Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja do porawy.


maniek100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam zagwozdkę z instalacją u kuzyna i proszę Was o pomoc. Będę miał identyczny budynek więc muszę należycie temat ogarnąć.

Nowy dom bliźniak ~85 m2, ocieplony porządnie. Developer na całości zastosował podłogówkę + grzejnik w łazience (wiem że bez sensu w obecnej konfiguracji). 7 pętli, których długości nie znam, rozstaw 15 cm, przed układaniem posadzek widziałem rozłożenie i wyglądało OK, przynajmniej w moim odczuciu. Prosty schemat i foto załączam.

Całość miała być zasilana Junkersem Gc2200W ale po wycenie kuzyn poprosił mnie o pomoc. Postanowiliśmy (za sugestiami z forum) zmienić zasilanie rozdzielacza z PEX20 na Cu28 a kocioł zmienić na Golda 25 ze względu na dużą mniejszą moc minimalną, przynajmniej w teorii ale nie o tym temat. Przerobiłem, powiesiłem kocioł, odpaliliśmy. W chwili obecnej chodzi 5 dobę, bez czujnika i sterownika bo posadzki się grzeją. Ogólnie wszystko ładnie i sprawnie. Wiadomo, że przy tym rozdzielaczu późniejsza regulacja będzie na czuja ale z tym sobie jakoś poradzimy. Pogodówkę i krzywe też powinienem ogarnąć bez problemów.

Problem pojawił się dzisiaj bo okazuje się, że od razu będzie adaptacja poddasza na mieszkalne, i tutaj wjeżdżają grzejniki.... 4 sztuki, 60 m2 użytkowej. Dom w stanie developerskim więc póki co możemy pruć co trzeba.

Moje przemyślenia do Waszej oceny. Chciałbym żeby to było możliwie najtańsze a zarazem funkcjonujące rozwiązanie.

1. Nowa grupa pompowa na podłogówkę (jak na foto) a grzejniki zasilane bezpośrednio z kotła. Czy w takim przypadku pompy nie będą się "gryzły"? Zakładam, że sterownik i czujnik do wyrzucenia a całość trzeba by wyregulować ręcznie. No chyba, że obecne dałoby się jakoś skonfigurować na obecnych.

2. Sprzęgło hydrauliczne i dwa obiegi. Rozdzielacz zostawiam, dokładam "tylko" pompę.  Czy posiadany czujnik i sterownik miałby tu  rację bytu? Opcja kompletnie mi nie znana, czarna magia. 

3. Osobny najtańszy kocioł 1F z możliwie najmniejszą mocą na piętro i sterownik on/of a dół zostaje nieruszony. Wiem, że wersja hardcore ale też rozważana.

Jak Wy drodzy użytkownicy to widzicie? Wiem, że to często spotykany problem ale każda instalacja to indywidualny temat. Chciałby to zrobić możliwie najtaniej. Niezbędny sprzęt i zdolności manualne posiadam, potrzeba tylko poprowadzić za rękę. Hydraulika, który wykonywał instalację nawet nie pytam, oszczędzę sobie czasu.

Sterownik i czujnik mogę odkupić do siebie bo będę miał tylko podłogówkę więc jakiś grosz można odzyskać.

G-P 7obw.jpg

rozdzielacz2.jpg

schemat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie odezwał i dzięki temu zagłębiłem się w temacie.  Nie spodziewałem się, że to tak często występujący problem w obecnych instalacjach.

Wiem już mniej więcej jak to ma wyglądać i działać ale wciąż nie mam pojęcia jak tym sterować. Może ktoś z Was ma jakiś pomysł?

Która instalacja powinna być priorytetem dla kotła? Zawór 3D ręczny czy z siłownikiem?

Czy warto zainstalować "trochę" większe grzejniki żeby zejść z temperaturą zasilania, czy to nie ma znaczenia?

Tak sobie pomyślałem, żeby wykorzystać posiadany sterownik i całość sterować pogodowo ale w trybie grzejnikowym. Jak nadejdą mrozy to metodą prób i błędów dobrać krzywą. Na grzejnikach zawory termostatyczne.  No ale co wtedy z zaworem 3D jeśli miałby być elektryczny?

Kocioł w głowie od myślenia. Pomóżcie proszę....

283988264_schematpomodern.png.2b0afbcc10cb438aebfa799d2a22574f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest taka opcja, wiem o tym ale nie wiem co wtedy ze sterowaniem kotła.

No chyba że całość pogodowo i do tego podłogę pogodowo. Ma to jakiś sens?

Wiem, że jest mnóstwo opcji ale co innego robić coś od nowa, a co innego poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zawodowcem, ale wydaje mi sie, że masz dwa wyjścia:

1. Kocioł na stałą temp. i podłoga pogodowo. 

2. Kocioł pogodowo, do Termeta możesz podłączyć czujnik zew. i podłoga też pogodowo.

Wydaje mi się, że 2 sposób jest lepszy i pozwoli trochę zaoszczędzić. Na grzejniki dajesz wyższą temp. niż na podłogę także powinno być oki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.