Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie dwóch czujników temperatury Ariston Clas One 24


grozka

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

przede wszystkim chciałbym się przywitać: to mój pierwszy post na forum!

Posiadam kocioł kondensacyjny Ariston Clas One 24 w piętrowym domu.

Pytałem osobę, która montowała kocioł czy istnieje taka możliwość ale usłyszałem odpowiedź NIE.

Moje pytanie dotyczyło czujnika temperatury. Obecnie sterownik pieca (wraz z czujnikiem temperatury wewnętrznej) znajduje się na piętrze. To tutaj sterujemy piecem oraz to tutaj również zczytywana jest temperatura wymagana do załączenia ogrzewania. Oczywistym jest, że zdarzają się sytuacje gdy na parterze jest temperatura niższa niż na piętrze i grzejniki pozostają zimne aż spadnie temperatura do wymaganej na piętrze. Czy na parterze mógłbym zamontować dodatkowy czujnik, który i tam zczytywał by temperaturę i załączał piec? Posiadamy jedną instalację na cały dom więc zdaję sobie sprawę, że nie ma możliwości utworzenia dwóch stref ale czujniki mogłyby działać na zasadzie JEŚLI. Jeśli temperatura spada na parterze poniżej wymaganej - załącza się piec pomimo tego, że na piętrze osiągnięta jest temperatura wymagana i na odwrót: Jeśli temperatura spada na piętrze poniżej wymaganej - załącza się piec pomimo tego, że na parterze osiągnięta jest temperatura wymagana. Dla ułatwienia sytuacji mogłaby być to identyczna temperatura.

Proszę też nie karcić mnie, że sterownik zamontowany jest na piętrze gdzie teoretycznie zawsze będzie cieplej - po prostu musiał być tutaj zamontowany :)

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Czy mógłbym poprosić o więcej informacji nt termostatów ON/OFF, o których Pan wspomniał?

Cytat

 jak kocioł będzie grzał dół to będzie też grzał górę.

Czy mniej więcej na tej samej zasadzie nie działają głowicę termostatyczne na grzejnikach? Jeśli osiągnięta jest temperatura w pomieszczeniu i grzejnik "wyłącza się" to kocioł i tak dalej pracuje i zużywa energię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice termostatyczne cieczowe lub stałe ( wosk)  zmieniają swój stan w sposób liniowy, a czujnik pokojowy termostatyczny daje sygnał skokowy - otwarty / zamknięty ( włączony/ wyłączony).

Kocioł bez sterowania zewnętrznego pracuje do chwili osiągnięcia zadanej temp wody po czym się wyłącza, pompa w kotle pracuje dodatkowo po wyłączeniu kotła, aby schłodzić kocioł / odebrać ciepło z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.