Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia pieca Kamen Perfekt Bio 15 kW


Gość Jaacek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów.

Mam problem z ustawieniami pieca i nie mogę znaleźć rzetelnego fachowca który się na tym zna. Mam nadzieję że znajdę tu wskazówki co do ustawień mojej instalacji

Postaram się krótko opisać problem. W pierwszej kolejności trochę danych:

- dom stare budownictwo - 130 m2 słabo ocieplony

- kocioł Kamen Perfekt Bio 15kW na pellet

- palnik Venma Comfort + sterownik Tech ST-976

- grzejniki aluminiowe w każdym pomieszczeniu - przykręcone do połowy

- zawór sterujący 4d

- C.W.U - bojler 250 litrów + pompka do obiegu ciepłej wody (chodzi tylko parę godzin w ciągu dnia )

- regulator pokojowy ustawiony na 21.2 umieszczony w pokoju w którym wahania temperatur są małe 

- pellet Barlinek kaloryczność > 5-5,3 kWh

- waga w 2 minutowym teście 670 g

 

Piec użytkuję od lipca 2020 roku i problem ze spalaniem zaczął się kiedy uruchomiłem go w trybie "pompy równoległe" a temperatury za oknem oscyluje w granicach poniżej 0 w nocy (-5;-3) i około 0 w dzień. 

Pierwotne początkowe ustawienia: Algorytm PiD

- temp. zadana kotła 65 stopni - histereza 10 stopni

- temp. zaworu 4d 60 stopni - histereza 0.2 stopnia

- temp. CWU 45 stopni - histereza 7 stopni

 

Spalanie w takim układzie wynosiło odpowiednio

lipiec - 165 kg (tryb lato)

sierpień - 150 kg (tryb lato)

wrzesień - 195 kg (tryb lato)

październik - 510 kg (tryb pompy równoległe) = 17 kg/dobę

listopad - 825 kg (tryb pompy równoległe) =27,5 kg/dobę

grudzień - od 1 do 4 - 150 kg (tryb pompy równoległe) = 37,5 kg/ dobę

 

Zaniepokoiło mnie spalanie w listopadzie i grudniu kiedy przyszłe zimne dni i noce. Piec często się uruchamia i moim zdaniem nie trzyma temperatury. Zaobserwowałem że przy temperaturze -2 w dzień praca pieca przy stabilnych warunkach w domu wyglądała następująco. Piec stygnie do 47 i się uruchamia. przez 1,5h piec pracuje gdzie temperatury kotła waha się od 65 d0 53 - ten proces występuje 3 krotnie po czym piec przez kolejne 1,5h utrzymuje około 52 stopnie aż spadnie do początkowych 47 stopni i proces się powtarza od początku. Spalanie pelletu jest OK ponieważ nie ma żadnych spieków tylko sam czysty popiół.

Zastanawia mnie również przebieg krzywej temperatury ponieważ u mnie zawsze jest on nieregularny (dodaję w załączniku) 

Skontaktowałem się z serwisem który po otrzymaniu danych jak 2 minutowy test - 670g oraz kaloryczność 5-5,3 kWh poprosił o wyłączenie trybu PiD i  zmianę algorytmu pracy na standard.

Parametry po zmianie;

Moc Minimalna:

- Czas Pracy 2s

- Czas Przerwy 30s

- Nadmuch 25

Moc Maksymalna:

- Czas Pracy 4s

- Czas Przerwy 26s

- Nadmuch 40

Częstotliwość Czyszczenia  2 godziny

USTAWIENIA: Algorytm standard

- temp. zadana kotła 65 stopni - histereza 10 stopni

- temp. zaworu 4d 55 stopni - histereza 0.2 stopnia

- temp. CWU 45 stopni - histereza 7 stopni

 

Aktualnie jest +9 na zewnątrz i piec spalił około 20 kg pelletu na dobę przy powyższych ustawieniach z algorytmem standard.

Zmniejszyłem temperaturę zadaną zaworu 4d na 50 stopni ponieważ chciałem zminimalizować mieszanie się wody chłodnej z grzejników z wodą ciepła z pieca żeby ustabilizować temperaturę kotła podczas rozpalania. 

Dodam że zastanawiające jest że piec praktycznie nigdy nie przekroczył temperatury zadanej. Jak jest ustawione 70 to osiąga max 65, jak jest ustawione 65 to osiąga max 63. Być może jest to spowodowane tym że zanim piec osiągnie temperaturę zadaną to dom już się nagrzeje po czym przechodzi w stan podtrzymania. 

Przed założeniem instalacji dorady mówili że piec będzie uruchamiał się tylko kilka razy a zgromadzoną energią będzie ogrzewał dom. Niby jak to możliwe skoro on sam w sobie nie może utrzymać chociażby zbliżonej temperatury do zadanej i częściej pracuje niż czuwa.

Kolejną rzeczą jaką zauważyłem jest to że mimo iż załączenie pomp mam ustawione na 55 stopni to pompa od C.O załącza się dopiero przy 57 stopniach czego nie rozumiem skoro histereza zaworu jest ustawiona na 0,2 stopnia. Pompa C.W.U włącza się przy 55 jeśli bojler jest niedogrzany - podczas pracy z PiD pompa C.W.U włączała się zawsze przy 55 stopniach.

I ostatnia rzecz to szybko spadająca temperatura kotła po włączeniu w tryb podtrzymania. W 20 min potrafi spaść z 63 do 51-53 i taka wartość utrzymuje się najdłużej do momentu aż temperatura pieca spadnie poniżej 50 stopni albo temperatura w domu spadnie poniżej 20,8.

PS:

- Nie mam włączonej ochrony powrotu 

- odkąd piec pracuje w algorytmie standard zauważyłem w popielniku lekkie czarnawe spieki leżące w popielniku. Mają delikatną strukturę i rozpadają się przy dotknięciu czymkolwiek.

 

Czy ktoś miał podobny problem bądź wie co może powodować takie zużycie.

 

 

 

wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.