Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus gb72-20 - ustawienia optymalne pieca


marche

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

jako że to mój pierwszy post na forum witam wszystkich!

A teraz do sedna:), w sierpniu 2018 roku wymieniłem piec z podajnikiem na ekogroszek na kocioł
gazowy kondensacyjny Buderus gb72-20(v2). Aktualnie próbuję dojść do optymalnych ustawień tak by
spalanie gazu było jak najmniejsze przy zachowaniu odpowiednich warunków temperaturowych w domu. 

Charakterystyka instalacji:

Piec gazowy Buderus gb72-20(v2) + sterownik rc310 + czujnik temp.zew.
Piec podłączony do instalacji CO za pomocą wymiennika
Instalacja CO otwarta, pojemność instalacji 220litrów, grzejniki nowe, alumioniowe, rury CO izolowane
Łącznie ok 18 grzejników średnio po 15 żeberek
Brak podłogówki, jeden obieg grzewczy.
Piec podgrzewa wodę cwu - pojemność zbiornika cwu 150l, 3 os. w domu.
Na grzejnikach zamontowane zawory, otwarte na 3/4/5 - odpowiedni komfort cieplny w każdym pomieszczeniu

Dom:
3 kondygnacje (piwnica, parter i poddasze)
piwnica (w całości pod ziemią) ogrzewana w części (w części nieogrzewanej ok. 16-17st.C), parter i poddasze ogrzewane w całości
ściany trójwarstwowe (tynk, cegła kratówka 12cm, styropian 15cm (0,040), pustak max 25cm, tynk), na stropach po 5cm styropianu xps, dach ocieplony 20cm styro (0,040)
okna nowe dwuszybowe, szczelne

powierzchnia ogrzewana (piwnica, parter, poddasze) - 285m2 (837m3)
zapotrzebowanie na ciepło wyliczone w projekcie to 90kWh/m2/rok

Aktualnie to co ustawił mi instalator (robił on również pierwsze uruchomienie) to ustawienie regulacji wg temperatury wewnętrznej. Sterownik ustawiony w centralnym miejscu w domu. Temperatura ustawiona na 21,5st.C między 6:00-22:00 i 21,0st.c między 22:00-6:00.

Aktualnie zużycie gazu od 15 sierpnia 2018r. do 31 grudnia 2018r - wynosi 1915m3 (ok.140dni) gazu z czego ogrzewanie CO zostało załączone w połowie września.

 

Zużycie gazu na cele CWU to 0,9m3 gazu dziennie - gaz na cele CWU: 126m3

Zużycie gazu na ogrzewanie CO (105dni): 1789m3 - średnio 17m3 na dzień.

 

Z tego co czytałem na forum i również z tego co sobie wyliczałem z zapotrzebowania to zużycie gazu jest znacznie za duże.
Jak macie ustawione piece, jakie średnie zużycie gazu jest u Was przy podobnym zapotrzebowaniu na ciepło? Jak u Was ustawiony jest piec by uzyskać dobry komfort cieplny do minimalnego zużycia gazu.


dzięki za wszelkie wskazówki


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.