Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł ekogroszek 3h w podtrzymaniu


Hugo68

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem tu nowy :)

Posiadam kocioł pleszew na ekogroszek 14kw 5 klasa z palnikiem ardeo. Ogrzewam 165m2 (parter plus poddasze) Sterownik bez pid. Na kotle ustawione 65 stopni. Mam ogrzewanie podłogowe w całym domu w 100% (nie mam ani jednego grzejnika) oraz zasobnik cwu 140l poziomy.  Problem polega na tym że kocioł osiąga temp zadaną 65 stopni, przechodzi w stan podtrzymania i przeciąga temperaturę do 75-78 stopni. Stoi tak w podtrzymaniu ok 3h. Oczywiście w tym czasie w podtrzymaniu powstaje dużo sadzy i piec trzeba często czyścic. Posiadam na zasilaniu zawór 4D którym reguluje temp podłogówki i za nim instalacja rozchodzi się na dwa rozdzielacze (góra i dół) Czytałem na forum i doszedłem do wniosku że najprawdopodobniej mam problem z obiegiem kotłowym (brak pompy na powrocie z zaworu 4d) chciałbym się upewnić czy na pewno to jest ten problem. Przesyłam szkic poglądowy mojej instalacji. Pozdrawiam IMG_20200317_205746.thumb.jpg.bb9e9c1421583c51a0a0a1b5a55c1aaf.jpg    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

1. Kocioł za duży. 10 KW spokojnie by wystarczył. 

2.Temp zewnętrzne teraz mamy dość wysokie jak na sezon zimowy, więc kocioł nie ma co robić,wiec produkuje sadze. 

3.Jezeli chcesz się przekonać czy sadza jest poprzez brak pompy kotłowej, to włącz na stałe pompę od CWU. Tylko jak kocioł dochodzi prawie do 80 st, to poinformuj domowników, że woda z kranu może poparzyć. Taka uwaga. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem że za duży kocioł przy ociepleniu 20cm styropianu, 20 na podłodze i 30 cm pianki na poddaszu. Szkoda że nie wiedziałem tego przy kupnie kotła tylko zaufałem sprzedawcy...

Spalam aktualnie przy temp. w domu 23stopnie ok 12-13kg na dobę (ekogroszek suchy dobrej jakości 27-29MJ) czy przy aktualnych temp to dużo jak na takie ocieplenie i metraż ? Wiem że każdy dom i instalacja inna ale chociaż orientacyjnie bo nie mam porównania.

Włączyłem pompę CWU na stałe i dam znać czy coś się zmieniło. Tylko cwu chodzi na tym drugim obiegu tzn mam dwa wyjscia zasilania i dwa powroty z pieca (cwu osobno i co osobno) Mam nadzieje ze to nie ma znaczenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Nie ma znaczenia... Powrót kotła  będzie dogrzany poprzez CWU ( zasobnik) 

P. S. Żeby zobaczyć czy będzie jakaś różnica, to powinieneś wyczyścić wymiennik kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wyczyszczony zobaczymy co bedzie.

A wiec po wlaczeniu CWU na stałe temp z zadanej 65 dobija max do 68 czyli znacznie mniej. Kocioł stoi 40 50 min w podtrzymaniu i przechodzi w tryb pracy. Powrót kotla ok 50 stopni a powrót z CWU 62.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwoniłem do instalatora ktory mi w zeszłym roku montował kotłownie. Powiedział że przyjedzie zamontować pompę na powrocie ale pierwszy raz jak 15 lat pracuje slyszy że ktoś chcę pompę na powrocie itd. 

Mam pytanie czy oprócz pompy i zaworów odcinajacych cos jeszcze muszę zamontować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
23 godziny temu, Hugo68 napisał:

Kocioł wyczyszczony zobaczymy co bedzie. 

 

Daj mu popracować z tydzień. Wtedy oceń sytuację.  Nadgorliwy jesteś. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na powrocie w tym układzie być musi bo sam zawór 4D steruje temperaturą zasilania podłogówki, a nie powrotu [pewnie w warunkach gwarancji kotła masz wymagania co do temp. powrotu].

Co do podtrzymania to napisz jaki masz sterownik i jakie obecnie są parametry podtrzymania ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest napisane że należy stosować zawory 3 lub 4 drogowe a co do temp powrotu to minimum 50 stopni. 

Widzę że jest duża poprawa co do stania w podtrzymaniu więc chyba będę musiał pompę zamontować, poczekam jeszcze i zobaczę jak że spalaniem bedzie chociaż przy ciągłej pracy CWU pewno spalanie coś tam wzrośnie. 

Sterownik mam firmy Foster cumulus. 

Parametry w podtrzymaniu to:

Obroty w podtrzymaniu 50% (dmuchawa słaba WPA 07)

Czas pracy dmuchawy 15s

Czas oczekiwania w podtrzymaniu 10min 

Akurat skończył mi się węgiel 27-29MJ. Zbliża się wiosną więc kupiłem teraz węgiel z tego samego źródła ale 25-27MJ i zauważyłem mniej dymu i sadzy w podtrzymaniu. Pytanie czy wynika to ze zmiany kaloryczności czy z tego że kocioł częściej pracuje bo CWU załączone na stałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przejście kotła w podtrzymanie produkuje sadze.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2020 o 21:01, Hugo68 napisał:

W instrukcji jest napisane że należy stosować zawory 3 lub 4 drogowe a co do temp powrotu to minimum 50 stopni.

Parametry w podtrzymaniu to:

Obroty w podtrzymaniu 50% (dmuchawa słaba WPA 07)

Czas pracy dmuchawy 15s

Czas oczekiwania w podtrzymaniu 10min 

Akurat skończył mi się węgiel 27-29MJ. Zbliża się wiosną więc kupiłem teraz węgiel z tego samego źródła ale 25-27MJ i zauważyłem mniej dymu i sadzy w podtrzymaniu. Pytanie czy wynika to ze zmiany kaloryczności czy z tego że kocioł częściej pracuje bo CWU załączone na stałe. 

Tak jeśli zawór jest użyty w funkcji ochrony powrotu - to łatwo sprawdzisz patrząc gdzie masz zamontowany czujnik temperatury zaworu - na wyjściu na układ Co z podłogówkami lub na powrocie kotła.

Daj dmuchawę w podtrzymaniu co 20-30 minut to będzie mniej przeciągać temperaturę - to zależnie od ciągu komina można stopniowo zwiększać nawet do 120 minut [jak dasz za dużo to kocioł wygaśnie].

Czy masz tam możliwość ustawienia czasu oczekiwania podajnika w podtrzymaniu ?

Węgle kopcą różnie, ale zwykle słabszy mniej i dłużej wytrzymuje podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.