Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj podczas rozmowy wyszła ciekawa sprawa.

Rzekomo przy ogrzewaniu podłogowym 100%, gazowym oszczędniej jest sterować temperatura w domu na zasadzie on/off czyli według temp pomieszczenia a nie pogodowka. Jest to dla mnie nie rozumiałem, mimo tak dużej bezwladnosci jakie ma podłogowa komfort cieplny jest taki sam jak przy sterowaniu pogodowym. Temperatura waha się od zadanej +- 1 stopień.

 

Ktoś sprawdzał? Może ktoś tak steruję tam ogrzewaniem? U mnie pierwszy sezon był z pogodowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to nie ma znaczenia bo w moim przypadku i tej osoby z którą rozmawiałem jest jeden sterownik na parterze i tak jest ustawione przepływy, że w całym domu jest praktycznie jedna temperatura.
Więc czy by było więcej w pokojach sterowników czy jest jedne to bez różnicy, temp jest równa w całym domu przy jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w takim przypadku masz rację to nie ma znaczenia  jeśli tak jest, że wszystkie pomieszczenia się równo wychładzają , oraz że równo zostaje osiągnięta wymagana  temperatura . Nie zawsze też jest tak, że każdy potrzebuje taką samą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach , ale to inna sprawa.... Ogólnie sterowanie za pomocą czujnika w pomieszczeniu , czy też pomieszczeniach jest bardziej ekonomiczne , ale mniej komfortowe , chyba że połączysz te dwie funkcje ze sobą . Prosto tłumacząc przy sterowaniu pogodowym temperatura zasilania medium wpływającego do rozdzielacza podłogowego nie przekraczająca 45 st.C jest zależna od temperatury zewnętrznej. temperaturę w pomieszczeniach ustalamy za pomocą krzywej grzania . A przy zastosowaniu sterowania wewnątrz pomieszczenia kocioł pracuje ze stałą temperaturą , np. 35 st.  a przy osiągnięciu  zadanej temperatury w pomieszczeniu wyłącza się . I to jest bardzo ekonomiczne , ale jak przyjdzie duży mrozik to 35 st . C , może być za mało i trzeba ręcznie podnieść temperaturę ręcznie i to już dla kogoś może być niekomfortowe . Reasumując nie wszyscy przy budowie nowego budynku robią obliczenia ,( projekty ) ogrzewania podłogowego , często pomieszczenia są przewymiarowane pod względem ilości  WATów na metr/2, lub mają  zbyt mało rury, i żeby to jakoś potem hulało to trzeba stosować sterowanie najczęściej łącząc te dwie funkcje  sterowania pogodowego , ze sterowaniem pokojowym .

pzdrawiam Tomekb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja sie podpene pod odpowiedz tomekb. W jaki sposob optymalnie polaczyc sterowanie pogodowe z pokojowym , Mam junkersa cerapur smart, junkersa pogodowke cw 400 , i tech 8 listwe . czy regulator pogodowy i tak nie steruje piecem tak aby osiagnac w miezonym przez siebie reprezentacyjnym pomieszczeniu temperature ? tzn jak na nim ustawie 20 stopni a na listwie 22 to piec sie wczesniej nie wylaczy ? Moglbys mi prosto jak "krowie na rowie " to wytlumaczyc ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CW400 powinien sterować do pomieszczenia, w którym jest założony.
Jak na CW400 ustawisz 20, a na listwie 22, to powinno być 20 w referencyjnym pomieszczeniu,a w pozostałych to już zależy od rozstawu rur i przepływów.

Możesz też ustawiać w drugą stronę: na CW400 22, a na listwie 20. Wtedy listwa będzie bardziej pilnowała temperatury.

Wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukasz921 napisał:

witam ja sie podpene pod odpowiedz tomekb. W jaki sposob optymalnie polaczyc sterowanie pogodowe z pokojowym , Mam junkersa cerapur smart, junkersa pogodowke cw 400 , i tech 8 listwe . czy regulator pogodowy i tak nie steruje piecem tak aby osiagnac w miezonym przez siebie reprezentacyjnym pomieszczeniu temperature ? tzn jak na nim ustawie 20 stopni a na listwie 22 to piec sie wczesniej nie wylaczy ? Moglbys mi prosto jak "krowie na rowie " to wytlumaczyc ?

 

Witam , jak masz listwę L -8 , to masz też do niej termostaty pokojowe np. C8r które pilnują temperatury otoczenia w każdym pomieszczeniu , temperatury te możesz wpisać na listwie lub za pomocą aplikacji , lub sterownika z wyświetlaczem . W listwie jest styk bezpotencjałowy, który podłączasz pod kocioł zamiast ,,zworki " Jak we wszystkich pomieszczeniach temperatura zadana zostanie osiągnięta to siłowniki się pozamykają a kocioł się wyłączy . I ten system odpowiada za temperaturę otoczenia wewnątrz pomieszczeń . Nie należy już dołączać żadnych sterowników pokojowych do kotła . Bo to zakłóci cały system. Na kotle wybrać opcję sterowania pogodowego , gdzie wybieramy krzywą grzania i to sterowanie za pomocą czujnika znajdującego się na zewnątrz będzie nam dopierało odpowiednią temperaturę, która jest dostarczana do rozdzielacze podłogowego. I tak mniejwięcej łączy się te dwa systemy . :) 

Ps. Chyba że sterownik  od kotła  ma opcję wyłączenia mierzenia temperatury pokojowej a załączy pogodówkę i  da się na nim zmieniać krzywą grzania to może zostać.  Pozdrawiam Tomekb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie nie wiem jak to jest z ta temperatura pokojowa w sterowniku CW400 bo mozna zmienic sposob regulacji na " regulacja wg temp zewnetrznej"  ,i w opcjach wylaczyc wplyw temp pokoju no ale caly czas glownym nastawem na wyswietlaczu jest temperatur w pokoju (korytazu) . Pytanie czy mimo wszystko wowczas kociol ignoruje ta temp ? nie wiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.