Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zabrudzenie przewodu spaliny-powietrze. Brudny kondensat.


Berciak91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest to mój pierwszy wpis na forum. Dodam że dość szeroko próbowałem znaleźć odpowiedź na temat podobny, ale mi się nie udało. Stąd wpis.

Od początku. W 2018 roku w lipcu wymieniłem stary kocioł węglowy na gazowy kondensacyjny Vaillant ecocompact vsc 206/4-5 90 (wbudowany zasobnik c.w.u). Wymagania od instalatora miałem dosyć duże, ponieważ chciałem uniknąć partactwa. Kocioł też nie jest z najniższej półki. Wymieniałem całą instalacje w starym domu która miała służyć rodzicom na długie lata. Przed instalacją były 3 wizje lokalne z instalatorem, więc znał dokładnie problem układu grzewczego. Wiadomo - kocioł węglowy palony na niskich temperaturach, regularne czyszczenie komina. Do rzeczy.

W piątek zadzwonił do mnie tata, że z rury koncentrycznej spalinowo-powietrznej na obejmie leje się czarna maź. Przyjechałem dość szybko i okazało się, że po rozebraniu przewodu w części powietrznej jest rozpuszczona sadza. Niestety doszła do samego kotła. Kondensat wypływający z kotła jest koloru brunatnego. Widać to w pojemniku neutralizatora (zdjęcia)...dramat!.

Zadzwoniłem do instalatora, który przyjechał dość szybko. Okazało się, że podczas instalacji wykonali szereg błędów. Przed włożenie przewodu nie wyczyścili dokładnie komina z istniejącej sadzy oraz żywicy. Przepchali go jedynie kulą. Komin, pomimo że jest 10 letni z wkładką okrągłą ceramiczną zabity był dość mocno. Wkładali przewód keilichami do góry, część spalinowa jest łączona na oring a zewnętrzna "taśmą". Były opory przy włożeniu.

Prawdopodobnie taśma musiała się z zsunąć. Podczas wkładania możliwe że nabrało trochę sadzy do części powietrznej lub, jest aktualnie dziura. Wiem, że spaliny nie mają dużej temperatury, ale komin nie jest izolowany w części poddasza i z racji różnicy temperatur zaczyna się pocić. Rozpuszcza się sadza która jest w środku i wszystko spływa na dół. Przez nieszczelności opisane wyżej musi wchodzić do przewodu powietrznego i problem gotowy. Możliwe że nagar był nabrany przy wkładaniu. Instalator twierdzi że nie bo na dole był czysty.

Najbardziej boli że wybrałem z 3 ch instalatorów najdroższego. Gość z polecenia. 25 lat działalność firmy. Mówi że nigdy nie miał takiej sytuacji.... DRAMAT

Potrzebuję następujących podpowiedzi odnośnie kroków które chce podjąć.

1)      Chciałbym ściągnąć autoryzowany serwis i sprawdzić czy doszło do uszkodzenia kotła wydanie. Wydanie opinii na piśmie. Jeśli tak to utrata gwarancji więc wymiana kotła przez instalatora.

2)      Demontaż istniejącego wkładu kominowego. Czyszczenie mechaniczne / chemiczne komina. Włożenie wkładu na podwójną uszczelkę. (Aktualny wkład – emalia w części płynącej sadzy zeszła – niska wartość pH więc do wyrzucanie. Mówienie że to jest INOX do mnie nie przemawia (współczesne gatunki stali..)

3)      Co jeszcze zrobilibyście na moim miejscu???

Jeśli gość będzie się migał to oczywiście droga prawna. Temat był robiony z dotacji, są faktury na wszystkie prace.

Zdjęcie 2 - przed samym kotłem. 1 - wyjście do kolana w piwnicy (oś komina i piece nie pokrywa się)

Pozdrawiam,

Hubert

2.jpg

3.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy nigdy czegoś takiego nie widziałem. W istniejący kanał dymny została włożona rura koncentryczna ?? Żeby kondensat miał taki kolor to musi być gdzieś rozpięta rura koncentryczna i syf jest zasysany do przestrzeni ssawnej, pojawia się też ryzyko że kondensat też może dostać się do tej przestrzeni a to już niebezpieczne jest dla kotła. A czy kocioł był uruchamiany przez serwis ?? bo rozpięcie rury koncentrycznej powinno od razu być widoczne na analizatorze spalin. Nie musisz jej wyjmować aby stwierdzić przerwania jej ciągłości. Komin na poddaszu poci się z powodu przerwania ciągłości przewodu. Wrzuć jeszcze zdjęcie jak jest zrobiony końcowy odcinek komina, będziesz musiał niestety wejść na dach może tam coś źle zakończyli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.