Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak dobrac odpowiedniej mocy kocioł.


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Z za małym kotłem tu nikogo nie znajdziesz, a z za dużym wystarczy poszukać. Tutaj 3/4 ludzi ma przewymiarowane kotły. O ile na przewymiarowany peleciak jest jeszcze jakaś rada, to z groszkiem już jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
34 minuty temu, Robot16 napisał:

Witam czy można poprosić o wyjaśnienie,lub jakie skutki mogą być w źle dobranego kociołka,czyli po pierwsze -za mały kocioł,po drugie -za duży kocioł.dziękuje...

Mieć za mocny kocioł wyglada jak poniżej.

Zapotrzebowanie u mnie przy obecnej aurze to 2,5 kW. Mialem kocioł ne ekogroch 15 kW. I spalalem jakieś 10 kg węgla na dobę. Teraz spałam tyle samo pelletu, który daje 30% mniej ciepła. Ale spałam go w kotle 12 kW z buforem. Dlatego, tak bo kocioł pracuje na swojej mocy maksymalnej. Czyli pracuje o wiele sprawniej wyciskając przy tym z paliwa tyle ile się da.

Inny przykład obrazujący błędne podejście, który często przytaczam. Ktoś chce spalić max 20 kg węgla na dobę. Przy takim zużyciu kocioł węglowy pracuje z mocą ok 6 kW. Ale zastanawia się nad kupnem kotła z mocą 25 kW. Ten kocioł na swojej mocy max spali jakieś 85 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Robot16 napisał:

Witam czy można poprosić o wyjaśnienie,lub jakie skutki mogą być w źle dobranego kociołka,czyli po pierwsze -za mały kocioł,po drugie -za duży kocioł.dziękuje...

Witam kolegę.

Chciałbym zaprosić do lektury https://czysteogrzewanie.pl/na-zakupach/zakup-kotla-weglowego-w-2020-roku/

Jest tam mnóstwo cennych informacji na stronie. Warto poczytać.

Odnośnie doboru kotła....za mały niedogrzanie...za duży .... smoła, sadza i duże zużycie opału ..... same problemy...

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.