Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak przepływu w ogrzewaniu podłogowym


michal-rowniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu zmagam się z problemem jakim jest brak przepływu w podłogówce. W tym roku rozbudowałem dom i przeniosłem kotłownię do innego pomieszczenia. Dotychczasowa instalacja wykonana była z rur stalowych, tradycyjnie, zasilenie górą (strychem) powrót dołem nad podłogą. Dom jest parterowy, Wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie. Instalacja  zasilana była (i Jest nadal) kotłem zasypowym. Po przebudowie piec się nie zmienił. Natomiast doszedł bojler dwupłaszczowy na strychu nad piecem, 3 grzejniki + 3 sekcje podłogówki (każda o długości ok 50 m pex 16). Nowe grzejniki i podłogówka podłączone są przez rozdzielacze.

Od początku nowe grzejniki nagrzewały się słabiej. Została więc wymieniona pompka z 25-55 na 25-80 i wszystkie grzejniki ładnie grzeją. Jednak podłogówka nie chce ruszyć. Rotametry są odkręcone i cały czas wskazują ok. 1l. To wskazanie występuje bez różnicy czy pompka pracuje czy też nie, a nawet na wyciągniętym rotametrze. Poniżej zamieściłem zdjęcia rozdzielaczy i podłączeń do pieca.

Zasilenie przechodzi górną belkę rozdzielacza od grzejników i wchodzi przez zawór termostatyczny mieszający do belki zasilającej podłogówkę. Zawór jest sprawny. Obwody podłogówki są drożne. Kończą mi się pomysły, a zima coraz bliżej. Czy coś jest nie tak z podłączeniem rozdzielacza? 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i porady.

Jeśli coś opisałem niejasno to proszę pytać.

 

IMG_20201021_192719.jpg

IMG_20201021_192739.jpg

IMG_20201021_192902.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie tak.

Opis układu z posta nr. 6

Zasilanie rozdzielacza + zasilenie grzejników + zasilanie zaworu termostatycznego to prawa górna belka.

Dolna prawa to powrót z grzejników.

Górna lewa to powrót z podłogi + podmieszanie do zaworu termostatycznego.

Dolna lewa to zasilanie obiegu podłogowego.

Pompa zasysa wodę z prawej i lewej górnej belki w proporcjach odpowiednich dla zadanej temperatury na zaworze 3d termostatycznym, w dół do dolnej lewej belki tj zasilanie OP.

Obieg grzejnikowy zapewnia pompa znajdująca się przy zaworze 4d przy kotle.

Górna lewa belka połączona z dolną prawą z zaworem zz o przepływie w kierunku dolnej prawej.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych rotametrow oraz na typ zaworu termostatycznego.

Zrób zdjęcie zaworu i rotametrow które masz tylko z bliska a my ocenimy czy możesz je wykorzystać do takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega wstawi te zdjęcia zaworu termostatycznego i rotametrów, bo to jest najważniejsze aby ta instalacja w ogóle chciała pracować po zamontowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zawór jest ok, teraz tylko odpowiedni jego montaż sprawdzenie czy rotametry są przewidziane na powrót czy zasilanie, jeśli masz z jedynką na szklance u góry to będzie ok.

Zawór ZZ kup Calido Pionier, ma trochę niższe opory przepływu niż standardowe zawory.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zastanawia mnie kwestia sterowania pompy do podlogówki. Miałem zamiar podpiąć ją tak żeby włączała się razem z pompą na piecu. Ale teraz tak sobie myślę czy nie podłączyć jej pod oddzielny sterownik z czujnikiem temperatury na którymś z rozdzielaczy. I z nastawą temperatury na jakieś 40 stopni. Tak żeby podlogówka działała dłużej.
Tylko nie wiem czy ma to sens. Czy woda nie będzie krążyć tylko między zasileniem i powrotem, a dopływ gorącej wody będzie bardzo mały?

Wysłane z mojego Z8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa od podłogówki ma pracować cały czas, i tak ja podłącz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Darekgra napisał:

Pompa od podłogówki ma pracować cały czas

Z tym się zgodzę, ale nie w tym układzie. Pompa podłogówki natychmiast wyciągnie ciepłą wodę z grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączać pod żaden sterownik? Kocioł jest zasypowy. Pali się po kilka godzin na dobę. Tak myślałem żeby podlogówka działała jeszcze po wyłączeniu pompy przy piecu. Bo woda ma jeszcze ok. 50 stopni. Ale żeby cały czas?


Wysłane z mojego Z8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logiczne że jak masz wygaszony kociołek to już nie musi, np ustawiasz że pracuje od 40 stopni na kotle więc jak temperatura na kotle spadnie poniżej 40 to i pompa się wyłączy.

 

7 godzin temu, gersik napisał:

Z tym się zgodzę, ale nie w tym układzie. Pompa podłogówki natychmiast wyciągnie ciepłą wodę z grzejników.

Nie koniecznie, jest też pompa za zaworem która będzie pchała wodę do rozdzielacza i tych 3 grzejników. Przy odpowiednim zrównoważeniu obiegów, zachowaniu odpowiednio wyższej temperatury zasilania rozdzielacza (grzejników) i mając na uwadze że podłoga to niskotemperaturowa instalacja będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziś na robocie spotkałem hydraulika i zagadnąłem go na temat mojego problemu. Poniżej wrzucam schemat podłączenia jaki według niego spowoduje  że podłogówka nie będzie wysysać wody z grzejników. 

Według jego zaleceń powinienem zaślepić końce rozdzielaczy od grzejników, a rozdzielacz od ogrzewania podłogowego podpiąć niezależnie pod rurę zasilającą i powrotną.

Co o tym sądzicie?

IMG_20201021_192719 n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ jest poprawny brakuje w nim tylko ZZ na powrocie.

Różni się od poprzedniego tylko miejscem wpięcia zasilania i powrotu.

Pamiętaj jednak również o tym iż zasilanie jest z tego samego obwodu co wcześniej i nadal będzie wymagało zrównoważenia obu biegów, a dokładnie wydajność pompy/obiegu zasilającego grzejniki i rozdzielacz podłogówki musi być odpowiednio wyższa od zapotrzebowania obiegu podłogowego wtedy nic niema prawa "wyssać" grzejników.

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.