Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Buderus GB072 14kw 100% podłogówka problem z poprawną instalacją


Kubikk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry.

Na wstępie chciałbym się przywitać. To jest mój pierwszy post na forum.

Mój instalator jest w trakcie wykańczania instalacji C.O i C.W.U. Kocioł zamontowany Buderus GB072 14kw jednofunkcyjny z wolnostojącym zasobnikiem ciepłej wody 150 litrów. Dom to 140m2 plus garaż 35m2 razem około 175m2 budowany jako energooszczędny. Po całym domu z garażem rozprowadzona podłogówka. Nie mam nigdzie grzejnika podłączonego do C.O. Miało to na celu możliwie niskotemperaturową pracę kotła kondensacyjnego. Do tego dochodzi czujnik pogodówki, regulator Buderus RC310 i w trzech sypialniach osobne regulatory Saulusa podpięte po kablu. Rozdzielacz ma 12 pętli grzewczych z czego 1 na garaż pewnie będzie na stałe zamknięty. 

W międzyczasie zacząłem przeglądać Wasze forum jak i oglądać filmy na youtubie przez co naszły mnie wątpliwości czy wszystko jest robione zgodnie ze sztuką i czy faktycznie będzie to grzane w sposób ekonomiczny. Niestety instalator twierdzi, że jest wszystko ok a mi brakuje wiedzy i argumentów żeby wytłumaczyć jak to chcę mieć zrobione. Dołączam zdjęcie gdzie jest rozdzielacz z osprzętem. Pompa to prawdopodobnie WILO YONOS PARA RS 25/6 RKA M.

IMG_20201016_125914.thumb.jpg.c05cae37e252eb47d0243dfc40b67831.jpg
 

To co mnie martwi to pompa z układem mieszającym oraz termostat kapilarny. Ja to rozumiem tak, że woda na powrocie nie potrzebnie miesza się z zasileniem przez co obniża całą temperaturę. W dodatku na rotametrach mogę regulować tylko w zakresie od 0 do 2 litrów pomimo podziałki do 4 litrów przez co mam chłodne dwie sypialnie i nie mogę nic podnieść. Sterowanie regulatorem i pogodówką na tym etapie nie działa bo instalacja jest w trakcie kończenia więc palnik pracuje 24h. Pomiędzy rozdzielaczem a kotłem mam zamontowane tylko jedno poziome urządzenie ( zdjęcie poniżej ) nie wiem czy to jest sprzęgło czy coś innego.  

 IMG_20201016_125847.thumb.jpg.50c3b5a181f6a37e83c30b8cf70366cd.jpg

Proszę o pomoc przy decyzji co trzeba zmienić ( wyrzucić lub dodać ) aby to wszystko pracowało wydajnie. Na jednym z filmów na youtubie widziałem, że powinienem wywalić z rodzielacza pompę z mieszaczem oraz termostatem kapilarnym i oddzielić zasilenie od powrotu a przez to, że instalacja jest średnioduża to na filmie zalecano dodać pompę obiegową na zasilenie i sprzęgło z czujnikiem. 

 

Czy ja dobrze to rozumuje? Jeżeli faktycznie trzeba dodać pompę obiegową i sprzęgło to proszę o informację jaką pompę i sprzęgło powinienem kupić. Niestety instalator poinformował mnie, że jak będę chciał inny sprzęt to mam mu podać konkretnie jaki bo on nic mi innego nie doradzi niż to co mi zainstalował. Czy pompa obiegowa może być ta która jest przy rozdzielaczu czy ma być jakaś inna? No i czy jak wywalę te rzeczy z rodzielacza to czy nie powinienem tam zamontować jakiś odpowietrzników i bypassów. Jeżeli potrzebne są ode mnie jakieś dodatkowe dane to proszę pytać. Na pomoc od instalatora nie liczę więc szukam rady w internecie.

Pozdrawiam Wszystkich

IMG_20201016_125914.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partacz i nieuk . Tyle.

A Tobie współczuję. Na wyjściu z kotła trzeba sprzęgło, za sprzęgłem pompa (ta co jest w rozdzielaczu powinna wystarczyć) i to połączone z belkami rozdzielacza rurami Cu 28.

Nie wiem co to za czarna skrzynka,mam nadzieję, że nie podsłuch ,ale raczej do wywalenia.

PS partacz dlatego że poskąpił 30 cm rurki i musiał sztukowac pętlę, mam nadzieję że nie ma złączek w posadzce. A nieuk,bo robi wszystkie instalacje na jedno kopyto pod kotły wysokotemperaturowe.

Po powiększeniu widzę, że to jakieś pseudo sprzęgło chyba, daj zdjęcia z dalsza żeby było widać instalację w kotłowni.

Edytowane przez WojtuNie
Edycja
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dużo tych pętli jak na ten rozdzielacz , mogą być kłopoty z przepływami.

moim zdaniem niektóre pętle mogą nie hulać a to że woda z powrotu miesza się z zasileniem jest jak najbardziej wskazane

głównym celem tego mieszacza jest obniżenie  temp. zasilenia ( wymogi podłogówki) przy  jednoczesnym obniżeniu temp. na powrocie

co sprzyja wydajniejszej pracy kotła

a ''czarna skrzynka'' tak  jak napisał kolega wygląda na sprzęgło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję WojtuNie za odpowiedź. Przesyłam  poniżej zdjęcia kotłowni.

Liczyłem, że to jednak ja się mylę. Prawdopodobnie będę musiał się tym sam zająć dopiero jak instalator zakończy pracę ponieważ wspomniał, że jak będę chciał inaczej to zrobić to będę pisał oświadczenie, iż to na moją odpowiedzialność będą zmiany. Wiem już co ze sprzęgłem i pompą. Nie wiem co przy rozdzielaczu. Bypass jakiś żeby pompa nie pchała jak pętle będą zamknięte?

IMG_20201016_201520.thumb.jpg.a3b54b9b364da0a435d58a0e7fe49372.jpg

IMG_20201016_201552.thumb.jpg.1b5193ff6631ec25abb2d6f06dc78b2d.jpgIMG_20201016_201532.thumb.jpg.583392f48b592b1672d8759f6a25f6da.jpg
IMG_20201016_201558.thumb.jpg.6976192c124d598fcf6e26a1d4f30518.jpg

IMG_20201016_201520.jpg

Dzięki HolubPatryk za odpowiedź, ale czy to znaczy, że tak może zostać ? Mi się wydawało, że woda z powrotu może się po części mieszać w sprzęgle a piec i tak ma zadawać tylko 26-30 stopni max więc po co mieszanie w celu obniżenia na powrocie na rodzielaczu? Jeżeli ma się mieszać w celu obniżenia to będę musiał zadać w piecu temperaturę np. 35-40 stopni a nie 10 stopni niżej, no i nie wiem jak pogodówka będzie to czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gazowym kotle kondensacyjnym nie ma potrzeby niczego mieszać,ma dawać max tyle ile potrzebuje podłogowka dla uzyskania komfortu użytkowania przy danej temperaturze q domu i na zewnątrz.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holub Patryk No tylko ja nie chcę podnosić temperatury bo ma być energooszczędnie i niskotemperaturowo. Jak bym chciał mieć na piecu 40 czy 50 stopni to bym myślał też o grzejnikach w niektórych pomieszczeniach. Dom jest z założenia pasywny. Podaj jakich danych Ci brakuje to je podam. Jeżeli chodzi o budynek to 20 i 25 cm styropianu, okna ciepły montaż trzyszybowe, podłoga 20cm styropian, ocieplenie fundamentu, strop celuloza 35cm jeszcze przed wysypaniem, rekuperacja. Parterowy.

WojtuNie czy ty lub ktoś inny zna kogoś lub może polecić jakąś firmę z zachodniopomorskiego, która mogłaby ocenić instalacje i zrobić przeróbki?

Edytowane przez Kubikk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mu, żeby to on napisał oświadczenie, że instalację wykonał zgodnie ze wszystkimi normami. Śmiech na sali.

Od rozdzielacza wyrzucasz wszystko, zostają tylko belki z zaworami i rotametrami,na koniec zasilającej przenieś ten odpowietrznik z początku.

Można założyć jeszcze zawory odcinające na początku belek,ale mogą być też przy pompie i sprzęgle. Najlepiej jak najmniej ograniczników przepływu,bo belki strasznie długie,ale jak teraz jest wszędzie przepływ ok 2 l/min to powinno być ok. Tylko koniecznie trzeba zmienić zasilanie rozdzielacza,bo na tym pexie to nie pójdzie.

Niestety nie znam żadnej firmy którą mógłbym polecić , oraz sam mam niesmak po firmach z których usług korzystałem (bezpośrednio i pośrednio) i dlatego robię większość sam i do siebie mam ewentualnie pretensje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtuNie

Ten odpowietrznik to jest razem z tą rurą łączącą się z pompą. Teraz nie ma wszędzie przepływu 2litry/h. Właśnie nie mogę więcej niż 2 litry ustawić pomimo że podziałka jest do 4. Większość jest na 1 lub 1,5.

A ten pex to już chyba jest nie do zmiany jak idzie w podłodze? Chyba, że chodziło tylko o tą widoczną część do sprzęgła.

Już zgłupiałem jak to ma wyglądać a jutro instalator zapowiedział, że kończy wszystko. Przesyłam odręczny schemat jak ja to widzę. Proszę o uwagi ponieważ takim schematem będę tłumaczył instalatorowi co chcę.

IMG_20201016_205251.thumb.jpg.9aebf2de9c1c736c3b6d48957a3e1b7b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie rozdzielacza musi zostać wymienione w całości od sprzęgła do belek (zasilanie i powrót) inaczej to nie będzie działać, musisz zapewnić w tym obwodzie odpowiedni przepływ ,te 12 pętli chce pić;).

Ogólnie ma wyglądać jak na Twoim rysunku.

A te pętlę będą miały wszystkie głowice do odcinania ?

Ogólnie jestem przeciwny sterowaniu podłogówką przez odcinanie pętli, ale jeżeli już tak chcesz to sterownik po zamknięciu wszystkich powinien wyłączyć pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będę miał głowice do odcinania i nie wiem czy pętle będą odcinane. Tak jak pisałem to ja dopiero teraz zainteresowałem się tematem jak zamieszkałem i widzę że to nie będzie działać jak powinno więc zacząłem czytać. A sterownik zamknie pompę w piecu, ale co z pompą za sprzęgłem. Ona pracuje ciągle? 

Co masz na myśli, że wszystko muszę wymienić? Chyba nie chodzi o rury pod podłogą?

Jak można sterować podłogówką bez odcięcia pętli na czujniku pogodowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie masz podłogowe? Żadnego  grzejnika?

Jesli tak, to ja bym tego pseudo- instalatora to pogonił, i to widłami.

Na cholerę ten rozdzielacz z podmieszniem do kotła gazowego?

Żebyś nie było- Mialem taka sama sytuacje jak Ty, majster musiał to poprawiać, i to na własna kieszeń, nie odpuściłem tematu, bo to co Ty teraz masz i ja miałem to partactwo w wypadku kotła gazowego. 

Byc może wszystko będzie chodzić bezpośrednio z kotła, bez sprzęgła, a tym bardziej bez podmieszania w rozdzielaczu- trzeba to policzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klecki

Chyba faktycznie trzeba trochę powalczyć. Nie mam żadnego grzejnika a instalator jest przekonany, że to ja źle myślę. Jeszcze do rozmowy w jego sklepie dołączali się jacyś kupujący hydraulicy którzy przyznawali rację instalatorowi przez co czułem się jak debil. Bez sprzęgła i dodatkowej pomy raczej nie pójdzie bo to 12 pętli więc ponad 1000 litrów na godzinę. Jakiś pomysł jak zawalczyć skoro instalator nie słucha? Może po skończonej robocie powołanie biegłego który to oceni? Mam czas na takie rzeczy a chodzi mi tylko o spokój z instalacją na lata. 

 

HolubPatryk

Ja się nie znam. Chodziło mi o to, że regulator pogodowy wyłącza piec. Nie wiem czy wtedy jest odcięcie pętli czy tylko wyłączenie pieca, ale ta dodatkowa pompa będzie chodzić cały czas i co zrobić z jej pchaniem? Rozumiem, że Bypass jeżeli są odcięte pętle. A jak pętle mają być nie odcinane to co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca.

Ja podłogówką nie steruję przez zmianę przepływu tylko dostarczam jej wodę o odpowiedniej temperaturze,a pilnuje tego sterowanie pogodowe. Przepływ przez pętle jest cały czas i jest on niezmienny.

Tak, trzeba nowe rury o średnicy wewnętrznej min tyle ile ma średnica wewnętrzna belek, czyli 1" i to możliwie najkrótszą i najprostszą drogą bo te 12 pętli to dużo jak na taki rozdzielacz i już sam widzisz, że pompa ledwo daje radę, chyba że nie jest ustawiona na max.

Stare rury mogą zostać w podłodze na pamiątkę po instalatorze;).

 

Przy " normalniej" podłogówce nie potrzeba odcinać pętli i nie trzeba baypasu.

Regulator jak najbardziej do sterowania kotłem i jego funkcjami,np pogodówka.

Pompa za sprzęgłem może pracować cały czas, może też być sterowana przez kocioł, jeżeli posiada taką funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtuNie

 

Pompa jest na max tylko myślę, że to może ten termostat kapilarny przy mieszaczu plus ten skomplikowany układ ma mniejszą przepustowość. Rury teraz sprawdzałem i te pexy mają średnicę 32/3 mm, czy będą ok czy faktycznie trzeba z nich zrezygnować i zakładać np. CU28 które proponowałeś? 

 

Teraz rozumiem o co chodzi z tym odcinaniem lub zadaniem odpowiedniej temperatury bez odcinania. To faktycznie wydaje się mniej skomplikowanie i lepiej bez tych odcięć. 

Edytowane przez Kubikk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówiłem o Cu 28

Może być że w tym układzie mieszającym są duże opory.

Jak to jest Pex 32 to można by się pokusić o testy na nim, ale nie ma gwarancji bo widzę że jest dużo kształtek a one mają mały przekrój.

Tak na szybko patrzyłem to kocioł obsługuje pompę dodatkową i czujnik sprzęgła, wszystko co potrzebujesz.

Masz jakieś info co to za producent i model tego "czarna skrzynka"?

Czy dobrze widzę, że kocioł jest podłączony od góry,a rozdzielacz do dołu tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej czarnej skrzynce jest tylko lekko starty napis Gepruft ( u jest z niemieckimi dwoma kropkami - umlautem ). Dobrze widzisz kocioł od góry, rozdzielacz od dołu przez co czuje cieplejszą stronę lewą i chłodniejszą prawą :)

Zakładając optymistycznie. Czy jest szansa na optymalne działanie przyjmując że wyrzucam wszystko z rozdzielaczy, przekładam wyrzuconą pompę  w okolice sprzęgła, sprzęgło to co mam zostawiam albo wymieniam na pionowe? Jest szansa na tak dość małą przeróbkę czy coś mi umyka? Zakładam, że Pexy będą ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to coś jest sprzęgłem,to jakby to dać do pionu (nie wiem czy czasami nie powinno to już być tak zamontowane), rozbebeszyć ten układ mieszający i zostawić tylko pompę w rozdzielaczu na zasilaniu to może to będzie działać bez większej demolki i kosztów.

Ale jak nie sprawdzisz to się nie dowiemy.

Ten napis to Sprawdzone.

Ale pewnie tyczy się tego elementu na linii produkcyjnej,a nie całej instalacji :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, ale cieszę się, że mogłem coś doradzić.

Tylko jeszcze dobrze by było ustalić czy to faktycznie jest sprzęgło, jeżeli tak to musi być w pionie. Spróbuję poszukać po necie.

Bo nawet teraz to może robić zamieszanie w instalacji jeżeli jest to puszka z króćcami bez żadnych przegród wewnątrz. Kocioł kręci sobie ciepłą wodą,a podłogówka zimną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.tanie-ogrzewanie.pl/akcesoria-vaillant/sprzeglo-hydrauliczne-dla-grupy-pompowej-do-27-kw,,rid,8496.html?gclid=CjwKCAjwiaX8BRBZEiwAQQxGx8-OyUvWeJYCH5jzKCfqacn3bPa-vdBw5bBmjKuP9edhbCkKUXxSNxoCn4kQAvD_BwE

To chyba coś podobnego. I wygląda że tak się to montuje, nie wiem , stary jestem i może nie znam nowinek,ale fizyki trochę tak. 

Ale jak Tobie też taką cenę policzył, to jednak wolał bym tradycyjne

I ma być przy nim czujnik temperatury,bo kocioł go obsługuje i bierze pod uwagę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kubikk napisał:

Klecki

Chyba faktycznie trzeba trochę powalczyć. Nie mam żadnego grzejnika a instalator jest przekonany, że to ja źle myślę. Jeszcze do rozmowy w jego sklepie dołączali się jacyś kupujący hydraulicy którzy przyznawali rację instalatorowi przez co czułem się jak debil. Bez sprzęgła i dodatkowej pomy raczej nie pójdzie bo to 12 pętli więc ponad 1000 litrów na godzinę. Jakiś pomysł jak zawalczyć skoro instalator nie słucha? Może po skończonej robocie powołanie biegłego który to oceni? Mam czas na takie rzeczy a chodzi mi tylko o spokój z instalacją na lata. 

 

HolubPatryk

Ja się nie znam. Chodziło mi o to, że regulator pogodowy wyłącza piec. Nie wiem czy wtedy jest odcięcie pętli czy tylko wyłączenie pieca, ale ta dodatkowa pompa będzie chodzić cały czas i co zrobić z jej pchaniem? Rozumiem, że Bypass jeżeli są odcięte pętle. A jak pętle mają być nie odcinane to co wtedy?

Ja bym wziął zalecany  schemat od producenta kotła jak ma wyglądać instalacja co przy Twoim kotle i pokazał ,,majstrowi” ze ma zrobić dokładnie tak.

Chyba każdy producent kotłów ma takie zalecane schematy.

Ten rozdzielcz z podmieszaniem to niech zabiera w cholerę i oddaje hajs, i to nie mały bo podejrzewam, że 1600 zł Ciebie kosztował, o ile już zapłaciłeś za materiały.

Do kotła gazowego nie nadaje się totalnie, a to już wiesz czemu, a ja dodam, ze jeśli masz skrzynkę z takim rozdzielaczem, gdzieś w strefie mieszkalnej np na korytarzu to pracująca pompę jest słychać ze skrzynki.

Co do przepływów, to każdy dom jest inny, pomieszczenia mogą mieć różne zapotrzebowanie na energię, ale przepływ 2 l/min to już jest na prawdę dużo, u siebie mam tak 1.2 l/min, ciut więcej w łazience i to mi wystarcza, przy 2 l/min ustawionych wcześniej wszędzie, niekoniecznie temperatura w pomieszczeniach była wyższa, ale to bys tez musiał policzyć w przypadku Twojego domu.

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.