Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stuki w kaloryferach (głowicach)


sakundo10

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Mam irytujący problem ze stykającymi kaloryferami. Instalacja w domu jednorodzinnym, piec na pellet, dół podlogowka, piętro 4 kaloryfery. Problem mam z dwoma na górze. W zależności jak nastawię głowice ta zaczyna przeraźliwie stukać. W jednym pokoju jak nastawię na 3 i w drugim podobnie. Ruch w jedną lub w drugą wycisza stukot. Mam termostat pokojowy i kiedy dana temperatura zostanie osiagnieta  to głowica się przymyka i znowu zaczyna stukać i muszę ją przekręcać. Gdzie leży problem? Nie jestem jakimś znawca tematu, raczej laik. Wyczytałem że to może być coś z ciśnieniem może pompa nie na tym biegu? Zauważyłem że u mnie jest na 3, może trzeba zmniejszyc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to stukanie wynika z startu pompy stukaja zawory termostatyczne

Ustaw kaloryfery na 3.5

A pompe na 1 bieg

I sprawdz czy sie uspokoilo

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż, czy czasem nie masz gdzieś podłączonych grzejników "pod prąd", tzn. czy nie grzeją powrotem. Tak sie może zdarzyć, jeśli np. w grzejnikach typu VK podłączy się  zasilanie od strony krawędzi grzejnika, albo pomyli końcówki przy rozdzielaczu.

Co do powyższego zdjęcia:

-odpowietrznik automatyczny przed pompą może zapowietrzać układ 

-ze zdjęcia wynika, że powrót CWU masz wpięty do zaworu 4D, zaś zasilanie jest przed nim. Jeśli rzeczywiście tak jest, to trzeba zmienić.

- podłączenie do zbiornika membranowego wykonane niepoprawnie zbyt cienkim przewodem. 

- podejrzewam, że pompa za mieszaczem oraz pompa przy rozdzielaczu podłogówki są w szeregu - to również jest niepoprawnie

- drobiazgi typu: :stojące" filtry, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gmaj22 napisał:

Sprawdż, czy czasem nie masz gdzieś podłączonych grzejników "pod prąd", tzn. czy nie grzeją powrotem. Tak sie może zdarzyć, jeśli np. w grzejnikach typu VK podłączy się  zasilanie od strony krawędzi grzejnika, albo pomyli końcówki przy rozdzielaczu.

Co do powyższego zdjęcia:

-odpowietrznik automatyczny przed pompą może zapowietrzać układ 

-ze zdjęcia wynika, że powrót CWU masz wpięty do zaworu 4D, zaś zasilanie jest przed nim. Jeśli rzeczywiście tak jest, to trzeba zmienić.

- podłączenie do zbiornika membranowego wykonane niepoprawnie zbyt cienkim przewodem. 

- podejrzewam, że pompa za mieszaczem oraz pompa przy rozdzielaczu podłogówki są w szeregu - to również jest niepoprawnie

- drobiazgi typu: :stojące" filtry, 

Gmaj22 strasznie to skomplikowane co napisałeś. Jak powiedziałem jestem laikiem. Czyli Twoim zdaniem instalacja jest skopana i to jest przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z brzegu przykład:

cwu.png.897fd03281c641af4549f38f658b88c6.png

Rura z czerwoną strzałką to zasilanie bojlera CWU - jeśli rura z niebieską jest powrotem bojlera ( a wszystko na to wskazuje), to instalacja jest skopana.

Grzejnik najłatwiej sprawdzić dotykając rury powrotu i zasilania - zasilanie jest zwykle dużo cieplejsze. Przy grzejnikach dolnozasilanych rurka pierwsza od krawędzi grzejnika to powinien być powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gmaj22 napisał:

Pierwszy z brzegu przykład:

cwu.png.897fd03281c641af4549f38f658b88c6.png

Rura z czerwoną strzałką to zasilanie bojlera CWU - jeśli rura z niebieską jest powrotem bojlera ( a wszystko na to wskazuje), to instalacja jest skopana.

Grzejnik najłatwiej sprawdzić dotykając rury powrotu i zasilania - zasilanie jest zwykle dużo cieplejsze. Przy grzejnikach dolnozasilanych rurka pierwsza od krawędzi grzejnika to powinien być powrót.

A w związku z tym w czym mogę mieć problem? Bo póki co oprócz tego stukania wszystko jest ok. Co mogę z tym zrobić? Dzięki za szczegółowe podpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytujemy ostatnich postów....

Możesz  przerobić, ale skoro twierdzisz, że wszystko jest OK, to nie przerabiaj. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może narysuj jak idą te rurki przy górze  bojlera albo zrób zdjęcie od strony niebieskiej strzałki , a w czasie lata nie nagrzewał się bojler jakoś długo albo często kocioł się włączał ? Bo @gmaj22 chyba ma racje ,a co steruje tym centralnym i kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.