Skocz do zawartości
IGNOROWANY

sucha podłogówka i grzejniki


lenio

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

jestem po pierwszym sezonie z kotłem kondensacyjnym Vitodens 100W. Kupiłem bliźniaka z kopciuchem i instalacją otwartą.

teraz trochę mądrzejszy, chcę zrobić instalację zamkniętą, wiadomo.

u góry już wykonałem podłogi i zostały grzejniki i jest ok. choć nigdzie nie ma głowic i termostatów ale piec ( raczej pompa na powrocie ) sterowana jest sterownikiem tybox 137.

na dole, z racji wysokości ( obecnie 245 cm, podłoga drewniana na legarach ), chciałbym położyć izolację styropianu 10 cm ( pod jest piwnica ) i suchą podłogówkę; potem panel lub ceramika.

kuchnia, korytarz, łazienka i salon. 4 pętle

całą zimę miałem na piecu max 50 C i w domu było zadane 22 C ( sterownik na dole ), na pietrze cieplej. Chciałbym założyć podłogówkę bez "wielkiego osprzętu", czyli dać rozdzielacz ( lub dwa, osobno na podłogówkę i grzejniki), i pompę i koniec. ewentualnie później coś poprawiać, bo wszystko jest i ma być w piwnicy, czyli kocioł i rozdzielacze ( wiem, że rozdzielacz nad pętlami, ale chyba da się ...). na przykład jakiś zawór który reguluje temp na zasilaniu do podłogówki.

żona wciąż narzeka że zimno więc jak na dole będzie za ciepło to akurat na plus ( w przypadku dużych mrozów i wysokiej zadanej temp na kotle). 

to co mnie jeszcze zastanawia, że tylko Purmo wspomina o suchym jastrychu przed finalną podłogą jako akumulator ciepła, choć ja biorę pod uwagę albo przewymiarowane grzejniki na dole albo taki grzejnik z rurek na podłodze. wiem że cena za suchy system jest wyższa ale komfort lepszy niż jeden wielki grzejnik na ścianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Rozdzielacz podłogówki musi być nad nią bo inaczej tego nie odpowietrzysz , co do grzania podłogówki to wylewka ma zaletę jako bufor ale też i wadę właśnie jako bufor bo długo trzeba czekać na ciepło ,  jeśli mam być grzane non stop a w twoim wypadku tylko tak trzeba grzać to musisz założyć zawór do obniżenia temp zasilania podłogi ,tam ma iść od 28 do max w duże mrozy 32 stopnie ale cały czas całą dobę , są różne rozwiązania na to ja akurat mam grupę pompowo-mieszającą czyli pompa w rozdzielaczu oraz zawór 4 drogowy i cały sezon zasilam podłogę 28 stopniami (stary dom) ,grzeję 120m2 parteru i 40m2 poddasza razem 160m2 i średnia moc od 3 kw do 6kw jest potzebna więc średnia to ok 4kw .w sterowniku nie dałem sterowania pompami bo to nic nie daje tylko zwieksza spalanie jak 12 ton betonu po wychłodzeniu trzeba znów grzać a tak sobie pyka całą dobę od października do kwietnia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom też jest stary, jeszcze nie ocieplony ale mury podwójne grube z pustką powietrzną dają rade.

czy z tym odpowietrzeniem naprawdę będzie lipa? miejsce na rozdzielacz znajdzie się na parterze ale wolałbym w piwnicy, chociażby z racji późniejszych przeróbek, ale może z Waszą pomocą uda się od razu zrobić to dobrze..

więc zawór obniżający konieczny, coś konkretnego?

mogę układ zrobić na jednym rozdzielaczu? biorąc pod uwagę powyższy zawór.

co do sterowania to też zauważyłem, że lepiej niech pyka sobie niską temp niż ma nagrzewać od zera zimną wodę. i to są wnioski tylko z obiegu grzejników, choć jest ich sporo. podobno można wpiąć tyboxa 137 pod kocioł ale nie wiem czy są jakieś zalety. Póki co steruje pompą na powrocie bez żadnych termostatów. ale je muszę założyć, bo mam jedną stronę południową a drugą północną. od południa słońce tak grzeje że na grzejniki nie potrzebnie idzie ciepła woda.

 

i ważna kwestia, o której nie wspomniałem. mam trzy piony z piwnicy. Grzejniki na pietrze zostają, jedynie rury chcę zmienić na pex i zamknąć obieg. a parter no to już kwestia rozdzielacza a raczej jego umiejscowienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lenio napisał:

czy z tym odpowietrzeniem naprawdę będzie lipa?

A jak myślisz gdzie powietrze w rurach  pójdzie?  do góry czy do dołu?

Instalacja z rozdzielaczem niżej rurek jest nie zalecana, gdyż takowej w ponad 90% nie udaje się prawidłowo odpowietrzyć, albo się notorycznie zapowietrza,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli już jedno chyba wiadome. teraz uzbroić rozdzielacz aby nie było problemu. 

tylko ze chciałem robić remont parteru etapami,... 

wiec dwa rozdzielacze, jeden w piwnicy dla grzejników. a jakie przekroje rur? podłogówka raczej 16 mm, od rozdzielacza do grzejników tez 16 mm. a pozostałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.