Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła do ogrzewania mieszkania


rober

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
proszę was o pomoc w wyborze kotła do ogrzewania mieszkania, a w zasadzie dwóch mieszkań, znajdujących się w kamienicy z cegieł, mur o grubości 40cm..

1 mieszkanie 65 metrów położone na pierwszym piętrze. Nad mieszkaniem znajduje się inne ogrzewanie mieszkanie

2 mieszkanie 85 metrów położone na wysokim parterze, pod pierwszym mieszkaniem. Pod mieszkaniem znajdują sie duze piwnice, zagłębione w gruncie na głębokość ok 1m.

Do tej pory mieszkanie nr 1 ogrzewane było piecem zasypowym 6-8kW o bardzo kiepskiej konstrukcji, duża strata kominowa, paliłem od góry z miarkownikiem, w zeszłą zimę poszło mi 2 tony groszku. O zapotrzebowaniu większego mieszkania niewiele mogę powiedzieć, bo zostało dopiero zakupione, sąsiad twierdzi że spalił ok. 3 tony w piecu zasypowym...

 

Wg wyliczeń ze strony ciepło właściwe potrzebuje pieca 20kW, co wydaje mi się mocno na wyrost, skoro u mnie na 65metrów przy bardzo kiepskim piecu 6-8kW dawało spokojnie radę to szacuję ze teraz będzie potrzebny piec ok jakieś 15kW- jedna strata kominowa. Czy jednak nie trzeba wziąć pod uwagę że pod większym mieszkaniem znajduje się nieogrzewana piwnica?

 

Zastanawiam się cały czas czy celować w ekogroszek czy pelet. Wg wyliczeń z ciepło właściwe koszty ogrzewania przy pelecie to 2tys złotych rocznie więcej, a jest to duża kwota. Cena ekogroszku w moich okolicach (śląsk) to 700zł/tonę luzem (workowany 800zł), pelletu 870-900zł/t

Kocioł podłączony będzie do wkładu kominowego z stali kwasoodpornej (taki już po prostu tam jest), komin wysoki od piwnicy przez 3 pietra- jakies 12metrów

Budżet na kocioł to jakieś 10 tys. Potrzebuję sterownika który obsłuży osobno 2 obiegi cieplne, dobrze by było gdyby obsługiwał 2 sterowniki mieszkaniowe. Instalacja będzie najprawdopodobniej  z dwoma wymiennikami osobno na każde mieszkanie. Instalacje wykonam sam, Obsługa przez 2 facetów ogarniających techniczne aspekty, nie ma problemu się czegoś douczyć nt. procesu spalania w retorcie/palniku pelletowym.

 

Proszę was o propozycje czy sugestię kotłów, oraz ocenę moich szacunków. Co myślicie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jesli chodzi o kociol to jest kolka ciekawcyh opcji w mocy do 15 kw
Skam
Ogniwo
Klaster 5 - 14 kw roznych producentow

Ja akurat uwazam ze wymiennik poziomy jest praktyczniejszy pewnie dlatego ze mam pionowy i wyczyszczenie tego nie jest zbyt wygodne wynika to tez z budowy mojego kotla (hef eko plus 25 kw)

Sterowniki
Bolecki sppv2 - aktualnie z niego korzystam, z internetem, bardzo wygodny
Bruli
Ecoal
Argos pid
Cobra pid
Iryd
Itd


Zastanawiam sie nad tym co napisales o 2 wymiennikach ???

Chcesz 2 wymienniki plytowe ??? Kazdy na osobny obieg ???

Pytanie ile w sumie bedzie kaloryferow, pytanie tez czy w przyszlosci bedie ocieplenie ???

Przy takim metrazu nie wiem czy ma sens komplikowac instalacje chyba im prosciej tym lepiej
Oba mieszkania maja ponizej 200 m2 to raczej 1 obieg ale specem nie jestemWysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, piec w obiegu otwartym, plus 2 wymienniki płytowe na osobne obiegi, na które będą założone ciepłomierze, w celu rozliczania kosztów opału

Ocieplania raczej nie będzie, kamienica mimo że zwykła robotnicza, bez zdobień itd. to podlega pod konserwatora zabytków, a oni nie lubią jakichkolwiek zmian na elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak budynek wpisany jest do gminnego rejestru zabytków to pół biedy, idzie to załatwić. Gorzej jak do wojewódzkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem ok rok temu w spółdzielni o kwestie ocieplenia, przyłączenia do ogrzewania miejskiego czy też przyłącza gazowego, zawsze ta sama gadka - brak funduszy. u mnie w mieście jeśli coś robią z kamienicami to jest to renowacja istniejącej renowacji (czyszczenie, uzupełnianie fug, malowanie itd). Ale w sumie może warto się spytać ponownie, może coś sie zmieniło. Na razie proszę was o opinie nt. moich szacunków co do mocy pieca, bez uwzględniania ewentualnego ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie wiedzieli o remoncie ,ta sama gadka A od dwóch dni wisi kartka o wstepnych pomiarach budynku I mieszkań . Pytaj bo mozesz wydac kupe kasy bez potrzeby . Sąsiad zrobil gazowe i jeszcze się nie wprowadził no a teraz bum I będzie miejskie . Takie jaja maja w papierach że w jednym miejscu twierdzili ze my mamy juz miejskie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po odpowiedzi z spółdzielni, na dzień dzisiejszy nie są planowane jakiekolwiek prace.

Przemyślałem i przeliczyłem wszystko jeszcze raz i będę jednak celował w piec 20Kw

Wstępnie wybór padł na Skamp-PV 20, teraz jeszcze muszę przemyśleć i zaczytać się w instrukcje obsługi i wybrać który sterownik będzie dla mnie lepszy. Argos PID plus czy SKZP-02

Zastanawia mnie jeszcze jedno. 

Palnik SV200 można znaleźć także w wielu innych konstrukcjach pieców na Allegro, średnio o 1-1,5tys zł tańszych, chyba wszystkie z nich mają wymienniki półkowe-sprzedawcy zachwalają jako lepsze do czyszczenia i każdy ma Ecodesign.

Czy rzeczywiście warto dopłacać ok, tysiac złotych za SKAMP-PV? Jeśli warto to dopłacę, ale opierając sie jedynie na opisach sprzedawców różnice to inny rodzaj wymiennika, i deflektor w SKAMP.

Na minus dla SKAMP-PV20 to brak Ecodesign dla wersji 20kw, a nie wiadomo co tam politycy wymyślą w najbliższych latach, i czy nie będzie zakazu za brak Ecodesign.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.kotly-malina.pl/kociol-na-ekogroszek-o-mocy-19-kw-kotly-5-klasa-i-ecodesign.html
https://piece.bazarek.pl/opis/299530/kociol-skamp-pv-20kw-5-ta-klasa-timel-skzp-02.html
Faktycznie jest różnica w cenie tych kotłów. Ja sam kupiłem Skamp PV 13kw ale myślę że kocioł z pierwszego linku też jest dobrym wyborem. Z tego co zauważyłem to do czyszczenia Skama dobrze jest mieć trochę przestrzeni za nim lub z jednego boku aby móc dostać się do pionowych kanałów wymiennika. Gdy kocioł trzeba ustawić blisko komina, jeszcze w dodatku w kącie to wtedy lepszy dostęp będzie w kotłach z poziomymi półkami wymiennika.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Miejsca u mnie pod dostatkiem. Nie ma problemu z dostępem z boków. Rzeczywiście ten kocioł Malina znalazłeś jeszcze taniej niż ja. Do tego moduł internetowy 300zl.

Do tej pory byłem zdecydowany na skamp-pv20 ale teraz już sam nie wiem, o skampie można tu poczytać na forum, ładnie też pracuje w niższych mocach, ale czy to nie zasługa palnika który jest ten sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Popcorn1 napisał:

. Z tego co zauważyłem to do czyszczenia Skama dobrze jest mieć trochę przestrzeni za nim lub z jednego boku aby móc dostać się do pionowych kanałów wymiennika. Gdy kocioł trzeba ustawić blisko komina, jeszcze w dodatku w kącie to wtedy lepszy dostęp będzie w kotłach z poziomymi półkami wymiennika.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Nie ma żadnej wyczystki ani z tyłu ani z boku. Kocioł ma 113cm wys plus nóżki a głębokość to 75cm.

To jest pionowy grill spalinowy czyszczony raz na średnio 4tygodnie przez pociągnięcie 4-5krotne dźwigni i jej puszczenie. Dolna komora osadcza ma taką pojemność, że wystarcza na sezon i dostęp do niej jest od przodu. Wyczystka jest za skrzynką popielnikowa.

Wyjęcie czyszczakow/zawirowaczy pozwala zwiększyć temp spalin jak jest taka potrzeba.

Poziome kanały trzeba natomiast przegarniac co 7-10dni. Przy palniku SV wymiennik poziomy produkuje się szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kologo Pieklorz ja znam budowę Skama ponieważ zakupiłem go od Ciebie jakieś 6 miesięcy temu. Uważam że to bardzo udana konstrukcja i będę go polecał znajomym. W przyszłym roku pewnie podeślę Ci paru klientów. Na razie potencjalni klienci obserwują jak kocioł będzie się sprawował u mnie :-) A już sam palnik SV200n był dla nich dużym zaskoczeniem,większość myśli że jak ekogroszek to musi być tzw fajka. Co do pionowych kanałów wymiennika to ja je czyszczę za pomocą narzędzi,które są w komplecie z zakupionym kotłem.Metalowy skrobak i szczotka robią tam właściwą robotę :-) Ja akurat mam tak ustawiony kocioł i poprowadzoną instalację,że dostęp do górnej wyczystki mam tylko od przodu kotła. Mimo wzrostu 180 centymetrów,aby mieć wygodny dostęp i swobodnie używać narzędzi do czyszczenia,muszę stanąć na jakimś podwyższeniu. Podsumowując Skamp PV to solidny kocioł,ale myślę że kocioł Maliny też jest godny aby się nad nim zastanowić, szczególnie dla tych którzy chcą trochę zaoszczędzić.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc wysunąć cały palnik potrzeba mniej miejsca niż na wymianę ślimaka. Tj jakieś 25cm, wysunięcie ślimaka to fajnie mieć jakieś 40cm, przy demontażu rury od żeliwnego korpusu coś w granicy 10-15cm.

-----

Pionowy grill czyści się rzadziej. 

Czyszczaki są po to,aby to ułatwić ale przy okazji można nimi manewrować jak chcemy podnieść spaliny, podobnie demontując deflektor-separujacy (chroniony zgłoszeniem patentowym)

Po 25.09 montowane są nowe energooszczędne i ciche motoreduktory. Różnica do klasycznego jest spora.

Jest też nowszy Argos PID Plus kolorowy,dotykowy z wbudowanym modułem internetowym pracujący na portalu ekotlownia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na skampa

Pieklorz, z tego co wyczytałem w Argosie nie ma czujnika pogodowego, czujnika spalin ani powrotu. Czy jest możliwość dołączenia tych czujników do Argosa? Czy planujecie to w przyszłości?

 

2. Czy wyjście na pompę recyrkulacyjna można wykorzystać do sterowania drugim obiegiem CO?

U mnie w zasadzie wstępnie planuje instalacje z dwoma wymiennikami i ciepłomierzami celem rozliczania kosztów i wychodzi że muszę mieć pompę na obwodzie kotła, druga na obwód mieszkania nr. 1, trzecia na obwód mieszkania nr. 2, 

Jeśli podpial bym 2 pompy na mieszkanie równolegle na jednym wyjsciu, wtedy byłoby

1-pompa obwód kotła,

2 i 3 razem na oba mieszkania

4 pompa CWU do jednego z mieszkań. W drugim jest elektrozawór odłączający bojler gdy woda w instalacji CO jest zimniejsza niż w bojlerze

Nie ma wtedy jednak możliwości sterowania osobno pompami mieszkań jako osobne strefy

Czy SKZP V2 nie byłby w moim przypadku lepszym rozwiązaniem, tam chyba można sterować 5 pompami? I można wydzielić strefy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie produkuje sterownika, więc to jest kwestia jego producenta

Argos PID Plus kolorowy to taki SKZP02 E z cz.mieszacza. Trzecia pompa może być cyrkulacyjną bądź kolejnego obiegu

W skrócie

Argos PID Plus kolorowy 3 pompy i zawór plus wbudowany moduł internetowy

SKZP02 4 pompy, moduł internetowy osobna sprawa

IRYD PID R 5pomp obsługuje, ale nie ma komercyjnego modułu internetowego, kawał kombajnu dobrej jakości z czujnikami dodatkowymi powrotu,spalin,pogodowym, osobne panele domowe.

Sppv2 obsługiwał 5pomp miał moduł internetowy oraz opcję założenia fabrycznego ciepłomierza z dodatkowym wymaganym dla niego czujnikiem powrotu. Może jeszcze jeden udało by się wyczarować.

Tu pompa co, cwu,cyrkulacja, dodatkowa O1 na kolejny obwód grzewczy oraz O2 na następny obwód grzewczy.

Dane z fabrycznego ciepłomierza Sppv2 odczytywane w sterze i na internecie jak podłączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sterownik Iryd i działa bardzo dobrze z tym palnikiem. Producent Skama wstępnie ustawia sterownik pod palnik.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na irydzie można zrobić to co chcę

1 obieg kotłowy

2. pompa dla CWU drugiego mieszkania

3. obieg mieszkanie 1 z możliwością niezależnego sterowania pompą, najlepiej ze strefami, 

4. obieg mieszkanie 2 z możliwością niezależnego sterowania pompą, najlepiej ze strefami, 

z tego co widzę w opisach sterownika, miałbym taką możlwiość na IRYDzie, i obsługa  dwóch 2 termostatów pokojowych

tylko ten brak internetu...

 

Czy SKZPv2 zapewni mi tą samą funkcjonalność?

 

dobrze by było żeby była obsługa czujnika powrotu, temp spalin, i pogodowego

 

na lato dla CWU do pierwszego mieszkania zakręcę kaloryfery i podepnę pod wejscie termostatu pokojwego temperaturę z bojlera, w ten sposób będę sterował pompą 1 mieszkania, i już osobnym sterownikiem bedę otwierał elektrozawór  który mam już na obiegu CWU w pierwszym mieszkaniu, drugie CWU będzie sterowane przez sterownik pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, rober napisał:

Czy na irydzie można zrobić to co chcę

1 obieg kotłowy

2. pompa dla CWU drugiego mieszkania

3. obieg mieszkanie 1 z możliwością niezależnego sterowania pompą, najlepiej ze strefami, 

4. obieg mieszkanie 2 z możliwością niezależnego sterowania pompą, najlepiej ze strefami, 

z tego co widzę w opisach sterownika, miałbym taką możlwiość na IRYDzie, i obsługa  dwóch 2 termostatów pokojowych

tylko ten brak internetu...

 

Czy SKZPv2 zapewni mi tą samą funkcjonalność?

 

dobrze by było żeby była obsługa czujnika powrotu, temp spalin, i pogodowego

 

na lato dla CWU do pierwszego mieszkania zakręcę kaloryfery i podepnę pod wejscie termostatu pokojwego temperaturę z bojlera, w ten sposób będę sterował pompą 1 mieszkania, i już osobnym sterownikiem bedę otwierał elektrozawór  który mam już na obiegu CWU w pierwszym mieszkaniu, drugie CWU będzie sterowane przez sterownik pieca

Ad.1 Tu w 5te gniazdo pompy na płycie sterownika, aktywacja jako pompą kotłowa. Konieczny jest tutaj zakup dodatkowego czujnika powrotu.

Ad.2 może być pod wyjście CWU standardowo, strefy czasowe w układzie tygodniowym.

Ad.3 wyjście główne C.O. są strefy układ 7dni identyczne lub osobno robocze i osobno sob-niedz. Do tego gniazda może iść dany Pilot G wersja przewodowa lub radiowa

Ad.4 wykorzystanie wyjścia pompy mieszacza i samego mieszacza. Oczywiście są strefy, identyczne j.w. Dla tego obiegu można podłączyć osobny Pilot G wersja przewodowa lub radiowa

I zostaje Ci jeszcze wolne wyjście o nazwie pompa cyrkulacyjna.... Do jakiś celów praca ciągła lub skokowa, strefy.. można w danych godzinach na drugi bojler np....

Z opcji są wszystkie czujniki tj dodatkowy powrotu z wyświetlanymi ikonami realizowanej funkcji, jest czujnik pogodowy, cyfrowy w szczelnej obudowie na przewodzie 10m , jest także opcjonalny czujnik spalin.

 

SKZP02 jedna pompa mniej, jest tu jeden firmowy panel domowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.