Skocz do zawartości
Kuropatev

Pomysły na poprawienie spalania w piecu z podajnikiem tłokowym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od miesiąca jestem w posiadaniu pieca z podajnikiem tłokowym (samoróbka robiona przez zakład kotlarski, sterownik Tango ver. Tłok, moc określona przez producenta 18-20kw). I właśnie od miesiąca borykam się z ustawieniami tego pieca. Pierwsze dni od uruchomienia przy nastawach producenta piec wciągnął ponad 50kg węgla na dobe, gdy na dworze było jeszcze około 8-10 stopni na plusie. Zacząłem dłubać, grzebać, ustawiać, zmieniać, i w tej chwili podaje rzadziej, w domu ciepło, natomiast wg mnie i tak spala zbyt dużo. Mianowicie ze wszystkich 9 zamontowanych grzejników, podłogówki oraz drabinki w łazience grzeje 5 (sypialnia ustawiona termostatem na 20*, kuchnia ustawiona na 22*, salon ustawiony na 22* druga łazienka ustawiona na 24*, korytarz odkręcony na maxa), podłogówka lecz nie cały dzień i drabinka. Jak nie ma nikogo w domu zmieniam nastawy termostatów w kuchni i salonie na 20*. Obecne ustawienia to przerwa w podawaniu 500s i obroty dmuchawy na 8 w skali do 32. Przysłona otwarta na 1,5cm, temp. zadana 50*, histereza 1*, kocioł włącza się przy 49* i podbija do ok 52-53*, czasami 54*. Opał to STABEK mieszany z miałem który został mi z poprzedniego sezonu w proporcjach 1:1.

Na początku gdy pożerał taczke węgla dziennie zauważyłem, że mimo iż dmuchawa jest wyłączona to w środku i tak szaleje płomień. Przymknięcie na czopuchu nic nie dawało, dlatego po druciarsku włożyłem przez drzwi wyczystkowe cegłe szamotową by przytkać trochę otwór kominowy i zdało to rezultat (w efekcie nawet ciut zimniejszy zrobił się czopuch). Jednak aktualnie gdy temperatura na zewnątrz to ok 1* (odczuwalna -4*), piec pożera więcej niż worek na dobe, tj. ok 30 kg. Wydaje mi się, że to nadal trochę za dużo biorąc pod uwagę że nie idzie woda przez wszystkie grzejniki (termostaty w nieuzywanych pokojach ustawione na 16* i zaden się póki co nie otwiera). Wg moich spostrzeżeń, gdy palę mieszanką miału z groszkiem podawane są zbyt duże porcje opału oraz co istotne, piec dość szybko się studzi, tj. od 53 do 49* potrafi się wychłodzić w 5-6 minut po czym mniej więcej tyle samo czasu zajmuje mu podniesienie się do temp. zadanej.

W związku z powyższym serdeczna prośba aby jakiś doświadczony użytkownik tłoka napisał ewentualne modyfikacje bądź co można zmienić w ustawieniach by móc choć trochę zredukować spalanie :)

Żeby nie było, nie oczekuje że spali 5 kg, ale wydaje mi się, że przy moim domu w obecne temperatury 15-20kg powinno go zadowolić. Bo skoro teraz żre 30kg, to jak będzie -10* co zacznie żreć 50 a to już mnie troszeczkę zatrważa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Kuropatev napisał:

Przymknięcie na czopuchu nic nie dawało, dlatego po druciarsku włożyłem przez drzwi wyczystkowe cegłe szamotową by przytkać trochę otwór kominowy i zdało to rezultat (w efekcie nawet ciut zimniejszy zrobił się czopuch).

Co prawda nie znam sie na ustawieniach tlokowcow. I nie mam doswiadczen z takim podajnikiem. Wskazowka moja to wywal wszystko czym pozatykales komin jezeli chcesz jeszcze kilka lat pozyc. Wybor tloka nie byl dobrym pomyslem. Bedziesz sie z nim meczyl. Koledzy tlokowcy powinni pomoc w ustawieniach. I tu lezy klucz i rozwiazanie. 

• Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wybierałem tłoka, dostałem go za darmo i uznałem jako dobrą alternatywę kotła zasypowego.

No właśnie, jak wyjmę tą cegłe, to podczas podtrzymania wywieje bardzo dużo ciepła kominem. Nie wiem, może pokombinować i dorobić z blachy zawirowacze spalin? Nie mam termometra na czopuchu, ale ręki mimo wszystko nie utrzymam.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepsze zawirowacze, niż zatykanie wylotu spalin z kotła.  Wieje, bo masz przeciąg przez kocioł i pewnie duży ciąg kominowy. Może RCK by trochę pomógł... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będę musiał o tym pomyśleć, z tą cegłą to rzeczywiście tylko chwilowe wyjście, trzeba tam zastosować coś innego, bardziej bezpiecznego. Czekam w takim razie na doświadczonych tłokowców aż podzielą się swoimi doświadczeniami :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nikt nie operuje tłokiem już :)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam tłoka ale każdy tłok jest inny, ty masz jeszcze inny sterownik. Zacznij może od tego aby na palniku na wszystkich otworach nadmuchowych był palący się węgiel. Nie będziesz miał lewego powietrza a to bardzo obniża sprawność.

A tu link do poradnika jednego z forumowiczów jak ustawić kocioł tłokowy 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z lewym powietrzem masz rację - muszę pokombinować bo nie pali mi się równomiernie na całej długości rusztu. Dzięki za link, na pewno poczytam. Jeszcze mam problem z jednorazową podaną dawką paliwa jednak to już muszę poradzić sobie sam, jak trafnie napisałeś każdy piec, podajnik i kosz są inne i inne są metody na zmianę podanej porcji :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz doczytałem. Palisz słabym kalorycznie węglem 24MJ/kg, parametry miału nie znane więc spalanie może być większe. Kup na próbę kilka worków mocniejszego węgla może to się lepiej opłaci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Haiden
      Witam.
      Jestem nowym uzytkownikiem, wiec na wstepie chcialbym sie z Wami przywitac. 
      Zwracam sie do Was z prosba o udzielenie informacji/pomocy.
      Posiadam piec SAS Bio Efekt o mocy 17kW.
      Piec zasilany jest pelletem Olimp.
      Sterownik TECH ST-555P (v1.0.11/8 z pid 1.6.1) oraz sterownik pokojowy TECH ST-280 (v5.2.12).
      Druga noc z rzedu domownikow obudzil alarm ze sterownikow sygnalizujacy zbyt wysoka temperature podajnika.
      Pomomo, ze zadana temperatura pokojowa zostala osiagnieta a nawet przebita o 0.5 stopnia, podajnik caly czas podawal paliwo.
      Pierwsza mysla bylo zresetowanie pieca, ale po uruchomieniu podajnik nadal podawal pellet.
      Temperature udalo sie zbic poprzez przejscie na ustawienie reczne.
      Po zejsciu temperatury do okolicy 58 stopni, przelaczylem na PID.
      Temperarura spadla do okolicy 55 stopni po czym podajnik znow podal paliwo i pojawil sie maly ogien.
      I tak kilka razy w dluzszych odstepach czasowych pomimo tego, ze piec byl w tybie czuwania.
      Po kazdym podaniu paliwa temperatura wzrastala do 60 paru stopni i bardzo wolno spadala.
      Ostatecznie wygasilem piec i zdjalem obudowe od podajnika.
      Rano wlaczylem piec, ale z racji ze temperatura w pomieszczeniu oraz zadana (oraz histereza 0.3 stopnia) nie wymuszaly rozpalenia pieca to piec przeszedl w tryb czuwania.
      Sterownik wymusil rozpalenie ok poludnia i wszystko przebieglo bez problemow, piec sie uruchomil, ogrzal pomieszczenie i przeszedl w tryb czuwania.
      Natomiast przy pracy w nocy sytuacja sie powtorzyla, piec ogrzal pomieszczenie a podajnik pracowal az wywolal alarm o przegrzaniu.
      Od razu przeszedlem na tryb reczny, wygasilem piec, zdjalem obudowe.
      Podczas obu nocy w kotlowni bardzo mocno byl wyczuwalny specyficzny smrod ktorego nie umiem opisac, cos jakby zapach przypalonej farby, plastiku lub cos takiego.
      Natomiast w pomieszczeniu nie zaobserwowalem zadnego dymu.
      Chcialbym sie Was poradzic czy ktos z Was spotkal sie z takim przypadkiem i to jakas pierdola ktora latwo usunac laikowi przy odpowiednim pokierowaniu, czy od razu zglaszac to do SASa?
      Jesli pominalem jakis wazna informacje, to dajcie znac to postaram sie to uzupelnic.
      Oczywiscie o ile bede umial bo na piecach i hydraulice sie nie znam.
      Dodam tylko jeszcze ze poprzedni sezon piec byl odpalany okazyjnie, normalna praca jest od tego sezonu po przeprowadzce.
      Pozdrawiam
    • Przez djwislak93
      WITAM, posiadam kocioł tak jak w tytule i mam taki mały problem . Temperatura bardzo skacze mi na grzejnikach. Jak chodzi tylko podlogowka 28 stopni i grzejniki na 40 wykres w nocy pokazuje ze wszystko chodzi stanilnie pozniej jak zalaczy sie bojler zaczyna sie problem dlaczego sie tak dzieje .? Sa zawory czterodrozne czas pracy pompy 5 minut postoj 15 . 
    • Przez rozpalacz
      Czy toś zna wszystkie parametry ustawień kotła Metal_Fach slim pellet ,ustawienie których zapewni prawidłowe funkcjonowanie kotła /np. całkowite spalanie pelletu,utrzymywanie zadanej temperatury itp./Znalazłem gdzieś na forum ustawienia dla tego kotła w załączeniu/, ale zdziwiony jestem ,że nadzór jest w tych parametrach wyłączony /wg. ustawień czas nadzoru 0/.interesują mnie tylko ustawienia dla co tradycyjnego/grzejniki na ścianie/.Szczególnie interesują mnie ustawienia które spowodują całkowite spalanie pelletu.

• Przez djejo18
      Witam. Piecyk dziala w trybie pid. Temp zadana 65.moc 50%. 160m2 do ogrzania. Jest pogodowka. Jest pokojowka. Zeszly sezon 8 ton opalu srednii 37 kg w porywach 50-60kg. Budynek byl nieocieplony stary sciany kermazyt pustka i cegla. Teraz koncze ocieplenie 15 grafit 0.032. Ogrzewanie grzejnikowe parter plus pietro. Podlogowka niecale 30m2 parter. Piwnica jest jeszcze okolo 40m2 jest tam tylko jeden grzejnik ale niebiore jej pod uwage bo niekontroluje tam temp wiec tyle co tam da grzejnik. Zawor 4d ochrona powrotu. Niewiem co tu z grubsza moge jeszcze dodac. Widze ze sa przypadki ze jednym pali malo drugim duzo. Malo informacji na forach o konfiguracji sterownika apc 2. Wykres pracy kotla wacha sie miedzy 35-75 nieregularnie. W tej chwili temp noc 2-5 stopni dzien 5-10 stopni spalanie w granicach 22 kg. Ten wynik mnie zbytnio nie satysfakcjonuje a jeszcze bardziej praca kotla. Piec na pellet jest wygodny w uzytkowaniu wiec dlatego sporo kosztuje. Ale zeby za ten komfort jeszcze doplacac w postaci opalu to koszmar przy dzisiejszej cenie pelletu. Jeszli dobry pellet kosztowalby dobry w granicach 500 zl to byloby ok. A teraz kosztuje 900 zl a to chyba robi sie chora sytuacja jak piec spala duzo a cena jeszcze rosnie. Telefoniczny serwis defro to wogole niema pojecia co i jak ustawic. Tylko' jesli pracuje na pidzie to tak musi byc'. Pare bylo osob od instalacji ale nic nie doradzili. Serwisant mobilny to tez tylko pid i ustawienia fabryczne. Pozdrawiam i z gory dzięki na pomoc i prosze pytac w razie watpliwosci bo na ten sezon niestac mnie już na takie wielkie wydatki na opal bo duzo poszło na elewacje.  
    • Przez gregoris
      Witam serdecznie. Jestem nowy na forum. Nigdzie nie znalezłem tematu o tym konkretnym modelu więc zakładam.
      Na początek kilka rzeczy, które szczególnie mnie dręczą. Mam wersję 10kw.
      1. Jaka histereza? Serwisant ustawił 5C, ale wahania temp. na kotle są dosyć spore. Zadaną ustawiłem na 60, przy 65 odpala postój, a później rośnie prawie do 80.
      2. Temp. na CWU mocno rośnie. Zadaną ustawiłem na 50C, a dogrzewa nawet ponad 60. Histeraza 5C
      3. Fuzy logic czy standard?
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.