Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z osiągnięciem zadanej temperatury CWU


emdzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

sporo tu czytam, ale nadszedł czas aby opisać mój problem. Widzę, że wielu innych użytkowników miało już podobne sytuacje. Ale nie sposób z nich wywnioskować co tak naprawdę muszę zrobić u siebie.

Mam taki kocioł: http://www.malejka.com.pl/kotly-eko-5-plus/ (25kW)

Sterownik ST480 z pid. Zamontowane pompy CO i CWU firmy Wilo oraz zawór trójdrożny (wybaczcie jeśli go źle nazwałem :))

Mój problem polega na tym, że piec nie osiąga zadanej temperatury CWU. CO jakkolwiek bym ustawił dobija bardzo szybko (ustawione 60st). Zawór trójdrożny na 5/10.

CWU mam teraz ustawione na 50st, histereza 2st. Ale nie ma szans, żeby ta temperatura się chociaż zbliżyła do tych 48. Zazwyczaj jest około 10st różnicy. Wydaje mi się, że kocioł przez cały czas próbuje gonić tą temperaturę i po prostu "zjada" dużo paliwa. Mogę ustawić 45 st. 50st. zmniejszać/zwiększać tą histerezę i efekt jest niestety taki sam.

Nadmuch oraz podajnik idą automatycznie ze sterownika, pompy ustawione równolegle, nic nie przestawiane poza tym, że granulację paliwa ustawiłem na drobną oraz zmniejszyłem pobieranie paliwa o 5%.

W domu zwykłe grzejniki, żadnych podłogówek itp. Nie mam też żadnych sterowników w domu, czujników na zewnątrz. Pompy ustawione na minimum.

sterownik.png

2.jpg

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś ustawił w sterowniku grzanie CWU w priorytecie?Brak naczynia przeponowego przy podgrzewaczu CWU.Jest przynajmniej zawór zwrotny na dolocie zimnej wody z sieci do bojlera?bo nie widać na zdjęciu

I jakieś dziwne podłączenie tego zaw.3D aby pompa była zamontowana na powrocie z instalacji a zawór działał w funkcji rozdziału czynnika grzewczego,nie rozumiem tego rozwiązania)

'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zaworek napisał:

A gdybyś ustawił w sterowniku grzanie CWU w priorytecie?Brak naczynia przeponowego przy podgrzewaczu CWU.Jest przynajmniej zawór zwrotny na dolocie zimnej wody z sieci do bojlera?bo nie widać na zdjęciu

'

Tak jest zawór zwrotny.

Tylko czy przełączanie tego priorytetu nie spowoduje ze grzejniki będą się szybko wychladzac i zanim włączy się ponownie pompa to piec dostanie na powrocie duża ilość zimnej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. @zaworek słusznie zauważył, że jest coś nie tak z podłączeniem pompy, zaworu 3D. Filtr na pewno zamontowany jest niewłaściwie, niezależnie od kierunku pompowania. Brak tez jest zaworu zwrotnego w obiegu c.o. Moim zdaniem zawór 3D jest w funkcji mieszania i obniża temp. na instalację c.o.

Dwa pytania:

1/pompa pompuje z dołu do góry, czy z góry do dołu? Innymi słowy jest na powrocie, czy zasilaniu?

2/ czy odpowietrznik na zasilaniu bojlera jest odkręcony? I czy czujnik cwu został skalibrowany np. do czujnika c.o.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam  ja spróbował bym odpowietrzyć pompę CWU i dał na większą moc a to znalazłem u producenta poszukaj instrukcji

Wyposażenie/funkcja

Rodzaje pracy

  • Stała różnica ciśnień
  • Zmienna różnica ciśnień
  • Stała prędkość obrotowa (3 charakterystyki regulacji)

 

Funkcje ustawiane za pomocą pokrętła

  • Ustawianie rodzaju pracy zgodnie z zastosowaniem
  • Ustawianie mocy pompy (wysokość podnoszenia)
  • Ustawianie stałej prędkości obrotowej
  • Funkcja odpowietrzania pompy
  • Ponowne uruchomienie ręczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Kol. @zaworek słusznie zauważył, że jest coś nie tak z podłączeniem pompy, zaworu 3D. Filtr na pewno zamontowany jest niewłaściwie, niezależnie od kierunku pompowania. Brak tez jest zaworu zwrotnego w obiegu c.o. Moim zdaniem zawór 3D jest w funkcji mieszania i obniża temp. na instalację c.o.

Dwa pytania:

1/pompa pompuje z dołu do góry, czy z góry do dołu? Innymi słowy jest na powrocie, czy zasilaniu?

2/ czy odpowietrznik na zasilaniu bojlera jest odkręcony? I czy czujnik cwu został skalibrowany np. do czujnika c.o.?

Który filtr zamontowany jest niewłaściwie? Może wrzucić jakieś dodatkowe zdjęcie? Tylko skąd.

1. Pompa CO zamontowana jest na powrocie. Pompa CWU na zasilaniu.

2. Co rozumiemy poprzez odkręcony odpowietrznik? Z tą kalibracją nie mam pojęcia, było to już dosyć dawno zatem śmiem twierdzić, że to uczynili.

37 minut temu, mironw napisał:

Witam  ja spróbował bym odpowietrzyć pompę CWU i dał na większą moc a to znalazłem u producenta poszukaj instrukcji

Wyposażenie/funkcja

Rodzaje pracy

  • Stała różnica ciśnień
  • Zmienna różnica ciśnień
  • Stała prędkość obrotowa (3 charakterystyki regulacji)

 

Funkcje ustawiane za pomocą pokrętła

  • Ustawianie rodzaju pracy zgodnie z zastosowaniem
  • Ustawianie mocy pompy (wysokość podnoszenia)
  • Ustawianie stałej prędkości obrotowej
  • Funkcja odpowietrzania pompy
  • Ponowne uruchomienie ręczne

Odpowietrzenie nic nie daje.

Zwiększenie mocy pompy również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze zdjęcie zbliżenia zaworu 3D. Sprawdzimy, czy zwierciadło jest dobrze. Podaj, jaka to marka zaworu.

Tu mamy pompę na powrocie z obniżeniem temperatury na instalację C.O. Rozdzielenie strumienia powrotu następuje w 3D a zmieszanie w trójniku na zasilaniu.

Filtr przed pompą c.o. powinien być tak, jak poprawiłem na zdjęciu. Zawór zwrotny na obiegu c.o. (pomarańczowy) umieszczony na powrocie w zaznaczonym miejscu- to jest ważne.

Spróbuj uderzyć kilka razy czymś delikatnie w zawór zwrotny za pompa CWU. Dodatkowo poluzuj śrubunek nad pompą CWU w celu odpowietrzenia.

1534292147_3dPOWRT.thumb.png.ca76512e44e06de517f8d93e38b1c8d6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zasilania CO i CWU są z tej samej rury , czy z dwóch różnych króćców kotła , ustaw 3D tak aby nie mieszał wody powrotu z zasilaniem i zobacz czy CWU robi się ciepła

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przed chwilą przypomniałem sobie jak miałem problem z odpowietrzaniem bojlera bo nie był powieszony pod poziomnice i rury nie były pionowo i zapowietrzał mi się płaszcz (a to ciężki orzech) , spróbuj zakręcić zawór ma zasilaniu i powrocie CWU i wyłącz pompę , wykręć całkowicie odpowietrznik i powoli delikatnie  uchyl zawór na powrocie aż poleci ci woda ,następnie zakręć odpowietrznik CAŁKOWICIE nawet nakrętkę na nim , otwórz zawory i załącz tylko pompę CWU  POWODZENIA

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oddzielne zasilania i powroty, niemniej zawór zwrotny za pompą C.O. jest wskazany.

Co zaś do samego 3D, to musisz sam sprawdzić:

-przekręcając w prawo - na "10"-zamykasz króciec do powrotu kotła (zaznaczone na niebiesko)  i pompa pompuje tylko obiegiem instalacji, omijając kocioł. Rura zasilająca instalację jest wtedy chłodniejsza.

-przekręcając zaś w lewo-na "0"-, zamykasz boczny króciec (na czerwono) oraz podmieszanie powrotu z zasilaniem . Rura zasilająca instalację jest gorąca, zbliżona do temperatury na kotle.

Nawiasem mówiąc, skala jest odwrotnie, ale to bez znaczenia.

3D.thumb.png.93339f719150234cff6e02dedcde1cec.png

Co do temperatury CWU, to musisz najpierw wykluczyć złe wskazanie czujnika CWU oraz sprawdzić, czy całkowicie i szczelnie zanurzony jest w kieszeni w bojlerze.

Potem pompa i jej odpowietrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano nie jest. Jak kolega założy na grzejnikach zawory z głowicami termostatycznymi zapanuje nad temperaturami w pomieszczeniach.  Jak dodatkowo zamieni miejscami zawór 3D z pompą , wtedy będzie miał ochronę powrotu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wiedząc o tym, radzisz dać pompę i zawór 3D na zasilaniu?????!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zbiornik jest na pionie grzejnikowym. Dając na zasilaniu pompę i zawór 3D odcinasz zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Masz oddzielne zasilania i powroty, niemniej zawór zwrotny za pompą C.O. jest wskazany.

Co zaś do samego 3D, to musisz sam sprawdzić:

-przekręcając w prawo - na "10"-zamykasz króciec do powrotu kotła (zaznaczone na niebiesko)  i pompa pompuje tylko obiegiem instalacji, omijając kocioł. Rura zasilająca instalację jest wtedy chłodniejsza.

-przekręcając zaś w lewo-na "0"-, zamykasz boczny króciec (na czerwono) oraz podmieszanie powrotu z zasilaniem . Rura zasilająca instalację jest gorąca, zbliżona do temperatury na kotle.

Nawiasem mówiąc, skala jest odwrotnie, ale to bez znaczenia.

3D.thumb.png.93339f719150234cff6e02dedcde1cec.png

Co do temperatury CWU, to musisz najpierw wykluczyć złe wskazanie czujnika CWU oraz sprawdzić, czy całkowicie i szczelnie zanurzony jest w kieszeni w bojlerze.

Potem pompa i jej odpowietrzenie.

Dając na 10 rura robi się cieplejsza. 

Dając na 0 jest chłodniej.

1 godzinę temu, zaworek napisał:

Przy tym rozwiązaniu nie jest realizowana ochrona powrotu

Co to dla mnie oznacza ?

Godzinę temu, zaworek napisał:

Taa tylko jak znam życie to naczynie wyrównawcze znajduje się na końcu pionu zasilania do którego są podłączone grzejniki

Tak zbiornik wyrownawczy jest u góry. Mam w planach na wiosnę to przerobić.

22 minuty temu, mironw napisał:

To masz racje , bezpieczniej jednak zostawić na powrocie , tylko co z tym CWU że tak cienko działa by endzej nic nie raportuje

Czyli pompa CO i inne zostają bez zmian?

Pompę mogę odpowietrzac automatycznie bo mają taką funkcję. Czy mogę coś więcej? Czy zastosować porady wyżej opisane?

Na próbę dziś ustawiłem CWU bardzo nisko bo na 40 st. Histereza 2. Temperatura osiąga to 40,39 więc się wyłącza. Wtedy więcej idzie po CO. Wyraźnie spada wentylator, bo potrafi kręcić się nawet na 1%. Całość pracuje bardzo spokojnie. Tylko nie wiem czy to tak może chodzić? 

Dodatkowo zaobserwowałem spieki na palenisku i w popiele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent każdego kotła zastrzega sobie w instrukcji że woda powracająca z instalacji do kotła powinna mieć min.50st. w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z tzw.korozją niskotemperaturową a co to dla ciebie oznacza? że możesz się nie nacieszyć długo swoim kociołkiem.Ty nawet tego nie widzisz ale korozja zżera od wewnątrz twój kocioł i pewnego pięknego dnia pojawi się mokra plama na posadzce=kocioł do wymiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.