Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ustawić kocioł PROTECH PIK 18,5kW Pellet dużo spala


MikołajD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Długo zbierałem się aby napisać post jednakże doszedłem do wniosku, że aby palić ekonomiczniej potrzebuję porady.

 

Posiadam piec z zasobnikiem na pellet firmy PROTECH Pik 18,5kW ze sterownikiem BADO  TECH ST-7171

Dom do grzania stary poniemiecki z cegły w dobrym stanie około 120m  - partner + piętro + odizolowne wełną poddsze - ocieplony styropianem 12cm

Instalacja nie dawno zmieniona z żeliwnej na PEX, a w kotłowni miedź zgrzewana.

Grzejniki panelowe z głowicami otwartymi na maks.

Zabudowany automatyczny elektryczny zawór 4 drogowy

Czujnik pogodowy zamontowany na około 1,6 metra zacienione miejsce

W domu regulator pokojowy ST-292 ustawiony na temperaturę w domu 22,6-23,2*C

Pompa CO zabudowana na "zasilaniu" CO ustawiona na 3 biegu  + pompa CWU

Piec ma w założeniu grzać dom CO oraz wodę CWU  tym, że do grzania CWU mm także solary ciężko określić jakiej mocy ale od maja do początku października dały rade tylko one i wod była gorąca.

Aktualnie spalanie wynosi 20kg/dobę co mnie martwi bo sądzę że mogło by być dużo mniejsze.

Spalony pellet to bardzo sypki popiół więc sądzę, że ustawienia spalania są ok.

Niestety nie mam możliwości wglądu na ustawienie przerwy podawania i nadmuchów bo do menu instalatora potrzebny jest kod a ten podany tutaj nie działa.... ale łopatologicznie ręcznie ze stoperem to policzyłem.

Rozpalanie - Czas podawania ~3 sek / przerwa 14 sek

Praca - Czas podawania ~3 sek / przerwa 16 sek

Podtrzymanie -  Czas podawania ~3 sek / przerwa 30 sek

 

 

Próbowałem 2 typów ustawień tj

 

1.

Zadanie minimalnych ustawień kotła tj: CO - 50*C i CWU - 40*C, histereza 0,2*C

I tu piec zachowywał się tak, że rozpalał się z zimnych grzejników około 20-22 stopnie i przez około 45 minut był w trybie praca i dochodził do temp CO na poziomie 50*C i za chwilę było przegrzanie kotła - wygaszanie. Po czym tempertura w domu po 20 minutach znowu osiągneła minimum grzejniki wystygły i znowu uruchamiało się rozpalanie. Było około 18-20 rozpaleń na dobę.  tem wykres wyglądał jak sinusoida zamiast prosta....

Przyjrzałem się wykresom i rozpalał się przy temp CO - 35*C dochodził do 50*C, dosłownie 5 minut popracował w podtrzymaniu  i sie wygaszał chodź wiadomo zgromadzoną mocą podciągał nawet do 60 jednak wtedy już pomp nie pracował bo pokój okazywał się dogrzany. Sądziłem że ta temperatura zostani w kotle i przy następnym zapotrzebowaniu uruchomi pompę i rozproadzi zgromadzone ciepło i tk sie dzieje przez 3 minuty po czym ta temp mega szybko spada do 35*C i piec rozpala się na nowo.....

 

 

 

2. Zadanie wyższej temperatury CO żeby więcej zostało w kotle i ustawiłem zadana CO - 65*C, CWU -40*C, histereza 0,6*C

i tu piec zachowywał się podobnie tj jak temperatura spadła poniżej zadanej uruchamia sie pompa CO  popracuje z 4 minuty i z 65*C które tam trzyma pozostaje 35 moze 38 i zaraz się rozpala na nowo a dojście do zaanej zajmuje mo około 1,5 godziny.....  bardzo długo... na powrocie temp jest od startu około 30* po czym po tych 4 minutach podnosi się do 38*C i pracuje mozlnie się podnsząc..

 

Kolejną rzeczą jest rozpalanie się na 15 minut tylko po to by podgrzać CWU o 5 stopni. I tylko po to .... jak już się rozpali to nie podniesie przy okazji teperatury CO i odwrotnie jak grzeje CO to nie pogrzeje przy okazji CWU..... chodź jest zawór 4 drogowy i niby to robi ale np zasadzie że 95% mocy idizie na jedno a tylko 5%na drugie  potrzeba jest i tu i tu.

 

Proszę o pomoc w ustawieniu tego pieca.

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20200107-185511_eModul.jpg

Screenshot_20200107-194721_eModul.jpg

20200107_131947.jpg

20200107_131954.jpg

20200107_131959.jpg

20200107_132005.jpg

20200107_132044.jpg

20200107_132056.jpg

20200107_132126.jpg

20200107_132133.jpg

20200107_132140.jpg

20200107_132147.jpg

20200107_180031.jpg

20200107_180032.jpg

20200107_180035.jpg

20200107_180050.jpg

20200107_180116.jpg

20200107_180153.jpg

20200107_180154.jpg

20200107_194713.jpg

20200107_194742.jpg

Screenshot_20200107-180822_eModul.jpg

Screenshot_20200107-180944_eModul.jpg

Screenshot_20200107-181127_eModul.jpg

Screenshot_20200107-181242_eModul.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Proponuje ustawić zadana kotła na 64 z histereza w dół na 15 . W sterowniku ustaw wyłączenie pompki od termostatu na nie. Niech pracuje non stop. Zmniejsz bieg pompy na 1. Wnioskuje ze nie masz chyba załączonej pogodowki. Przy obecnej aurze na grzejniki powinno starczyć 40 stopni. Ochronę powrotu na początek wylać i zobaczysz jak się wszystko zachowuje. Jakie są ustawienia zaworu? Skok czas oczekiwania, nieczułość, minimalne otwarcie i proporcjonalność.

obnizenia nocne przynajmniej w ramach testu wyłącz na kilka dni. Powinieneś trochę zaoszczędzić. Wprowadź sobie za to obniżenie nocne CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Visitor1230 napisał:

Proponuje ustawić zadana kotła na 64 z histereza w dół na 15 . W sterowniku ustaw wyłączenie pompki od termostatu na nie. Niech pracuje non stop. Zmniejsz bieg pompy na 1. Wnioskuje ze nie masz chyba załączonej pogodowki. Przy obecnej aurze na grzejniki powinno starczyć 40 stopni. Ochronę powrotu na początek wylać i zobaczysz jak się wszystko zachowuje. Jakie są ustawienia zaworu? Skok czas oczekiwania, nieczułość, minimalne otwarcie i proporcjonalność.

obnizenia nocne przynajmniej w ramach testu wyłącz na kilka dni. Powinieneś trochę zaoszczędzić. Wprowadź sobie za to obniżenie nocne CWU. 

Witaj. Dzięki za podpowiedź ale jak pisałem już nie mam po prostu dostepu do zmian tych parametrów bo potrzebny jest kod instalatora do tego pieca / sterownika chyba ze takowy posiadasz to prosze wyślij na pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Visitor1230 napisał:

To sterownik techa. Kiedyś miałem i był bez kodu. Popytaj na forum. 

Szukałem już próbowałem ale niesety nie pasuje ;)  5162 nie działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Proponuje ustawić zadana kotła na 64 z histereza w dół na 15 . W sterowniku ustaw wyłączenie pompki od termostatu na nie. Niech pracuje non stop. Zmniejsz bieg pompy na 1. Wnioskuje ze nie masz chyba załączonej pogodowki. Przy obecnej aurze na grzejniki powinno starczyć 40 stopni. Ochronę powrotu na początek wylać i zobaczysz jak się wszystko zachowuje. Jakie są ustawienia zaworu? Skok czas oczekiwania, nieczułość, minimalne otwarcie i proporcjonalność.

obnizenia nocne przynajmniej w ramach testu wyłącz na kilka dni. Powinieneś trochę zaoszczędzić. Wprowadź sobie za to obniżenie nocne CWU. 

Udało mi się znaleźć kod i mam dostęp do wszystkich funkcji.

Zatem odpowiadając na ustwienia zaworu:

Skok - Skok jednostkowy 5%

Czas oczekiwania - nie ma ale mam czas otwarcia - jeśli to to samo to mam 2 min 20 sekund

Nieczułość - Przerw pomiaru? Jeśli tak to mam 15 sekund

Minimalne otwarcie - 5%

Proporcjonalność - Współczynnik proporcjonalności - 5

 

Wyłączyłem faktycznie zależność pompki od temperatury termostatu pokojowego i pompka faktycznie kręci cały czas ale poskutkowało to tym, że przy rozpaleniu piec nagrzał tylko do 55*C z zadanych 65*C i wygasił się gdyż uzyskałem temperaturę zadaną na termostacie pokojowym ale pompka dalej kręciła i podczas godziny obiegu temperatura spadała poniżej 35*C i pompka się wyłączyła co skutkuje temperaturą powrotu na poziomie znów 35*C więc nie wiem czy o to chodziło.... faktem jest że dłużej trzyma teperaturę zadaną na pokojówce z około godziny na 2 godziny. Za to przy rozpalaniu pewnie bedzie dłużej palił...... 

Tego się sodziewałeś, tak ma być??

Może jakieś inne pomysły?


PS> histereza kotła zostawiłem fabrycznie na 2*C  przy zadanych 65*C ale i tak nawet nie osiągnął 65*C  - dobił do 56*C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy, ustawiłem za radą Visitor1230 temp zadaną na 65 i histereze na 15. Pompa CO nie wylacza się od pokojówki tylko pracuje od zadanych 45*C. Ochrona powrotu wyłączona. Dało to nie wiele piec nadal bardzo długo dochodzi do temp zadanej i niemal cały ten czas pracuje na 100% , niemal że nie przechodzi w podtrzymanie A jeśli tak to n parę minut. 

Czy dojście do temperatury zadanej CO 65*C od temp 40*C która zazwyczaj jest po wygaszeniu i odczekaniu aż bedzie trzeba znowu grzac (pokojowka) , przy powrocie mniej więcej 34*C do zadnej powinno trwać 1,5 godziny ?? 

Fakt że dokładnie ponosiegnieu zadanej w pokoju osiąga zadaną na piecu tj 23,2*C w pokoju osiąga niemalże w tym momencie gdy dochodzi do 65*C na piecu .... po 1,5 godziny.

 

Czy to nie za długo?

 

Czy może by jakoś przyspieszyć osiągnięcie temperatury zadanej CO żeby przeszedł w podtrzymanie i tak sobie pociągnął aż nadzieję pokój. Sądzę że spalanie byłoby mniejsze.

 

???

Screenshot_20200114-195343_eModul.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Nie jestem specem od co i obiegow ale

 

Po przeczytaniu w.w postow mam nastepujaca konkluzje

 

Zalewasz kociol zimna woda z obiegu przy histerezie 15 stopni grzejesz obieg od nowa,

 

Ja bym sprobowal, wylacz termostat pokojowy, glowice skrec na 3,5, drabinke w lazience zostaw otwarta non stop bedzie robic za ochrone powrotu, ustaw na kotle 65 histereze 5 i obserwuj

 

 

Przemysl temat bufora

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

WItam. Czy ktoś z Was wie jaki palnik jest zamontowany w kotle Protech PIK 18,5kW ??


Nie chce mi się automatycznie zapalać i podejrzewam uszkodzenie zapalarki, chcę ją wymienić ale jaką kupić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale sam możesz sprawdzić. Odkręć obudowę palnika i pod motoreduktorem masz zapalarke. Wyciągnij gumę, potem zapalarke. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.