Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Beton>papa>ocieplenie dachu płaskiego>trapez


Macin

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. W weekend przy pracach ze zmianą pokrycia daszku pod okapem dachu pokrytego blachą trapezową. Rozkreciłem kawałek dachu żeby zobaczyć co tam siedzi.

Z planów budowy (1989 r.) Jest to dach na betonowych płytach i na to papa. 

Z 6 lat temu wujek zlecił montaż blachy trapezowej. Blacha jest 6m długości na cały dach. Wujka już nie ma a dom stał się mój.

Na papę są położone kontrłaty 3x4 cm na płask, na to łaty 5x7 cm też na płask.

Spadek jest circa 6 stopni.

Dach jest otoczony murkiem z arkuszami blachy. Nie ma folii pod trapezem. Wszystko uszczelnione i nie kapie, przecieka itp.

Mam wolne dwa tygodnie i chęci na ocieplenie pomiędzy warstwą papy a trapezem.

Czytałem, że:

- wełna mineralna, skalna może gnić

- keramzyt jest ok ale bardziej na całkiem płaskie powierzchnie

Dochodzi jeszcze położenie folii dachowej.

Wiem, że powinien być dystans i gdy zamontuję folię na łaty a na nie dam jeszcze maks. 2 cm deseczkę to będzie ok? Maksymalnie bo tyle jest przy kalenicy miejsca między trapezem a arkuszami blachy na murku.

Pracę będę głównie wykonywał sam, więc chciałbym każdą blachę osobno odkręcić, podnieść, uszczelnić, rozwinąć folię, przymocować 2 cm wysoką deseczkę i przykręcić trapez. Tak po kolei z każdym z 20 arkuszy.

Folię najpierw potnę na szerokość dachu z zakładem i będę rozwijać i mocować jednocześnie na całą długość dachu. Od okapu rzecz jasna.

Pytania o:

-rodzaj ocieplenia

- czy położenie folii i dołożenie 2 cm dystansu jej do blachy trapezowej jest ok

- sposobu wykonywania pracy

- nowe wkręty farmierskie w istniejące dziury czymś dodatkowo zabezpieczać?

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... Dobrze, że majstry były w miarę kumate.

Jak masz mały spadek musisz mieć wysokie łaty / kotrłaty aby dobrze to drzewo wentylować. Przy małych spadach trapez powinien też być wyższy, ale wyższy trapez jest grubszy - co za tym idzie jest droższy. 
Jak wsadzisz coś między blachę a papę to Ci te łaty pogniją. 
Te pare cm izolacji też Cię nie zbawi bo da tyle co nic. 

Żeby to miało ręce i nogi to byś musiał całość podmurować i podnieść z 25-30cm w górę, na to krokwie / kontrłaty, pomiędzy styropian (tak jak to jest przy lanych skosach).

Papę / folię daje się po to żeby woda z warstwy blachy lub dachówki (to nie są szczelne w 100% pokrycia) nie dostała się do domu. Następnie co spłynie i zostanie musi odparować - patrz wyżej - wentylacja połaci dachowej.

Więc pytanie jest takie - jak masz papę to po cholerę ta folia? Żeby papa nie zamokła? :D

Jak nic nie cieknie i nie chcesz tam włożyć z 20-25cm ocieplenia to trzymaj się złotej zasady:

NIE RUSZAJ G**NA JAK NIE ŚMIERDZI :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.