Skocz do zawartości

Kubikk

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Kubikk

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Ok, zajmę się tym odpowietrznikiem. A to skakanie wskaźnika to mi chodziło tylko podczas regulacji a nie podczas pracy instalcji. Jak kręcę rotametrem to sprężynka nie rusza się do pewnego momentu a więc reguluje tylko podnoszącym się rotametrem który ma podziałki ale w pewnym momencie sprężynka skokowo ugina się lub prostuje w zależności od tego czy skręcam czy wykręcam rotametr. Może tak na max 0,5 litra jest ten ruch.
  2. Przepływy posprawdzam dokładniej jak już będę miał odpowietrznik po właściwej stronie i przepływ rurą 1' a nie tą zwężką. Trochę jak testowałem to mi się nie podobało, że mogę poruszać rotametrami tylko w zakresie do 2 litrów pomimo, że na podziałce jest do 4 litrów. Poza tym sprężynki przy regulacji skaczą i skokowo się przesuwają na inną pozycję więc nie mam płynnej stopniowej regulacji no i nie wszystkie rotametry są zanurzone w wodzie ( niektóre do połowy a niektóre do 1/3 ). Jak zakręcam wszystkie rotametry i zostawiam jedną to jest tak około 2,5 litra. Zauważyłem, że mam trzy sypialnie chłodniejsze o około 1-1,5 stopnia od reszty, ale one właśnie na maxa 2 litry przy rotametrach chodzą tak jak łazienki a pozostałą część domu mam na 1,5 litra. Łazienki są cieplejsze. W pokojach mam panele zamiast płytek, ale są dostosowane do ogrzewania podłogowego. Nie jest to komfortowe w ciągu dnia. Ogrzewam na razie temperaturą pomieszczenia bo tak chciał hydraulik zanim wszystko poustawia ( potem zmienię na pogodówkę ).
  3. Witam po kilkudniowej nieobecności. Poniżej przesyłam kilka zdjęć jak obecnie wygląda moja instalacja. Idzie bardzo opornie z instalatorem, ale powoli do przodu. Ze zmian to została wywalona grupa pompowa mieszająca i to pseudo sprzęgło. Wstawione zostało sprzęgło, pompa obiegowa, separator i odpowietrznik. Niestety odpowietrznik zamontowano mi na zasileniu przed rozdzielaczem poprzez trójnik, który wg mnie mocno ograniczył przepływ ( będę jeszcze gadał żeby odpowietrznik był po drugiej stronie ). Co sądzicie o tych przeróbkach? A tak z innej beczki to równolegle instalator działał z tym piecem ponieważ mi grzał on 24h i mi przegrzewało. Po prawie miesiącu i 290m3 spalonego gazu okazało się, że jakiś mostek był założony i piec dlatego grzał 24h i nie słuchał regulatora na ścianie. Dopiero teraz mogę zacząć analizować jak grzeje piec i jakie pokoje bo wcześniej nie miałem nad tym władności.
  4. Dzięki za sugestie. Instalator był w sobotę. Na razie stanęło na tym, że on wywali pompę z mieszaczem a na zasileniu doda pompę obiegową. Sprzęgło zostaje a doda jeszcze separator za sprzęgłem na powrocie. Instalator zostawił pracownika (syna ), który po 30 minutach stwierdził, że nie ma potrzebnych podzespołów bo te co ma nie pasują i zakończył pracę nic nie robiąc. Więc mój zestaw dalej wygląda tak jak wygląda. Dopiero teraz odczytałem, że ta pompa z mieszaczem co mam, jest w zestawie razem z rozdzielaczem. Rozmawialiśmy tylko o wyrzuceniu pompy ale czy ten rozdzielacz tylko z zasileniem i powrotem da radę jak mi zostanie? HolubPatryk Nie podniosłem temperatury na kotle ponieważ na tym etapie prac piec grzeje 24h i palnik nie gaśnie. Temperaturę zadaną na regulatorze mam 15 i 18 stopni, w domu jest 23 stopnie i kocioł nie gaśnie. Jak bym podniósł temperaturze na kotle to bym miał saune w domu ponieważ kocioł się nie wyłącza a reguluje go tylko temperaturą grzania na tym kotle. Pytam więc. Czy ktoś zna osobę/firmę z zachodniopomorskiego z okolic Szczecina, Goleniowa, Nowogardu, Gryfic, która oceniłaby stan instalacji i wykonała stosowne przeróbki?
  5. Ok, będę o tym pamiętał. Ja na necie nie mogłem tego znaleźć. Dobrej nocy
  6. Ok, dziękuję WojtuNie za cały poświęcony czas ( również dla innych użytkowników ). Jutro będzie instalator to zobaczymy co powie. Planuje dać mu propozycję mało inwazyjnej zmiany tak jak tu na końcu ustaliliśmy i może będzie wilk syty i owca cała.
  7. Na tej czarnej skrzynce jest tylko lekko starty napis Gepruft ( u jest z niemieckimi dwoma kropkami - umlautem ). Dobrze widzisz kocioł od góry, rozdzielacz od dołu przez co czuje cieplejszą stronę lewą i chłodniejszą prawą :) Zakładając optymistycznie. Czy jest szansa na optymalne działanie przyjmując że wyrzucam wszystko z rozdzielaczy, przekładam wyrzuconą pompę w okolice sprzęgła, sprzęgło to co mam zostawiam albo wymieniam na pionowe? Jest szansa na tak dość małą przeróbkę czy coś mi umyka? Zakładam, że Pexy będą ok.
  8. WojtuNie Pompa jest na max tylko myślę, że to może ten termostat kapilarny przy mieszaczu plus ten skomplikowany układ ma mniejszą przepustowość. Rury teraz sprawdzałem i te pexy mają średnicę 32/3 mm, czy będą ok czy faktycznie trzeba z nich zrezygnować i zakładać np. CU28 które proponowałeś? Teraz rozumiem o co chodzi z tym odcinaniem lub zadaniem odpowiedniej temperatury bez odcinania. To faktycznie wydaje się mniej skomplikowanie i lepiej bez tych odcięć.
  9. Klecki Chyba faktycznie trzeba trochę powalczyć. Nie mam żadnego grzejnika a instalator jest przekonany, że to ja źle myślę. Jeszcze do rozmowy w jego sklepie dołączali się jacyś kupujący hydraulicy którzy przyznawali rację instalatorowi przez co czułem się jak debil. Bez sprzęgła i dodatkowej pomy raczej nie pójdzie bo to 12 pętli więc ponad 1000 litrów na godzinę. Jakiś pomysł jak zawalczyć skoro instalator nie słucha? Może po skończonej robocie powołanie biegłego który to oceni? Mam czas na takie rzeczy a chodzi mi tylko o spokój z instalacją na lata. HolubPatryk Ja się nie znam. Chodziło mi o to, że regulator pogodowy wyłącza piec. Nie wiem czy wtedy jest odcięcie pętli czy tylko wyłączenie pieca, ale ta dodatkowa pompa będzie chodzić cały czas i co zrobić z jej pchaniem? Rozumiem, że Bypass jeżeli są odcięte pętle. A jak pętle mają być nie odcinane to co wtedy?
  10. Nie wiem czy będę miał głowice do odcinania i nie wiem czy pętle będą odcinane. Tak jak pisałem to ja dopiero teraz zainteresowałem się tematem jak zamieszkałem i widzę że to nie będzie działać jak powinno więc zacząłem czytać. A sterownik zamknie pompę w piecu, ale co z pompą za sprzęgłem. Ona pracuje ciągle? Co masz na myśli, że wszystko muszę wymienić? Chyba nie chodzi o rury pod podłogą? Jak można sterować podłogówką bez odcięcia pętli na czujniku pogodowym?
  11. WojtuNie Ten odpowietrznik to jest razem z tą rurą łączącą się z pompą. Teraz nie ma wszędzie przepływu 2litry/h. Właśnie nie mogę więcej niż 2 litry ustawić pomimo że podziałka jest do 4. Większość jest na 1 lub 1,5. A ten pex to już chyba jest nie do zmiany jak idzie w podłodze? Chyba, że chodziło tylko o tą widoczną część do sprzęgła. Już zgłupiałem jak to ma wyglądać a jutro instalator zapowiedział, że kończy wszystko. Przesyłam odręczny schemat jak ja to widzę. Proszę o uwagi ponieważ takim schematem będę tłumaczył instalatorowi co chcę.
  12. Holub Patryk No tylko ja nie chcę podnosić temperatury bo ma być energooszczędnie i niskotemperaturowo. Jak bym chciał mieć na piecu 40 czy 50 stopni to bym myślał też o grzejnikach w niektórych pomieszczeniach. Dom jest z założenia pasywny. Podaj jakich danych Ci brakuje to je podam. Jeżeli chodzi o budynek to 20 i 25 cm styropianu, okna ciepły montaż trzyszybowe, podłoga 20cm styropian, ocieplenie fundamentu, strop celuloza 35cm jeszcze przed wysypaniem, rekuperacja. Parterowy. WojtuNie czy ty lub ktoś inny zna kogoś lub może polecić jakąś firmę z zachodniopomorskiego, która mogłaby ocenić instalacje i zrobić przeróbki?
  13. Dziękuję WojtuNie za odpowiedź. Przesyłam poniżej zdjęcia kotłowni. Liczyłem, że to jednak ja się mylę. Prawdopodobnie będę musiał się tym sam zająć dopiero jak instalator zakończy pracę ponieważ wspomniał, że jak będę chciał inaczej to zrobić to będę pisał oświadczenie, iż to na moją odpowiedzialność będą zmiany. Wiem już co ze sprzęgłem i pompą. Nie wiem co przy rozdzielaczu. Bypass jakiś żeby pompa nie pchała jak pętle będą zamknięte? Dzięki HolubPatryk za odpowiedź, ale czy to znaczy, że tak może zostać ? Mi się wydawało, że woda z powrotu może się po części mieszać w sprzęgle a piec i tak ma zadawać tylko 26-30 stopni max więc po co mieszanie w celu obniżenia na powrocie na rodzielaczu? Jeżeli ma się mieszać w celu obniżenia to będę musiał zadać w piecu temperaturę np. 35-40 stopni a nie 10 stopni niżej, no i nie wiem jak pogodówka będzie to czytać.
  14. Dzień Dobry. Na wstępie chciałbym się przywitać. To jest mój pierwszy post na forum. Mój instalator jest w trakcie wykańczania instalacji C.O i C.W.U. Kocioł zamontowany Buderus GB072 14kw jednofunkcyjny z wolnostojącym zasobnikiem ciepłej wody 150 litrów. Dom to 140m2 plus garaż 35m2 razem około 175m2 budowany jako energooszczędny. Po całym domu z garażem rozprowadzona podłogówka. Nie mam nigdzie grzejnika podłączonego do C.O. Miało to na celu możliwie niskotemperaturową pracę kotła kondensacyjnego. Do tego dochodzi czujnik pogodówki, regulator Buderus RC310 i w trzech sypialniach osobne regulatory Saulusa podpięte po kablu. Rozdzielacz ma 12 pętli grzewczych z czego 1 na garaż pewnie będzie na stałe zamknięty. W międzyczasie zacząłem przeglądać Wasze forum jak i oglądać filmy na youtubie przez co naszły mnie wątpliwości czy wszystko jest robione zgodnie ze sztuką i czy faktycznie będzie to grzane w sposób ekonomiczny. Niestety instalator twierdzi, że jest wszystko ok a mi brakuje wiedzy i argumentów żeby wytłumaczyć jak to chcę mieć zrobione. Dołączam zdjęcie gdzie jest rozdzielacz z osprzętem. Pompa to prawdopodobnie WILO YONOS PARA RS 25/6 RKA M. To co mnie martwi to pompa z układem mieszającym oraz termostat kapilarny. Ja to rozumiem tak, że woda na powrocie nie potrzebnie miesza się z zasileniem przez co obniża całą temperaturę. W dodatku na rotametrach mogę regulować tylko w zakresie od 0 do 2 litrów pomimo podziałki do 4 litrów przez co mam chłodne dwie sypialnie i nie mogę nic podnieść. Sterowanie regulatorem i pogodówką na tym etapie nie działa bo instalacja jest w trakcie kończenia więc palnik pracuje 24h. Pomiędzy rozdzielaczem a kotłem mam zamontowane tylko jedno poziome urządzenie ( zdjęcie poniżej ) nie wiem czy to jest sprzęgło czy coś innego. Proszę o pomoc przy decyzji co trzeba zmienić ( wyrzucić lub dodać ) aby to wszystko pracowało wydajnie. Na jednym z filmów na youtubie widziałem, że powinienem wywalić z rodzielacza pompę z mieszaczem oraz termostatem kapilarnym i oddzielić zasilenie od powrotu a przez to, że instalacja jest średnioduża to na filmie zalecano dodać pompę obiegową na zasilenie i sprzęgło z czujnikiem. Czy ja dobrze to rozumuje? Jeżeli faktycznie trzeba dodać pompę obiegową i sprzęgło to proszę o informację jaką pompę i sprzęgło powinienem kupić. Niestety instalator poinformował mnie, że jak będę chciał inny sprzęt to mam mu podać konkretnie jaki bo on nic mi innego nie doradzi niż to co mi zainstalował. Czy pompa obiegowa może być ta która jest przy rozdzielaczu czy ma być jakaś inna? No i czy jak wywalę te rzeczy z rodzielacza to czy nie powinienem tam zamontować jakiś odpowietrzników i bypassów. Jeżeli potrzebne są ode mnie jakieś dodatkowe dane to proszę pytać. Na pomoc od instalatora nie liczę więc szukam rady w internecie. Pozdrawiam Wszystkich
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.