Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zejście mocą kotła , a rodzaj paliwa .


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Mam problem z przewymiarowany kotłem i sadza w wymienniku . Kocioł 30kw , a palnik 15-25 eko . Po ocieplenie stropu z wyliczeń ostatniej „zimy” pracował on na 10-15kw , teraz po ociepleniu budynku i wyliczeniach moc spadnie do 6-12kw . Pytanie dużo mi da zmiana na palnik 10kw w takim wymienniku i czy to ma sens , ewentualnie jak wyglada opcja ze zmiana kaloryczności paliwa ? Obecnie jadę na bartex gold moc 29mj fajnie się pali nie mam problemów ze spiekami , ale w czasach gdy nie ma znacznej roznicy między opałem warto zainwestować w groch 24-26mj a nawet słabszy ? Może wtedy kocioł Będzie pracował lepiej (czyściej , Efektywniej ) mimo gorszego stosunku moc/cena groszku .
 

Z gory dzięki , za pomoc w temacie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im  słabszy ekogroszek tym lepiej być powinno, ale będzie więcej popiołu - coś za coś.

 

Palnika nie wymieniaj bo przy tak dużym wymienniku narobisz sobie bałaganu - niskie temperatury spalin, które wtedy uzyskasz zniszczą komin z cegieł jeśli taki masz, a potem kocioł sam się "zeżre" od kondensatu.

Porównaj sobie cenę palnika z nowym kotłem np. Skam-PV 13 z zapalarką z dopłatą do wymiany na poziomie 45% z Czyste Powietrze to okaże się, że różnica niewielka a w samym działaniu i użytkowaniu kotła ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam podobny problem do kolegi

dom ocieplony, kocioł 25 kw, palnik 15-25 kw, a wystarczy obecnie 15 kw

ostatnie 3-4 zimy stosowałem mieszankę węgla 21-22 mj (czeski eko, udział 2/4) z czarną perła 24mj (1/4 w mieszance), stabkiem 24 mj (1/4 w mieszance),  i weglem 28 mj  (1/4 w mieszance) dodatkowo dodawałem trochę pelletu  z łuski słonecznika około 1/4 - 1/5

 

efekt wypalanie mieszanki do zera, bardzo dobra cena 1 tony - średnio 690 zeta

wady dużo popiołu około 12% (pełne wiadra co pełny zasyp - 140 kg), no i ogólnie dużo pyłu w kotłowni z czeskiego eko, mieszanie niestety łopatką ażeby było dokładnie

na następną zimę zakupiłem 4 tony węgla o mocy 28 mj, obecny cel to zmniejszenie ilości popiołu i syfu w kotłowni, dokupię tez trochę pelletu noname od rolnika, dodanie pelletu skutkuje bardziej sypkim osadem na ściankach kotła 

jeśli chodzi o węgiel to czy kupisz słaby 22 mj czy mocny 28 mj cena mj jest taka sama 

1 rzecz ma moim zdanie bardzo duże znaczenie, czy węgiel jest suchy, suchy czeski eko osiaga bardzo dobre parametry, kolega Suspenser nawet to zbadał i potwierdził, suchy wegiel to oszczędność conajmniej 20 % 

zanim zaczniesz duże inwestycje przemyśl temat sterowania kotłem, w moim przypadku pomogła zmiana sterownika, gdzie ograniczyłem moc maksymalną palnika na 15 kw, wcześniej cisnął 25 kw, sterownik bardzo pomógł w okresach przejściowych, obecnie kocioł idzie cały rok, w lato podgrzewam wodę

sterownik jest widoczny tutaj https://ekotlownia.pl/sterownik-5/583

 

niech kolega napisze coś więcej o sterowniki, instalacji, 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.