Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy


zeralda

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Mam dom ok. 250 m2. Około 100  m2 podłogówki i ok. 10 szt kaloryferów. Dom z 2010 r. (poroterm, 15 cm styropian. Dużo okien (szczególnie w salonie). Wylewka na 10 cm styro.

Muszę wymienić kocioł na pellet na kocioł gazowy (dotacja i wygoda).  Mam teraz dwa obiegi (podłogówka i grzejniki) na 2 rozdzielaczach.  Łazienki są oddalone od kotłowni, więc przymierzałem się do kotła jednofunkcyjnego + zasobnik.

Instalator rzucił mi ofertą na ok. 20 tys. (Junkers  CERAPUR SMART ZSB 24-5C,  Zasobnik WD160B, CW 400, sprzęgło, automatyka i robocizna).

Czy można powyższe zrobić na innej, tańszej marce kotła i co ewentualnie można by zaproponować do obsługi 2 obiegów (podłogówka i grzejniki) oraz CWU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image.png

Opublikowano

Widzę, że nikt się nie skusił na odpowiedź.  Wobec tego zapytam inaczej.

Z tego co tutaj czytam powinienem zainstalować następujące elementy :

image.png.52ec882be7d143f62f54bd21ce9e5087.png

 

Czy moje zestawienie  ma sens? Proszę o Wasze zdanie - muszę się dość szybko zdecydować bo termin rozliczenia dotacji goni...

 

 

 

 

Opublikowano

Wycena raczej spokojna, nie zawiera mocno drenujących kieszeń grup pompowych , zasobnik można trochę taniej np Biawara.

Ale pytanie z innej beczki - co dotychczasowymi elementami instalacji?

Gdzie jest stary mieszacz, stare pompy? 

czy one aż tak złe?

Opublikowano

Dzięki za odzew. Pewnie coś można będzie wykorzystać. Pierwotna instalacja była robiona w 2010 r. , więc pewnie się część wykorzysta. Bardziej mi chodziło czy nie pominąłem jakiegoś elementu i czy te koszty, które podałem wyżej (to moja wycena po jakimś tam googlowaniu) są realne. Dzięki za podpowiedź odnośnie Biawara - jeśli nie są jakos bardzo awaryjne to pewnie się zdecyduje.

Jeden z instalatorów namawia mnie na wkład do komina (zasilający kocioł powietrzem). Mam obecnie Schiedla kwasoodpornego na spaliny a wlot do kotłowni z zewnątrz otworem wentylacyjnym 100. Są przez to straty ciepła (ochładza kotłownię). Nie wiem tylko czy skóra warta za wyprawkę?

Opublikowano

Powietrze do kotła daj wprost z zewnątrz, a nie kratką do kotłowni, tylko musisz  zrobić odprowadzenie kondensatu ze starego komina.

Ja jednak zrobił bym inaczej - dotychczasowy komin wykorzystujesz jak kanał powietrzny, a do jego środka wstawiasz rurę spalinową i wtedy kondensat odbierasz z kotła jak powinno się robić.

Opublikowano

Dostałem jeszcze jedną ofertę na Immergas'ie. Czy poniższy zestaw jest wart zachodu? Nie ukrywam, że jest dużo tańszy i robocizna też wyjdzie mniej.

ZESTAW EXA 24 KOMFORT PLUS 160
ZESTAW ZAWIERA ZASOBNIK 160L STREFE WYS. I NISKA STEROWANIE
POGODOWE ORAZ STER.WEW.DO OBIEGU PIERWOTNEGO.

W zestawie jest Sprzęgło 30 kW i TYBOX 137

Edit: Junkers ma nominalną moc 3,4-25,3 kW a Immergas niestety 5,7-24,2

 

Opublikowano

Tu nie podpowiem - dla mnie immergas z dwoma obiegami i ich sterowanie, to porażka, ponadto sprzęgło powinno mieć min 40kW a nie 30kW.

W takiej instalacji powinny pracować kotły mogące sterować mieszaczem na zaw 3-D np vailant, viesmann, wolf, junkers, buderus i pewnie inne też ale na pewno nie włoskie( rumuńskie ) immergasy, aristony czy beretty.

Ale to twój wybór.

Ciekawe dlaczego immergas wyjdzie taniej w montażu niż junkers? 

Opublikowano

OK, skoro mi odradzasz to dam sobie więc z tym spokój. Dzięki za uwagę o mocy sprzęgła.

Robocizna tańsza, bo wykonawca inny.

pozdrawiam,

Zbyszek

 

 

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.