Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec gazowy + 3 obiegi -> potrzebna pomoc


Karateka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam!

Zakładam na sali ogrzewanie z piecem gazowym . Jednostka 35kw , na ta chwilę wybór padł na termet. Z racji ograniczonego budżetu muszę zrobic więszość samemu a mam problem ze schematem i ustaleniem co i jak ma wyglądać. montaż będzie najmniejszym problemem. BTW piec będzie montować fachowiec.

Układ na wyglądać w ten sposón, że z piec idzie sprzęgło hydrauliczne na 3 obiegi:
1. obieg (przewałowy) na grzejniki rozprowadzone z rodzielacza (5 grzeników)

2. obieg to pompa i 3 nagrzewnice po 10kw

3. obieg to  120l zbrnik cwu na 1 umywalkę i 3 prysznice ( używane raczej sporadycznie przez grupy dzieci a przez doroslych na koniec dnia)

 

kilka pytań:

Czy takie obiegi mogą funkcjonować ze sobą ?

Czy do nagrzewnic stosować rozdzielacz czy tylko zmniejszać średnice pexy ?

Jak zabrać się za powrót ? bezposrednio do sprzegła i pozniej filtry itp czy przed sprzęgłem?

 

Jedyny schemat który wydaje mi się pasujący pod moje wymagania to ten:

Logika podpowiada mi, że zamieniając pomijąc jeden obieg ogrzewania podłogowego, a drugi zamieniając na 3 nagrzewnice wszystko będzie ok. Tylko jak to wygąda w praktyce ?
 

hydrauliczny_schemat_co_immergas_020114.jpg

Edytowane przez Karateka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze schemat zamieszczony jest zły - nie dotyczy tego kotła.

W termecie ciepła woda jest grzana wprost z kotła, a nie przez sprzęgło.

Po drugie obieg 1 i 2 mogą pracować razem lub osobno zależnie jak będą sterowane pompy tych obiegów.

Po trzecie nagrzewnice "lubią" wysokie temp zasilania i "wysysają" kocioł na max, ale sam pomysł jest ok, a wykonanie i sterowanie proste jak konstrukcja cepa.

Nie są potrzebne żadne filtry na powrotach ani tym bardziej zawory 3-D .

Na wyjściu ze sprzęgła filtr, pompa rury do odbiorów i powrót z odbiorów do kotła 

Taki układ musi być powtórzony 2x -jeden na słabszej pompie i cieńszych rurach do grzejników, drugi na rurach 5/4", pompie 32/60  do nagrzewnic.

Nagrzewnice muszą mieć zawory reg na wejściu.

Sprzęgło ocieplone ok 70-100kW .

Sterowanie termostatami w pomieszczeniach, grzejniki z głowicami termostatycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zasobnik na cwu podlaczam bezposrednio do kotła i dalej rozdzielam na prysznice i umywalke ?
Później kocioł podlaczam do sprzęgła na 2 obiegi i daje dwie rózne pompy. i każdy obieg podłączam pod rozdzielacz? jeden na 6 grzejników i drugi na 3 nagrzewnice ?
 

Filtr montuje między sprzęgłem a rozdzielaczem na grzejniki i to samo z nagrzewnicami ?

A co z naczyniem przeponowym i filtrem z siatką i magnesem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr z siatką jest przed każdą pompą, podobnie jak za każdą pompą zaw zwrotny + zawory odcinające każdą pompę, do filtr musi być na powrocie do kotła,

Nagrzewnice to albo prowadzisz wprost z pompy , albo 1 rura, która powinna być stopniowana, 

Naczynie przeponowe jest w kotle, ale to za mało, trzeba drugie , należy je policzyć itd....

Podobnie rury do nagrzewnic trzeba z sensem dobrać, inaczej może być kicha.

To za duże moce aby ot tak robić pexem .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że z jednej strony sprawa jest prosta ale w sytuacji kiedy nie wiem jak wyliczyć poszczególne elementy samemu nie dam rady. Czy znajde gdzieś pomoc w tym temacie ?

 

Czy z jednej pompy mogę podłączyć 3 nagrzewnice które będą w innej odległości ?

Edytowane przez Karateka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.