Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór pieca. Kosztorys kotłowni


Konki12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.  Jestem na etapie wybory kotla z podajnikiem na ekogroszek. I instalacji całej kotłowni. Dom 140m2 w tym garaż 20m2 i kotłownia 7m2 . Jaki kocioł byście polecili... Do 10tys zł.  I ile mniej więcej taka kotłowni może kosztować kompletna. W kotłowni mam wyprowadzone rury na grzejniki,podlogowke,zasobnik cieplej wody, rozdzielacze również są podłączone...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie budynek ma zapotrzebowanie

I ile masz miejsca na wegiel w m2

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie polecił bym sprawdzony, bardzo dobry i najmniejszy Defro Sigma E 12KW. Jednak obawiam się że nawet taki kocioł może być za duży do ciągłego grzania nowego domu.

W każdym bądź razie to fajny kocioł, dobrym sterownikiem, pionowym wymiennikiem i czyszczakami co znacznie poprawia komfort użytkowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ile budynek może mieć zapotrzebowania ... Jeśli chodzi o budowę to strop drewniany ocieplony wełna 30cm. Górą nieużytków. Okna dwuszybowe. Mury to gazobeton jak narazie nie ocieplone...  W przyszłości 15-20cm grafit.  A jeśli chodzi o miejsce w kotłowni na węgiel to za dużo go nie będzie około 2m2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wejdz na strone cieplo wlasciwe i policz z ociepleniem i bez

Pytanie jaka bedzie roznica


wegiel bedziesz musial upchac w garazu wzdluz scian albo z przodu dobrze policz te m2, znajomi maja problem bo trzymaja ekogroszek na zewnatrz przy wejsciu do kotlowni i jest non stop mokry

Chociaz jeden z sasiadow trzyma tez na dworze ale ma mega paczke z grubej foli :-)

Ja na szczescie mam 25m2 kotlowni


Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p/#1444300654691-e081e086-5ad3


Lub ten

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p-premium/



Obecnie mam kociol z pionowym wymiennikiem (ostatni raz, czyszczenie to masakra) poziomy jest praktyczniejszy, i moim zdaniem przy weglu wszystkie mechanizmy czyszczace po jakims czasie zdechna wiec





Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z pionowym trochę tej zabawy jest ale z drugiej strony czyszczenie nie częściej jak miesiąc natomiast poziomy co tydzień trzeba skrobnąć z tym że to kilka sekund , coś za coś zawsze tak jest , pewnie to brednie ale mnie zawsze się wydawało że pionowe wymienniki lepiej odbierają ciepło ale to moje takie widzimisie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam pionowy jest efektywniejszy

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to w ogóle za herezje. Kupuje się kocioł żeby jak najmniej przy nim biegać. Pisanie o awaryjnosci systemu mechanicznego to też jakiś niewypał. Jeden woli córkę, drugi teściową ale piszmy jak jest, kanały pionowe są mniej obsługowe. Mam porównanie w Sigmie i Eko Komforcie na tym samym węglu. To dzień a noc jeśli chodzi o obsługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze ze to jest nie praktyczne i wygodne uwazam tylko ze przy weglu bedzie awaryjne



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam się nie ma co psuć :-) to zwykła dźwignia która unosi zawirowacze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że ogrzeje się to 12-13kW kotłem. Ja mam zdanie bliżej eliksa tj pionowy wymiennik. Mądrze zrobiony, czyli nie kanał za kanałem i nurkowanie do dolnej wyczystki za koszem, tylko obsługa czyszczakow górą i wybranie przodem. Pionowe czyszczaki to tak ok co 4tygodnie (+-5dni zależy jaki ekogroszek)

Jak poziomy to taki bez stada jeży i nie wysoki jak wierzowiec. Takie półki to jednak średnio co 10dni trzeba zgarnąć (+-4dni zależy jaki węgiel)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2005 roku montowalalismy kociol z przerobka instalacji

Koszt materialow 25% ceny kotla

Robocizna 25 % ceny kotla (faktura)

Rok temu
Demontaz starego kotla na ekogroszek
Montaz nowego kotla

Robocizna plus materialy okolo 58% kosztu kotla (kociol kosztowal 78% najdrozszego kotla typu klaster )

W pln calosc jakies 10 tys w 2018 roku

Wszystko zalezy od ceny kotla, ilosci materialow i jak bardzo ceni sie fachowiec

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a koszt takiej kotłowni kompletnej....  ?
Ja zakupiłem kocioł Skamp PV13, sterownik Iryd PID, czujniki temperatury spalin i zewnętrzny,pilot G i z przesyłką zapłaciłem 8100 złotych. Pierwsze zakupy w hurtowni ( 3 pompy, zawór 4D, siłownik zaworu i inne potrzebne części) to około 2600 złotych. Z czasem kupowałem kolejne potrzebne części,bo nie zawsze za pierwszym razem policzy się dokładnie co potrzeba i na nie wydałem około 1000 złotych. W domu miałem już zrobioną instalację CO (same grzejniki) i CWU,więc musiałem tylko podpiąć nowy kocioł do instalacji. Wszystkie prace wykonałem sam,więc tu zaoszczędziłem myślę że od 1000 do 1500 złotych. Podsumowując na sam kocioł, osprzęt do niego i części wyszło około 12000 złotych.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.