Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logamax Gb112 - zużycie gazu


kojot89

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam kocioł kondensacyjny Buderus Logamax GB112 z regulatorem pogodowym i czujnikiem temperatury zewnętrznej. Moc maksymalna 28kW, ale założona jest zworka ograniczająca moc do 11kW. Zasilanie gazem ziemnym o wsp. konwersji: 11,022kWh/m3. Kocioł ma około 8 lat, ale był serwisowany. Temperatura zasilania to przeważnie 50-60 stopni, na powrocie: 45-55 stopni.

Zastanawia mnie zużycie gazu. Na razie abstrahuję od tego jakiej wielkości jest dom, jaka temperatura na zewnątrz, itd. Przy współczynniku konwersji 11,022kWh/m3, z prostych obliczeń wynika że kocioł o mocy maksymalnej 11kW, nawet gdyby pracował cały czas z pełną mocą, to powinien zużywać niecały 1m3 na godzinę. Czyli dobowo wychodzi max. około 24m3, zakładając 100% sprawność, a przecież dla kondensatów sprawność wynosi nawet powyżej 100% (wsp. konwersji nie uwzględnia odzysku ciepła z kondensacji). Tymczasem gdy kocioł pracuje z mocą około 75%, to zużycie wynosi nawet 27m3.

Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi ten fenomen? Tak jak wspominałem, kocioł był serwisowany, sprawdzano temperaturę spalin, czyszczono palnik, itd. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że ograniczenie mocy do 11kW nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam kocioł jak Ty. Takie zużycia, i nawet większe, też notowałem przy temp. zewnętrznej ok. -20C i jak kocioł chodził z obniżeniem nocnym 1-1,5C. Mamy dość duży dom i niezbyt solidnie docieplony więc metodą prób doszedłem do wniosku, że obniżenie nocne powoduje większe zużycie gazu. Najwłaściwszym ustawieniem, u mnie, jest pogodowe z wpływem od czynników wewnętrznych. Przy takich samych parametrach temp. zużycie gazu się zmniejszyło ok. 20 % dla temp. ujemnych temp zewnętrznych. Jak jest  dość ciepło na zewnątrz to różnice są mniejsze.

Z tego co pamiętam to żeby ograniczyć moc do 11 kW to niebieską zworę na panelu kotła trzeba wyciągnąć (a nie założyć).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomogło trochę ustawienie trybu - stale dzień. Teraz kocioł chodzi ze stałą temperaturą zasilania 50-60 stopni. Wcześniej w nocy tryb obniżenia powodował wychłodzenie budynku, a potem w ciągu dnia kocioł musiał grzać jak głupi (stale powyżej 60 stopni na zasilaniu) żeby to dogrzać i pewnie z kondensatu to niewiele było wykorzystywane.

Zgodnie z instrukcją: http://www.serwis24kotly.pl/wp-content/uploads/2013/08/Instrukcja-GB-112-Buderus-Serwis.pdf piszą, że włożenie zworki powoduje zmniejszenie mocy do 11kW:

383571964_Zrzutekranu2019-01-16o20_23_13.png.6c823a8749d3d7f235373f6ee71a4135.png

Możesz powiedzieć gdzie znalazłeś informację, że ograniczenie mocy uzyskuje się przez usunięcie zworki?

Czyżby nasz model kotła był tak nieekonomiczny w porównaniu z innymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra! teraz dopiero zrozumiałem to zdanie - "zmniejszyć ograniczenie poprzez zastosowanie zworki" znaczy się, że jak ją zastosuje to moc będzie mniej ograniczona, czyli kocioł grzeje mocniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z tą zworką właśnie jest :) Spróbuj ustawić na module pogodowym grzanie wg temp zewnętrznej z wpływem od temp. wewnętrznej. Ustal krzywą grzania doświadczalnie. Wydaje mi się, że temp na zasilaniu 50-60 C są wysokie (oczywiście zależności jaka jest temp zewnętrzna). U mnie 50 C jest jak na zewnątrz jest ok -10 C. 

Jeżeli chodzi o ekonomiczność kotła to chyba nie jest tak źle, jest to co prawda starszy model, który już dawno nie jest produkowany ale jest prosty i wg serwisantów niezawodny. Ja paliłem kilka lat węglem w dość dobrym kotle dolnego spalania i mam porównanie - obecnie na pewno nie  kosztuje mnie to więcej niż węgiel. Robiłem też obliczenia zapotrzebowania na energię dla naszego budynku i mniej więcej wyszło to za co teraz płacę.

Zauważyłem też, że dużo daje regularne, coroczne czyszczenie kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety projekt zakładał instalację 70 stopni przy minimalnej temperaturze w regionie, co w przypadku kotła gazowego nie jest chyba najlepszym pomysłem. Nie mam też podłogówki. Musiałbym wymienić część grzejników na trochę większe, żeby grzać niskimi temperaturami, ewentualnie skuć chociaż część posadzki i dołożyć sobie podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie, jeśli mogę podłączyć się do tematu.

Mam ten sam model pieca (dopiero co kupiłem dom - piec był zamontowany). Jak funkcjonuje ogrzewanie wody użytkowej przy nastawieniu ogrzewania zależnym od czujki pogodowej?

Z instrukcji wynika że przez sterownik moge tylko zrobić ON i OFF a jesli sterownik jest w trybie auto to piec sam sie wylaczy jak przejdzie na tryb nocny. Z tego co rozumiem, to przy czujce pogodowej nie przejdzie w tryb auto czyli woda użytkowa będzie grzana 24 h? Mieliście ten problem? Udało się go rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2019 o 16:23, kojot89 napisał:

(wsp. konwersji nie uwzględnia odzysku ciepła z kondensacji).

NIeprawda! Ten współczynik konwersji to w ogóle jest bardzo optymistyczny. Jeśli masz instalację grzejnikową to możesz sobie liczyć sprawność dużo poniżej 90% w odniesieniu do tego. Bardzo dobre kotły przy idealnych warunkach wyciągają 98-99%. Im wyższa temperatura powrotu tym ta sprawność leci na łeb. Tutaj o tym pisałem 

 

https://www.gen.com.pl/dla-domu/kwh-nowa-miara-rozliczen/wspolczynnik-konwersji.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączyłem badania, tam masz porównanie rozbieżność średnio roczna jest bardzo wysoka od 77% do 97, średnio 86% co daje 9,5kwh z m3 gazu przyjmując optymistyczny współczynnik ciepła spalania, który ma dawać 11kwh z 1m3 gazu. Trudno powiedzieć jakie jest u ciebie przy takiej temperaturze powrotu, to można sprawdzić liczać ilość kondensatu, ale weż pod uwagę, że to jest zmienne w czasie. Wyższa sprawność w okrese przejściowym, niżśza zimą z uwagi na temperaturę powrotru i przy podgrzewaniu wody użytkowej. Przy instalacji grzejnikowej powinniśmy dobierać moc do parametrów 50/30, u ciebie to daleko do ideału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.