Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie ściany trójwarstwowej z dylatacją


kontoserwis

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Słuchajcie, mam nadzieję, że udzielicie mi cennych wskazówek...
Chcę ocieplić dom budowany na początku lat 90. Ściana trójwarstwowa z dylatacją. Idąc od wewnątrz:
1) beton komórkowy 24cm (zapewne gęstość 600kg/m3);
2) styropian biały 10cm (przyjmijmy λ 0,040);
3) szczelina powietrzna 3 cm;
4) dziurawka silikatowa 12cm.

Szczelina powietrzna jest wentylowana szparą między końcem ściany a dachem.
No i tak: mam dylemat czy ocieplić ścianę elewacyjną styropianem czy wełną. Chodzi o punkt rosy. Czy jak kto woli pocenie się ściany. Wełna niby jest bezpieczniejsza, bo oddycha, ale koszt jej zakupu i robocizna nie są małe. Natomiast styropian jest stosunkowo tani i dobry, ale tylko do pewnego momentu (jak go za dużo to będzie się pociło).
Pierwotnie nastawiłem się na grafitowy styropian 0,031. Potem nasłuchałem się o wełnie... I teraz sam już nie wiem na co się zdecydować...
Na co Wy byście się zdecydowali i dlaczego? Jak napisałem - w całej tej układance chodzi tylko o punkt rosy... No i kasę :)
Pozdrawiam Was serdecznie i liczę na pomoc :)

P.S. Naczytałem się na tym forum różnych wątków, żeby ewentualnie nie powtórzyć tematu, i liczę też na usystematyzowanie wiedzy, bo niezły mętlik w głowie mam ;)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrać ściankę elewacyjną, dokleić warstwę styropianu. Wykończyć elewację wg. uznania żony. To będzie najskuteczniejsze mimo że nie najtańsze. Doklejając izolację na wentylowaną ścianę izolujesz zimne od zimnego.

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kontoserwis

W jakim celu ocieplasz? Aktualne ocieplenie jest dobre,więc zrób tak jak pisze kolega wyżej lub wcale.

3 godziny temu, Hermogenes napisał:

Doklejając izolację na wentylowaną ścianę izolujesz zimne od zimnego.

W poniemieckich domach tak właśnie robią.Cegła-pustka (często wentylowana)-cegła-styro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

OK, rozumiem. Wiele osób właśnie tak mi mówi...
a ja nie wiem, bo przy okazji chciałem zrobić sobie elewację na ładniejszą (narazie mam sam nierównomiernie nałożony tynk). burzyć ściany raczej nie, bo to koszt i jednak jakaś sama w sobie izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak wygląda Twoja ściana ? Jeśli tak to nabazgrałem spadek temperatur na przegrodach. Skalowanie nie jest odpowiednie ale oddaje sedno. Z jakiego materiału byś tej beżowej nie wykonał to jest ona tylko ozdobą.

poz Hermogenes

ściana.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hermogenes napisał:

Z jakiego materiału byś tej beżowej nie wykonał to jest ona tylko ozdobą

Nie do końca.Cytat:

"Warstwa zewnętrzna spełnia funkcje osłonowe, chroniąc wewnętrzne warstwy ściany przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak: opady atmosferyczne, duże skoki temperatury, wiatry, spaliny, uderzenia mechaniczne, a w przypadku ścian piwnic również parcie gruntu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację powinienem napisać osłoną. W pewnym sensie też termiczną i jest w stanie absorbować dynamiczne zmiany energii. Ale raz odebrana przez niebieski ośrodek energia już do niej nie powróci bez zwiększenia energii termicznej niebieskiego.

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panie Hermogenes :) wszystko co piszesz czy pokazujesz na rysunku zgadzałoby się, ale mówiąc o ścianie trójwarstwowej z dylatacją miałem na myśli coś takiego (czy ja tak mam) - jak na rysunku.
Różnica polega na tym, że u Ciebie dylatacja ma "wwiew" powietrza od spodu i wywiew u góry, a moja dylatacja jest otwarta tylko od góry. U dołu jest wszystko zabudowane, czy innymi słowy ściana elewacyjna stoi normalnie na gruncie. Na Twoim rysunku wygląda to tak, jakbyś opisywał dylatację jako przestrzeń między ścianą elewacyjną a np. sidingiem. Ja opisuję dylatację jako przestrzeń między dwoma stojącymi murami.
 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to nie mam żadnych otworów czy kratek. Jedynie tą szczelinę u góry, którą zaznaczyłem na rysunku. Osoba, od której kupowałem dom mówiła, że na ścianie elewacyjnej jest narzucony tynk, ale o żadnych otworach nic mi nie wspominano. Na wiosnę będę zrzucał siding (bo takowy stanowi narazie wykończenie elewacji) i wtedy się okaże.
Wg sztuki budowlanej powinno się robić takie otwory w murze czy nie jest to wymagane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja jakaś tam jest, jak dmuchnie od góry. słaba bo słaba, ale wymiana powietrza jest. w tym całym systemie chodziło zapewne nie o wentylowanie którejś ze ścian, a o warstwę izolacyjną. takowa nie może być zamknięta na głucho, bo może się skraplać woda w tejże warstwie - dlatego szczelina u góry.
i teraz powrót do mojego pytania z pierwszego posta - chcę tą ścianę elewacyjną jeszcze ocieplić. niewiele, bo 5-6cm szarym styropianem, ale jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o zastosowaniu piany do srodka, tzn.wstrzykiwanie.

Kiedys gdzies widzialem takie ogloszenie, wierca dziury co kawałek i wstrzykuja. Trzeba by nad tym pomyslec, a na sciane zew.ladna nowa elewacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylatacji nie możesz zababrać pianką. Twoja dylatacja będzie pełniła funkcję wentylowania tylko i wyłącznie gdy będziesz miał otwory także przy fundamencie. Są chyba do nabycia plastikowe wkładki z otworami do tego celu służące. Dziury na dole służą także do  odprowadzenia ewentualnego kondensatu,przy czym aby nie zawilgacało ci fundamentu ten musi być odcięty papą czy folią,wywiniętą za styropian. Nikt ci nie powie jak zachowa się ściana wewnątrz gdy dołożysz na elewację kolejną warstwę izolacji. Oczywiście dobrze kombinujesz,że warstwa ta nie może być zbyt gruba. Może lepsza byłaby inwestycja w pogrubienie izolacji na stropie,dachu? Tam ucieknie ci więcej ciepła niż przez ściany,a twoja izolacja nie jest najgorsza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zrobił ta piana i zakleil ta wentylacje od góry ? Czy to zły pomysł by wentylacje calkowicie zlikwidowac ?

Bo dodawanie na obecnych scianach styropianu, kleju, siatki, elewacji to kupa kasy która nie przyniesie korzyści za wyłożony wklad. 

 

Bdw. U mnie np.sa kratki na dole w ścianach, ale nie widziałem u góry, pewnie gdzieś pod dachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wentylacja nie wychładza domu,a jako ew 'wyprowadzacz' kondensatu zawsze się przyda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem w czym problem jaki kondensat dom to nie sauna,sam ma dom ze ścianą trójwarstwową bez żadnej pustki , kilka lat temu dociepliłem styropianem 5cm i nic się nie dzieje.Dałem styropian 5cm dach-podłoga na plackach min 1cm. śiatka, klej  tynk silikonowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@todi nie za dobrze to zrobiles (lub juz bylo spaprane). Chlopaki wczesniej maja racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak samo to tym bardziej sie tym nie chwal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PioBin napisał:

Jesli tak samo to tym bardziej sie tym nie chwal.

 

Ja jak nie mam o czymś pojęcia to  nie zabieram głosu, jak widzę w Polsce fasady zrobione przez pseudo fachowców wystające kołki mostki termiczne szpalety zrobione bez listw przyokiennych itd to nie wie czy śmiać się czy płakać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.