loba89 Opublikowano 29 Sierpnia 2019 #1 Opublikowano 29 Sierpnia 2019 Witam Mam takie szybkie pytanie. W nowym mieszkaniu mam zainstalowany kocił immergas nike star 24 i podczas malowania łazienki zauważyłem ze rura spalinowa jest z alu spiro. Natychmiast to wyrzuciłem, podjechałem do odpowiedniego sklepu i kupiłem odpowiednie rury w tym mam mała zagłostke. Od pieca idzie 50cm rury pionowo po czym jest kolano 90% i kolejne 3m rury wchodzące do komina i tu jest skraplacz W tym ze dziura w kolanie jest 15 cm od sufitu a kolano nad piecem jest około 10cm od sufitu wiec wyżej o 5 cm niż otwór w kominie, 3m rury nie idzie poziomo tylko schodzi w duł po czym kolano i pionowo w kominie czy tak może być czy muszę przynajmniej zrobić poziom z otworem w kominie ? a może nawet lepiej jak rura troszkę idzie w duł by woda spływała do skraplacza który znajduje się pod otworem kominowym ? Oddam może ze rura pozioma 3m będzie nad sufitem podwieszanym i nie będzie dostępu by poprawić. Z gory dzieku za odpowiedz
KubaSko Opublikowano 31 Sierpnia 2019 #2 Opublikowano 31 Sierpnia 2019 W kotłach bez kondensacji spadek robimy w kierunku komina - skraplacza.
sambor Opublikowano 31 Sierpnia 2019 #3 Opublikowano 31 Sierpnia 2019 W dniu 29.08.2019 o 20:00, loba89 napisał: zauważyłem ze rura spalinowa jest z alu spiro. I taka mogła zostać, nic by się jej nie stało przez następne 10 lat.
KubaSko Opublikowano 31 Sierpnia 2019 #4 Opublikowano 31 Sierpnia 2019 Widzialem takie rury po kilku latach sito, dobrze zrobiles ze to wywaliles to sie nie nadaje do kominow i nie do tego je stworzyli. https://www.centrum-kominow.pl/aktualnosci/45#
sambor Opublikowano 31 Sierpnia 2019 #5 Opublikowano 31 Sierpnia 2019 Chłopie - w latach 90-tych ponad połowa wkładów spalinowych do kotłów gazowych była z alu, ba często czopuchy i wyloty z wymienników kotłów gazowych robiono z Al. Wtedy nierdzewkę stosowano praktycznie do kotłów olejowych. To że obecne kotły mają niższe temp pracy nie znaczy że tak zawsze było, dawniejsze kotły praktycznie nie schodziły poniżej 50C, a sprzed 10 -20 lat rury spiro były grubości pona 1mm i wcale tak łatwo się nie zginały ani nie uszkadzały mechanicznie. W tamtych czasach montowałem kotły ACV np Alfa lub Delta i tam było całe wyjście alu , a do komina dawali stosowną rurę spiro, też alu. A cała pozostała konstrukcja kotła była z nierdzewki. PS Gorsze od rur spiro alu są obecne rury spiro z niedzewki - to one właśnie pękają na potęgę.
KubaSko Opublikowano 31 Sierpnia 2019 #6 Opublikowano 31 Sierpnia 2019 Widocznie te co widzialem musialy mi sie przysnić, a dr inż który pisał ten artykuł swój tytuł kupił na stadionie X- lecia
sambor Opublikowano 31 Sierpnia 2019 #7 Opublikowano 31 Sierpnia 2019 Nie koniecznie, ja pisałem o czasach przeszłych, gdzie spiroflex al miał min 1mm grubości, a wy o czasach obecnych gdzie spiro ma 1/4 tego lub mniej a gazy są bardziej agresywne z powodu innych wymienników i innego spalania w kotłach. Ponadto obecnie wiele kotłów kondensacyjnych ma wymienniki ze stopu al - czy ich konstruktorzy i producenci to osły? Poszukaj sobie ile jest ofert na wkłady alu obecnie Ponadto nie wiem czy się przekonałeś w necie jest wiele sprzecznych inf na ten sam temat, a doktorów różnej maści też pełno. Forum jest specyficzną grupą wiedzy, często betonowej, np w całej Eu i PL rurę wzbiorczą liczy się wg wzoru i przyjmuje jako min DN20 dla kotłów do 12kW, a na forum pokutuje inf że do takiego kotła ma być DN25 wg starej nieaktualnej normy- ale forum to forum, niech robią te DN25, będzie bezpieczniej i drożej.
KubaSko Opublikowano 31 Sierpnia 2019 #8 Opublikowano 31 Sierpnia 2019 Nie porownuj wymiennika ktory jest stale chlodzony do rury kominowej ktora przyjmuje wszystko co najgorsze poczawszy od temperatur po produkty niezupełnego spalania. Nie zamierzam nic udowadniac, opisuje swoj punkt widzenia oparty na autopsji.
krisk Opublikowano 1 Września 2019 #9 Opublikowano 1 Września 2019 Komin przy "kotle" kondensacyjnym może być zainstalowany zarówno ze spadkiem do kotła jak i do komina. Spadek do komina powoduje konieczność zainstalowania odskraplacza i wyczystki aby odprowadzić wężykiem skropliny z komina. Komin w całości powinien być widoczny dla bezpieczeństwa użytkownika - tak najlepiej A jeśli... Tu cytat ze strony https://www.rury-kominowe.pl/wyprowadzenie-dach-skosny.html "Przejście przez sufit podwieszany: Przejście przez sufit podwieszany wymaga zachowania szczególnej ostrożności: należy zwrócić uwagę na stabilność komina; oraz zachować bezpieczną odległość od materiałów palnych; uwzględnić reakcję sufitu podwieszanego na wysoką temperaturę; oraz rozszerzanie komina pod wpływem gorąca. W tym celu stosuje się części polecane przez producenta komina. W przypadku sztywnych kominów izolowanych wszelkie zmiany gotowych elementów są zabronione." Co do kominów .. dalej Komin dla kotłów o niskiej temp. spalin powinien być odporny na działanie kwasów ... tzn powinien być z nierdzewki lub ceramiki inne wykonania to wyrzucanie pieniędzy i narażanie się na opary gazowe powstające przy trawieniu metalu kwasami
loba89 Opublikowano 2 Września 2019 Autor #10 Opublikowano 2 Września 2019 dzieku za odpowiedz i dyskusje. Robota już zrobiona zrobiłem wszytko ze sztywnej rury a moja spiro na pewno nie miała 1mm i na pewno by nie wytrzymałe kolejne 10 lat, wywaliłem ja bez zastanawiania się. W sumie wyszło troszkę inaczej jak chciałem tzn chciałem zrobić to jak najbardziej poziomie odcinek pionowy od pieca zaznaczyłem na odpowiedzią wysokość i poprosiłem jedna z firm by robili mi kielich ( poszerzyli) i gdzieś wymiar się rozjechał i wychodzi ze pochył rury jest w stronę pieca o jakieś 1-2 cm, trudno teraz mam tylko płytę założoną i jestem podczas testów czy wszytko jest ok . Dodam może ze wszytko łączenia sklejałem dodatkowo taśma alu do kominków. intryguje mnie jeszcze jedno w kominie mam otwor jak sie nie mylę 130 a rura jest 120 lub 125 już nie pamietam i jest dość luźna wyskoczyć nie wyskoczy tylko sie zastanawiam czy nie powinna być uszczelniona jakimś sznurkiem czy czymś bo raczej pianka się nie nadaje a kiedyś coś takiego widziałem u kogoś.
KubaSko Opublikowano 2 Września 2019 #11 Opublikowano 2 Września 2019 krisk w kotle kondensacyjnym nie może być spadku w kierunku pionu kominowego !!! syfon kondensatu musi być wypełniony kondensatem w przeciwnym razie może dojść do przedostania się tlenku węgla do pomieszczenia kotłowni !!! jak zabierzesz skropliny przed spłynięciem do kotła to czym będzie wypełniony syfon ??
sambor Opublikowano 2 Września 2019 #12 Opublikowano 2 Września 2019 32 minuty temu, loba89 napisał: wychodzi ze pochył rury jest w stronę pieca o jakieś 1-2 cm, To jeszcze podaj jak będziesz z kotła kondensat odbierał?, Niby będzie go mało ale zawsze będzie.
loba89 Opublikowano 2 Września 2019 Autor #13 Opublikowano 2 Września 2019 Czyli pozostaje zdjąć płytę i wymienić pionowy odcinek wy jednak spadek był w stronę komina tam mam skraplacz. a co z tym uszczelnieniem przy kominie jakiś pomysł ?
sambor Opublikowano 2 Września 2019 #14 Opublikowano 2 Września 2019 Uszczelnij to połączenie silikonem wysokotemperaturowym lub innym odpornym do ok 500-600C nałożonym między rurę a komin . Wstępnie możesz w szczelinę napchać wełny mineralnej a na to silikonu.
loba89 Opublikowano 2 Września 2019 Autor #15 Opublikowano 2 Września 2019 Silikon to wydaje mi się dobrym pomysłem :P ogarnę to w najbliższym czasie i napisze jak poszło :P
loba89 Opublikowano 9 Września 2019 Autor #16 Opublikowano 9 Września 2019 Rura spalinowa ogarnięta podłączone wszytko na sztywno spadkiem w stronę komina( skraplacza) przy kominie zastosowałem redukcje z 130 na 120 a łączenia dodatkowo odpowiednik silikonem ponieważ i tak już go kupiłem. Teraz mam inny problem po odpaleniu pieca syczy z zbiorniczka przeponowym oczywiście spadek ciśnienia na piecu a po wciśnięci wentylku trochę wody się wydostało, świadczy to raczej o uszkodzeniu zbiorniczka i jego wymianie a czy mogę zbiornik około 8l podłączyć na przykład wężykiem elastycznym 1,5m pod piecem na ziemi ?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.