Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory swatt


tomek192180

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem zestaw kompletny 2 kolektorów płaskich do samodzielnego montażu , kolektory zamierzam zamontować w ogrodzie ok 25 m od zasobnika, dwururka nierdzewna, prowadzona w rurze pcv wkopana 40 cm w grunt. Mam pytanie:

1. czy może być przeciwskazanie do tego ze kolektory beda poniżej zasobnika i pompy? Czy uklad moze sie bardziej zapowietrzać? Czy nie ma to znaczenia bo układ ciśnieniowy?
2. czy odpowietrznik spełni swoją funkcję bo bedzie na kolektorze ponizej zasobnika?  Czy poprostu rozciąĆ dwururkę w najwyższym punkcie i wstawic tam odpowietrznik?

3. Czy mozecie poradzic jakąś pompkę reczną do nabijania układu?

 

z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę problemu w montażu kolektorów poniżej zasobnika.

W twoim przypadku będziesz musiał zastosować 2 odpowietrzniki, jeden przy kolektorach, drugi przy bojlerze, obydwa w najwyższych możliwych punktach instalacji.

Problemem będzie linia zasilająca ze względy na jej długość i ułożenie w gruncie, to będzie powodowało ogromne straty.

Do napełnienia układu możesz użyć opryskiwacza ogrodowego, tylko trzeba sprawdzić czy jego ciśnienie max. wystarczy do napełnienia układu.

Clipboard016.thumb.jpg.1d4e694d607d08769975234023bb5b2d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, hmm kurde też myśle nad tymi stratami no bo mam tylko dwie opcje montazu:

1. Zawieszone na balkonie wtedy w pomieszczeniu 6 metrow rur, 3 metry na zewnątrz . Kolektory w jednej pozycji. Moze być problem w zimie bardzo stromy dach i nie wiem czy śniegołapy utrzymają Śnieg.

2. W ogrodzie wtedy zbuduje obrotnicę podątzającą za słoncem ale wtedy mam 8 metrów wewnątrz a na zewnątrz ok 14 metrów pod ziemią. 
Dach odpada bardzo wysoko brak dobrego dostępu. Hm sam nie wiem gdzie je umiejscowić co o tym myslicie ?  
 

z jednej strony w lecie chyba dużych strat w gruncie nie bedzie? A w zimie to chyba raczej nie liczę że coś z nich uzyskam?

Edytowane przez tomek192180
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że kupiłeś "gotowca" czyli pewnie 2 kolektory (2x2m²) i zasobnik 200l lub 2x2,8m² i zasobnik 300l, bo przyjmuje się 1m²/50l wody, takie proporcje dyskwalifikują obrotnice, bo przy niej zyski z kolektorów są większe i zasobnik będzie za mały. W tym monecie balkon wydaje się lepszym rozwiązaniem, do tego jeszcze ta rura w ziemi, tu może dojść ostatecznie do zawilgocenia otuliny i z izolacji lipa, to już lepiej puścić tą rurę po ziemi i czymś przykryć, żeby jej nie uszkodzić, albo puścić w powietrzy na słupkach.

Tyle mogę dopowiedzieć na podstawie doświadczeń z moją instalacją, choć ja mam ją zbudowaną raczej nie typowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, tak jak piszesz mam dwa panele po 2m2 i zasobnik 250 litrów, niby myślałem zrobić obrotnicę która podàża za sloncem a np. Po przekroczeniu 85 st. Przekreci się max. Na wschôd lub dokupić jeszcze jeden zasobnik . Z wilgocia mozesz miec rację, bo pomimo ze dam w szczelnych rurach pcv to w wyniku roznicy temp . moze dojsc do kondensacji wody , echyba dam na balkon a jak się okaze że 2 panele to za mało to dokupię trzeci. 
A może ktoś posiada instalację z rurami w gruncie? I może sie wypowiedzieć.

Edytowane przez tomek192180
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam we Wloszech, w zimie nie daje nic, czyli od listopada do marca nie grzeje, a co dopiero w Polsce. Montuj tam gdzie jet blisko zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.