet CWU, to sterownik zamyka zawór CO, gdy jest potrzeba grzania CWU. Do tego możesz ustawić nadwyżke CWU to dodatkowo podbije temperature kotła na czas grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.