Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miejskie - jak rozpoznac, ktora rura zasilajaca?


TeOm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na wstępie przepraszam expertów za banalność poniższego pytania.

Przeszperałem internet oraz forum wzdłuż i wszerz i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie. Bardzo liczę na Wasze doświadczenie! :)

 

W mieszkaniu wyposażonym w ogrzewanie miejskie, wpadlem na pomysl przeniesienia i wymiany grzejnika plytowego na dekoracyjny.

Ekipa remontowa podjęła sie zadania przeniesienia instalacji, ale mocno opóźniła się dostawa grzejnika i straciłem kontakt z wykonawcą (pojechali za granicę).

 

Wyzwaniem na dzis okazuje się określenie, która z rur jest zasilająca, a która odpływowa. Czysto teoretycznie po zasadach podlaczania pierwotnego grzejnika plytowego (bliżej środka zasilanie), domyślam się , że było ono po prawej. Nie mam jednak pewności, że podczas przenoszenia instalacji na dalszą ścianę, ekipa nie skrzyżowała rur i zamieniła ich stronami.

 

Stąd też PYTANIE...

Jak rozpoznać, która rura to zasilanie? W zależności od tego kupię odpowiedni zawór i  w końcu będę miał ogrzewanie w pokoju :)

- Obie rurki pex są równie ciepłe,

- Nie mam skrzynki rozdzielczej w mieszkaniu, a na klatce dojście jest jedynie do zaworu zasilającego,

- Do mieszkania wchodzi 1x zasilanie i 1x odplyw i są rozdzielane trójnikiem na 3 pomieszczenia (pamietam jak to wygladalo przed wylaniem posadzek). 

 

Bardzo ładnie dziękuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermogenes, dziękuje za szybką odpowiedź. 

Świetny pomysł i byłem pewien, że rozwiąże sytuację. Niestety u mnie się nie sprawdził - rurki pex są bez zmian chłodne. Dla porównania dotykając inne gdzie jest grzejnik, rzeczywiście czuć ciepło.

Podejrzewam, że zaślepione rurki nie mają przepływu, w konsekwencji odkręcenia zaworu, ciepła woda z rozdzielacza w podłodze, nie jest w stanie wymieszać/wyprzeć stojącej zimnej, w nie używanej odnodze rur. 

Niezależnie od powyższego dziękuje za odpowiedź! :)

 

Są jakieś inne metody?
Chętnie wypróbuje każdą :)

 

pzdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób ją drożną tę odnogę np. zakładając na wierzch węża ogrodowego o odpowiedniej średnicy + zaciski jak do rur wodnych w samochodzie, tak aby je połączyć tylko wtedy wolno puść przepływ; oczywiście na odciętym zasilaniu zakładasz żeby mieszkania nie zalać. Przeczytałem raz jeszcze pierwszy post i nie mogę zgadnąć czy Ty masz czym /kim to podłączyć jak nie to tych eksperymentów nie przeprowadzaj bo zostaniesz bez ogrzewania, 

poz. Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.