Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Immergas Eolo Star 24 3E i rezygnacja z czujnika pokojowego


Kawka08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

w świeżo nabytym domu mam zainstalowany kocioł gazowy Eolo Star 24 3E. Instalacja jest standardowa, czyli grzejniki panelowe w dodatku bez zaworów termostatycznych. Piecem steruje pokojowy czujnik temperatury, ale piec tak na prawdę grzeje w dwóch lokalach. Jak można się domyśleć, jeżeli w pierwszym jest ciepło i piec zostanie wyłączony, bo osiągniętą wymaganą temperaturę wewnętrzną, to drugi lokal może się mocno wyziębić.

Przez myśl przeszło mi, że najchętniej to wywaliłbym ten pokojowy czujnik, a wszędzie dał głowice termostatyczne. Zastanawia mnie tylko jak wtedy ten kocioł będzie pracował. Z tego co wiem, to on ma sprawdzenie tylko temperatury na zasilaniu (nie sprawdza na powrocie). Czy w takiej sytuacji same głowice termostatyczne wystarczą? Czy do pieca należałoby jeszcze jakiś sterownik dołożyć, żeby sprawdzał temp. na powrocie i włączał się wtedy kiedy jest zapotrzebowanie?

Z góry dziękuję za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może trzeba zacząć od regulacji przepływów??? tam gdzie jest zbyt ciepło  je zmniejszyć a tam gdzie zbyt zimno zwiększyć? instalacja powinna byc wyregulowana ale nikt tego nie robi. rozwiązaniem sa termostaty, które ratują tyłek przy przegrzewaniu pomieszczeń. gorzej gdy jest zbyt zimno. Możesz zacząć od regulacji lub założyć termostaty w części która jest cieplejsza. wtedy tam odetnie dopływ ciepła wcześniej i skieruje je w część wymagającą dogrzania. oczywiście. kaloryfer w pomieszczeniu z czujnikiem temperatury można dodatkowo skręcić na powrocie żeby wolniej dogrzewał to pomieszczenie i nie odciął grzania zanim chłodniejsza część nie zostanie odpowiednio dogrzana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tak jak pisałem, czujnik jest tylko w jednym lokalu. Drugi lokal ma niezależne wejście i nie jest w żaden sposób połączony z lokalem gdzie jest czujnik temperatury wewnętrznej.

Chętnie zrobiłbym tą regulację przepływu, ale w tym przypadku to nic nie zmienia. W sytuacji, gdy czujnik wyłączy piec, a w drugim lokalu np. przewietrzę pomieszczenia zimą, to nie dogrzeję ich szybko nawet z termostatami, bo sterownik nie załączy pieca dopóki nie spadnie temperatura w pierwszym lokalu.

Dlatego zastanawiam się czy ten piec byłby w stanie pracować sensownie, bez sterownika temperatury wewn. Ewentualnie co można mu dołożyć (o ile jest taka opcja), żeby to działało w opisanym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można założyć na grzejniki głowice termostatyczne (

W dniu 22.10.2020 o 11:32, Kawka08 napisał:

Przez myśl przeszło mi, że najchętniej to wywaliłbym ten pokojowy czujnik, a wszędzie dał głowice termostatyczne. Zastanawia mnie tylko jak wtedy ten kocioł będzie pracował.

Można tak zrobić. Zresztą tak się robi bardzo często, bo to sposób zapewniający największy komfort - grzejniki zawsze są co najmniej letnie, a nie zimne-gorące-zimne itd. 

Kocioł będzie pracował zwyczajnie - tzn. pompa będzie chodzić cały czas, a palnik będzie startował gdy woda w obiegu spadnie do jakiejś (np. 50'C) temperatury a wyłączy się jak głowice zamkną się na grzejnikach, nie będzie odbioru ciepła i woda dobije do np. 60'C. Czyli w praktyce będzie to tak: pompa chodzi 24/7, startuje palnik na 5 minut, potem gaśnie na 15 minut, potem znów start na 5 minut, potem gaśnie na 15 minut itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.