Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia dla 2 domów.


CharonH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

palimy zrębkami lub trocinami i dlatego chcemy przenieś kotłownie do gospodarczych i podłączyć drugi budowany dom. Czyli jedna duża wspólna kotłownia na 2 domy. Piec na razie 25-30kW (pierwszy dom) ale w planach wymiana na 38kW bądź 50kW, domy bardzo dobrze ocieplone.
Plan wydaje się prosty piec, bufor i po sprzęgle hydraulicznym w każdym domu. Mam w związku z tym kilka pytań:
 

  1. Jaka średnica rury pomiędzy kotłownią a domami (odległość 47 m i 37 m) czy może być 32 mm, za duża za mała? Zrobił bym to z pexa 32/3 mm ocieplone w rurze kanalizacyjnej 110 mm. Oczywiście oddzielnie powrót i zasilanie jeśli chodzi o ocieplenie.

  2. Sprawa bufora lub buforów w kotłowni. Bufor raczej tylko jako stabilizator, możliwość podłączenia innego źródła zasilania itd, powierzchnia domów łącznie z 400 m2 . Skoro bufor i tak nie będzie „ogromy” to może wystarczy tylko 1000l?.
    Jeśli jednak większy to lepiej dać 2x 1000 l czy jeden 2000l? Latem na wodę grzałbym tylko 1000 l, będą 2 bojlery 200 l i 160 l.
    Może chciałbym podłączyć w przyszłości np.: kolektor słoneczny.
    Mam na oku 2 identyczne 1000 l jeden z wężownicą lub jeden 2000 l z płaszczem. Jest też opcja np.: 1700 l a później podłączyć coś przez jakiś wymiennik wymienniki ciepła. Który wybrać?

  3. W pierwszym domu jest układ z naczyniem wyrównawczym czy jest sens je zostawić? Teraz już wszystkie instalacje są na układach zamkniętych?

  4. Chciałbym zrobić sprzęgła w układzie tak jak na załączniku. Widziałem zalecane proporcje i średnice dla danej mocy oraz rozmiarów przyłączy ale chyba nic się złego nie będzie dziać jak będzie trochę większe? Mam akurat fajną rurę o średnicy 200mm, kwasówka i gruba ścianka.


    Więcej pytań nie pamiętam i proszę szanowne grono o odpowiedź:)

    Pozdrawiam
    Wojtek

Sprzęgło.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj czarno to widzę!

To wszystko trzeba policzyć a nie po łepkach np

Po co sprzęgło do bufora? bo ładnie wygląda czy że kolega tak podpowiedział?

To już poważna inwestycja, a pytający raczej odpowiedzi na te pytania na forum nie uzyska.

Ale powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega  sambor  ma rację  -  nie po łebkach...

 Na razie za mało danych, wiemy że oba domy stoją około 90 mb od siebie i piec jest dość duży. Jak duże? Jakie ocieplenie?

Obawiam się że zrobienie wykopu, izolacja , rury, pompy i zakup dużego kotła napędzi takie koszty że lepiej kupić drugi kocioł

  Papier, ołówek i policzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim roku liczyłem dla jednego z kolegów forumowych taką instalację i wcale nie było ot tak że tu damy sprzęgło a tu rurki.

Wbrew pozorom najtaniej wyjdzie zlecić projekt projektantowi i wykonać instalację wg tego projektu.

Jak chcesz takiej pomocy to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok proszę w takim razie o wyjaśnieni co potrzeba liczyć.
Domy mają instalację zrobione każdy własne sterowanie, piec ma działać niezależnie itd. Nie mam teraz tego przy sobie, U ściany w jednym z 0,14 w drugim 0,12... ogólnie wyrodziło że na 2 domy powinien wystarczyć piec 30kW razem z CUW. Dla wyjaśnienia piec ma mieć duży zasobnik około 12 m3 i nagarniacz piórowy jak to jest przy piecach na zrębki. Przeniesienie kotłowni jest więc bardzo pożądane :)

Sprzędła w każdym z domów przecież nie w kotłowni, bufory w kotłowni. Do takiego sprzęgła też wszystko bardzo łatwo podłączyć. Piec ma jak najszybciej nabić bufor i tyle.

Co liczyć przepływy w rurach do domów i dobór pomp kotłowych? Jak szybko bufor będzie "schodził'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.