Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z pelleciarką .


Przemekz

Rekomendowane odpowiedzi

To tak po kolei , mam pelleciarke 3kW , i problem u mnie polega na tym , że podczas sypania wiórów , maszynka nie chce przepuścić i zrobić pelletu , a to co wychodzi z matrycy czyli "pellet" jest bardzo twardy i z zewnątrz jest czarny , próbowałem wiele sposobów , po pierwsze są to wióry iglaste więc miękkie (jodła ) , po drugie na początku spróbowałem mokre tak z ciekawości to zaczęło się kopcić , potem jak już wyschły , kolejny raz próbowałem i dalej ten sam problem , pomyślałem że może za grube są wióry to przesiałem trochę je i wrzuciłem do pelleciarki i dalej to samo , czyli wióry , suche , drobne , jodła , a nie chce przejść przez matryce , jest mega twardy i z czarną obwódką pellet . Co mogę zrobić żeby to w końcu zadziałało , proszę o pomoc .   

pellet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tyle wiemy że masz. A kolega robił już na niej? Czy w ogóle robił  już pellet? Czy tylko na youtubie widział jak się robi?

3kW to maleństwo sprzęt nowy czy chodzony? Matryca płaska czy cylindryczna?

Napisz troszkę.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta trocina jest jak mąka graham , nie wiem co kolega ma na myśli że pisze wióry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Tyle wiemy że masz. A kolega robił już na niej? Czy w ogóle robił  już pellet? Czy tylko na youtubie widział jak się robi?

3kW to maleństwo sprzęt nowy czy chodzony? Matryca płaska czy cylindryczna?

Napisz troszkę.

Pozdrawiam. YARO

Dziękuję za odpowiedź 

I tak to jest moja pierwsza pelleciarka , dopiero zaczynam , można tak powiedzieć , nowy sprzęt dokładnie ten https://allegro.pl/oferta/peleciarka-pelleciarka-3-0kw-100kg-h-stiler-polska-7802236941?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_firma_przemysł&ev_adgr=Maszyny+i+urządzenia&gclid=Cj0KCQiAwf39BRCCARIsALXWETzfMg_V3RYBo7kjPPtleX9t3QHse_ZDX8-WzYCQHKhhKjlvJ_1Enk8aAltlEALw_wcB 

Nie mam w ogóle doświadczenia z tym ,poza próbami którymi sam przeprowadziłem ,  jedynie jeździłem po produkcjach pelletu i pytałem o różne rzeczy , dlatego też kupiłem najmniejszą aby próbować i jakieś wnioski wyciągnąć :)  

Matryca cylindryczna 

Pozdrawiam Przemek 

 

53 minuty temu, Kriss12 napisał:

Z tego co wiem to pelet robi się z trociny, a nie z wiórów.

Odnośnie tego ,tak owszem trociny , przepraszam za pomyłkę.

Pozdrawiam

Przemek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pierwsza rzecz dociśnij rolki do maksimum , oczywiście w/g instrukcji. Pamiętaj że wydajności które podali tobie w są przewalone o co najmniej 50%

Jak puszczasz pierwszy i ostatni kęs dla maszyny powinieneś mieć wiadro takich odpadowych pelletek w których jest trochę parafiny czy oleju, i od tych zaczynasz wyprasowywanie do rozgrzania matrycy. Stawiam że masz słabo rolki dociśnięte i do tego doszło do sklejenia. Postaraj się troskę wydłubać to"sitko" i jeszcze raz wystartować.

Jak ruszy to przesyp parę razy już wytłoczony gorący pellet z powrotem do kosza i tak kilka razy i jak się rozgrzeje to ten z olejem czy parafiną zostawiasz na koniec produkcji aby został w matrycy, a świeży już dalej będzie hulać do wora..... Rolki jak nowe to ustaw na zero tzn. jak puścisz w ruch to lekko dociągając śruby usłyszysz opór maszyny i wtedy zablokuj i.....luuuuu. Oczywiście do regulacji matryca pusta. Po godzinie musisz sprawdzić docisk, póżniej raz na 4-5 godzin pracy.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Przemekz napisał:

Matryca cylindryczna 

Witam.

Matrycę kolego masz płaską. Cylindryczna (pierścieniowa) to taki perforowany cylinder , rolki w środku wygniatają pellet na zewnątrz,

Pozdrawiam.

2003454180_Screenshot_2020-11-27PeleciarkaKompletnelinieiurzdzeniadoprodukcjipelletuDobra-Sprzedajemypl.png.505bc0e5f1037c35e261ddb461fd9dec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Panie szanowny YaroXylen , dziękuję ślicznie za poradę , w końcu coś się udało , wczoraj zrobiłem tak jak Pan powiedział , i w końcu wyleciał pellet :) , teraz miałem taki problem , że jak rozgrzewałem pelleciarke , tymi trocinami z olejem , to chyba robiłem to za krótko , ponieważ , potem jak już normalnie trociny wrzuciłem , to zamiast pelletu to wylatywał taki hmm spalony pellet , możan by powiedzieć , ponieważ był cały czarny w środku jak i na zewnątrz , dodatkowo , jak próbowałem dalej , to pelleciarka cała dymiła , i to tak dość mocno , więc dziś kolejny raz to wyczyszczę , i spróbuję dłużej używać tej mieszanki do zagrzania z tym olejem , może to pomoże , aaa i jeszcze  w między czasie zatrzymałem na parę minut tą pelleciarke ponieważ poszedłem po więcej trocin , może przez to się schłodziła i potem zaczęło tak się robić z tym czarnym pelletem , i potem już tak się zagrzało że zaczęło hm tak jakby rzucać tym pelletem , w sensie wylatywały jakieś kawałki pelletu , z bardzo dużą prędkością , i górą i tamtędy co powinien wylatywać , w sumie to jak dostałem tym to aż zabolało haha , ale cóż , będę próbował dalej , jeśli Panu coś się więcej nasuwa na myśl do poprawy albo uwag , to bardzo proszę , bardzo chętnie wysłucham :) .

Pozdrawiam 

Przemek  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trochę dymu może się robić, natomiast pary jest ogromna ilość z powodu ciśnienia, tarcia i dodatkowo efekt powoduje niska temperatura i stąd może być też takie wrażenie.

Jodła jest dosyć żywicznym drewnem i stąd mogą być początkowe problemy przy pelletowaniu jak z modrzewiem. Ile czasu matrycę rozgrzewałeś? jaką masz wilgotność trociny? Jaką granulację?.

Druga rzecz to samo wykonanie matrycy, słaba jakość powierzchni wnętrza otworków, może powodować trudności w pierwszych przepchnięciach pelletu, i jedyna rada  jak ruszy to gonić np. minimum z godzinę bez zatrzymania. Po takiej godzinnej sesji powinna się wygładzić i wypolerować w środku, później już tylko z górki. Trzecia rzecz skoro pelletki wyskakują górą to nie ma towaru na rolkach, trochę za mało sypiesz. I jeszcze weź na próbę zwykłych trocin sosnowych i zobacz jak będzie szedł pellet. Niestety pisałeś że silnik to 3kW, to maleństwo i musisz spełnić wiele warunków aby to jakoś szło. Ale nie załamuj się i próbuj....

Do rozgrzewania matrycy możesz również użyć czystej wilgotniejszej trociny, która po ponownym kilkukrotnym wsypaniu do kosza będzie wysychać i coraz mocniej rozgrzewać matrycę. Jak pellety będą już suche i gorące lecieć, wtedy sypiesz właściwy towar i rozpoczynasz produkcję. Pamiętaj aby wyłączając maszynę na dłużej wsypać tych pelletek z olejem lub parafiną, wtedy łatwo wystartujesz po wystygnięciu maszyny.

Pozdrawiam. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

To tak , rozgrzewałem tak ze 20 min , więc teraz przy kolejnej próbie wyczyszczę matryce i rolki ponownie , i spróbuję dłużej rozgrzewać tymi trocinami z olejem , tak jak Pan mówi godzinkę 

Jeśli chodzi o wilgotność to właśnie nie wiem , czuję że suche mam zamiar kupić wilgotnościomierz , miałem już zamiar wcześniej ale bardzo drogie urządzenie , ale ostatnio mi się udało znaleźć taki za 100zł więc fajnie oto on https://pl.aliexpress.com/item/4000236311932.html?src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=9594049142&albag=100017018638&trgt=296904913880&crea=pl4000236311932&netw=u&device=c&albpg=296904913880&albpd=pl4000236311932&gclid=CjwKCAiA8Jf-BRB-EiwAWDtEGr-5W_2i_hbSDzz3eGzVXYF073vyI9ly-vfLK4gJySZzd_zhGxYu6xoCsDYQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

jeśli chodzi o granulacje to używam trocin , przesianych przez takie sitko , zrobiłem je z wiaderka i siatki pod elewacje i to wygląda tak trociny.thumb.jpg.f765e4907e59b0be579e667c5522cc6d.jpg

Co do sosny to musiał bym kupić i jakoś wysuszyć co do jodły to miałem 1 taki duży worek i wyschło bo trzymałem na strychu na prześcieradle , więc musiał bym zorganizować jakoś .  

Jak już przyjdzie mi ten wilgotnościomierz to spróbuję tak jak Pan powiedział , dłużej rozgrzać , i sprawdzić dokładnie czy wilgotność jest w widełkach tolerancji .

Jak by się to już udało to tylko wymyśleć coś z suszeniem trocin i bajka :)

Pozdrawiam i dziękuję za rady 

Przemek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.