Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , koledzy jeszcze w tym roku chciałbym rozbudować dom i wykonać "sam" w możliwym do zrealizowania zakresie instalacje C.O. nowej części domu. Prawdopodobnie będzie to instalacja na rurach typu PEX + standardowe grzejniki i ogrzewanie podłogowe w łazience. Mam kilka pomysłów na poprowadzenie rur które chciałbym Wam przedstawić i proszę żebyście odnieśli się do tematu.Na ilustracjach standardowo zasilanie jest oznaczone kolorem czerwonym a powrót kolorem niebieskim.

CO WERSJA 1.jpg

CO WERSJA 2.jpg

CO WERSJA 3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Michał2019
      Cześć, Mam takie pytanie czy może ktoś coś wie na temat KALKULATORA OGRZEWANIA? Taki który by brał pod uwagę wiele urządzeń grzewczych a dodatkowo porównywał koszty ogrzewania . Znalazłem w sieci kalkulatory lecz brakuje w nich porównania urządzeń hybrydowych grzewczych z innymi urządzeniami..A właśnie o to zagadnienie mi chodzi...    
    • Przez Kuba777
      Trochę czytałem i pytałem dwóch fachowców.
      opinie są skrajne różne. może tutaj mi ktoś podpowie.zakladam piec gazowy. już kiedyś miałem piec gazowy który grzał wódę ba bieżąco I gdy ktoś się kąpał A ktoś inny zaczął zmywać naczynia to tej osobie kąpiącej się i zaczynała lecieć zimna woda.

rozdzielamy dom 150 m na dwie godziny.
      zamiast 1 łazienki I 1 kuchni będą 2 łazienki I 2 kuchnie.
      chodzi mi o to by m więc ciepłej wody pod dostatkiem i by mozna bylo korzystac na raz z kilku punktow poboru.

wybieram teraz między dwoma placami:
      1. JUNKERS CERAPUR ACU ZWSB 24/28-3E - zasobnik 42 l
      2. Junkers CERAPUR MODUL ZBS22/150-3 SE - zasobnik 150 l

zastanawiam się który piec wybrać. jeden hydraulik mi mówi że ten pierwszy piec spokojnie wystarczy bo tam woda jest podgrzewana w specjalny sposób I poza tym jest dwufunkcyjny. obecnie mam piec na ekogroszek I bojler 80l . bilet akurat daje radę na 1 łazienkę i 1 kuchnię. co jak byłyby po dwie kuchnię i dwie łazienki? Czy w piecu gazowym 42 podgrzewane w specjalny sposób dałoby radę?

inny hydraulik mi mówi że trzeba wziąć ten drugi piec bo tam jest duży zasobnik (piec wielofunkcyjny) A na jedną osobę w domu potrzeba 30 l wody. więc skoro mniejszy piec ma 42 l A ten większy 150 to można sobie policzyć że trzeba ten większy.

Proszę o radę bo już teraz sam nie wiem. hydraulik który mówił że ten mniejszy piec wystarczy dalej twierdzi że większego nie trzeba.
      z góry dzięki za fachowe opinie.
    • Przez Laudman
      Witam wszystkich, chciałbym wrzucić tu mój schemat instalacji, który zamierzam zrobić u siebie i bardzo bym prosił o wszelkie uwagi. Schemat jest szczegółowy i zawiera wszystko to co zamontuję więc gdybym coś źle zaplanował to dajcie znać.
      Dom ok 80 m2 stare budownictwo częściowo ocieplony jeden poziom. Kocioł 12kw na ekogroszek, układ otwarty.

W schemacie występują między innymi to co słabo widoczne to zawór 4 - drogowy 1 cal z siłownikiem Afriso,  na wejściu separator powietrza 1 cal, na wyjściu separator zanieczyszczeń 1 cal, 
      pompy to 2x grundfos Alpha 1L 25-40, żółty przewód to odpowietrzenie pociągnięte ze strychu do ciepłej kotłowni, a cały zbiornik wyrównawczy wraz z rurkami zamierzam mega dobrze obłożyć ociepleniem a on sam oczywiście fabrycznie izolowany, naczynie przeponowe C.W.U. 8L, bojler stojący 140L, reszta chyba powinna być czytelna na rysunku ale jak coś to piszcie. 
      Największą wątpliwością moją to są te zawory różnicowe pytanie moje jest takie czy potrzebne są dwa, zawory zwrotne czy w dobrych miejscach oraz czy pompy dobrze dobrane?

• Przez Rafciop
      Witam
      Jestem na etapie dostosowywania instalacji CO. i CWU. Instalacja na tą chwilę będzie zasilana ekogroszkiem. W przyszłości może dodam grzałkę lub solary  (GAZ ODPADA a PC zwrot jest niepopłacany no chyba ze chodzi o wygodę). Instalacja dotyczy małego domku z 3 kondygnacjami (68m2 na każde: piwnica użytkowa, parter i poddasze) . Trochę po interesowałem się tematem ale potrzebuję wsparcia jeśli chodzi o techniczną stronę. Na początku chciałem zamknąć cały układ ale widzę, że ludzi raczej odradzają taki zabieg dla pieca na paliwo stałe.  Czy może pracować podłogówka w systemie otwartym? Ma ktoś i poleca? Jeśli nie to moge zastosować wymiennik ale czy naprawdę jest to konieczne przy zaworach mieszających i termostacie na każdym rozdzielaczu. Widzę, że z wygody raczej instalatorzy instalują pompy na każdym rozdzielaczu. Czy nie wystarczyła by jedna dla 2 rozdzielaczy? Tam będę miał tylko z 100m2-120m2 podłogówki. Myslałem żeby zrobić podłogówkę na rurkach pex 20 ze względu na mniejsze opory  z korzyścią dla pompy ale czy warto? 

• Przez kolar7dp
      Witam kolegów.
      Proszę o podpowiedź jak podłączyć kocioł Defro Sigma (nie wersja NZ) do instalacji gdzie planuje 2 x pompa na ogrzewanie podłogowe, 1 x pompa na grzejniki oraz pompa c.w.u. 
      Czy rozdzielać układ przez wymiennik i za wymiennikiem dać 3 pompy na ogrzewanie oraz c.w.u. przed wymiennikiem w układzie otwartym?
      Ewentualnie dać wszystko w układzie otwartym i dać sprzęgło? Uprzedzając pytania czy nie mogę nabyć kotła w wersji NZ chodzi o możliwość zakupu tego jako wersji powystawowej w dobrych pieniądzach.
      Pozdrawiam
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.