Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowietrzenie Układu


lain00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Bardzo proszę o pomoc. Rozbudowałem domek i trochę zmieniłem instalację.Mianowicie wygląda tak jak w załączniku.

Z góry przepraszam za rysunek.

Problem polega na zapowietrzonych klaoryferach.Zasilanie jest gorące a powrót zimny i grzejniki grzeja im dalej od rozdzielacza tym mniej ciepły.

W układzie zamontowana jest pompa o prametrach 25/60. Zalałem wodę do układu,zapaliłem w piecu odpowietrzyłem kaloryfery i nic nie daje.

Zasilanie przy piecu jak i na rozdzielaczu jest gorące a powrót zimny.

Pompa zamontowana jest na zasilaniu. i moje pytania: co może byc przyczyną? Czy pompajest za słaba? Czy może zbiornik wyrównawczy jest za daleko od pionu.

Co prawda nie jestem w stanie narysować go dokładnie jakj est zamontowany,ale jest oddalony od pionu zasilającego ok 7 m w poziomie plus ok 70 cm w pionie.

Czy może problem leży w tym zbiorniku że jest za daleko i za nisko.

Bardzo proszę o pomoc i radę gdzie jest błąd.

 

opis rysunku

1. naczynie wyrównawcze

2. kocioł

3. rozdzielacz

 

Dodam jeszcze że do rozdzielacza podłączone są tylko 3 kaloryfery (docelowo ma być więcej)

schemat.bmp

Edytowane przez lain00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Błędnie wpięte naczynie w układ CO (oddzielna rura wpięta na zasilaniu tuż za wyjściem z kotła bez armatury o srednicy min 25 mm)

2. Gdzie zamontowana jest pompa? Zasilanie to bardzo ogólne stwierdzenie. Zastosowanie jednej pompy na ogrzewanie i cwu też jest niefortunne, i może być trudne do zrównoważenia hydraulicznego ( na rozdzielaczach i do grzejników występują znaczne opory a woda ma to do siebie że płynie tam gdzie opór jest najmniejszy a u Ciebie najmniejszy opór jest na podgrzewaczu)

3. Przy układach rozdzielaczowych niezbędne jest stosowanie na grzejnikach odpowietrzników, a zawory termostatyczne powinny być z "nastawą" przepływu.

Podsumowując to powinieneś przerobić podłaczenie naczynia (schematy były wielokrotnie na forum zamieszczane), pomyśl nad zastosowaniem oddzielnej pompy na podgrzewacz cwu i być może będzie trzeba na obieg podgrzewacza zamontować kryzę. Musisz do skutku odpowietrzać układ (odpowietrzniki na grzejnikach, rozdzielaczach i zasilaniu podgrzewacza), a po odpowietrzeniu trzeba "zabawić" się w regulację hydrauliczną (dobór nastaw dla grzejników) i powinno zadziałać.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za wskazówki

co do pompy to jest wpięta oczywiście z zaworem różnicowym( na rysunku go akurat nie ma) dołączam rysunek nr 1

 

 

i teraz pytanie :

na drugim rysunku mam wpiete naczynie czy to jest poprawne rozwiązanie?

 

z kolei trzeci rysunek to mój pomysł tylko czy to jest dobre rozwiązanie.

Krótko mówiąc wpięcie rury do naczynia wyrówwnawczego musi być przed czy za pompą?

post-17771-0-26070100-1309873115_thumb.jpg

post-17771-0-28144700-1309873169_thumb.jpg

post-17771-0-53746500-1309873391_thumb.jpg

Edytowane przez lain00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wystarczy przenieść pompę na powrót i nie trzeba będzie dokładać dodatkowej rury do naczynia. Ważne aby na odcinku pomiędzy kotłem a naczyniem była średnica minimum 1 cal bez przewężeń i armatury np filtr, zawór.

post-2387-0-91167400-1309888832_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za wskazówki

co do pompy to jest wpięta oczywiście z zaworem różnicowym( na rysunku go akurat nie ma) dołączam rysunek nr 1

 

 

i teraz pytanie :

na drugim rysunku mam wpiete naczynie czy to jest poprawne rozwiązanie?

 

z kolei trzeci rysunek to mój pomysł tylko czy to jest dobre rozwiązanie.

Krótko mówiąc wpięcie rury do naczynia wyrówwnawczego musi być przed czy za pompą?

Drugi schemat jest prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Tak drugi schemat jest prawidłowy-tylko moim skromnym zdaniem górna rurka na NW nie powinna być wpięta w żadną rurę.

Powinna być połączona z atmosferą.W tym przedstawionym schemacie nie wiem jak zachowa się woda w instalacji w przypadku zagotowania-czy nie zostanie wyssana do poziomu wylotu rury przelewowej.

Jest to tzw "lewar"-mechanika cieczy. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.