Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakiego typu akumulatora używacie do zasilenia awaryjnego kotła-ups'a?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem napisać wcześniej  Ah x V =Wh  sumujesz moce urządzeń mnożysz przez czas podtrzymania i sprawność przetwornicy i wiesz jakiej pojemności baterię zastosować. Moje zdanie jest takie wszystkie są obsługowe, wody dolewam w razie potrzeby; utrzymuję stosunkowo niskie napięcie buforowe 13,2 V ( gęsty kwas niszczy baterię ale to jest moje zdanie i proszę nie dyskutować) . Stosuję baterie przechodzone w pojazdach więcej im już nie zaszkodzę. poz Hermogenes

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napięcie 13,2 V( 2,2V/ ogniwo ) to norma dla ogniw kwasowych w pracy buforowej, to co jest w samochodach czyli 14,4V( 2,4V/ ogniwo) to ładowanie cykliczne - czyli szybkie doładowywanie, rozładowanego aku np po rozruchu, nie zalecane dla stałego ładowania baterii kwasowych.

Moc pobierana jest różna od 20-500W zależnie od fazy pracy kotła.

Wody nie dolewam, nie mam jak

UPS prod APC 1000VA , moc dopuszczalna obciążenia 800W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z Samborem już się kiedyś za dyskutowali do wieczora, a z internetem to jest przewalanie argumentów.

Volt ten który był u mojego znajomego miał 13,6 V , mój Kraft ma regulowane ustawiony był na 14 V  zmieniłem na 13,2 V.

poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Dzieki. A znalazlem cos takiego:

5. Równoległe łączenie akumulatorów

Akumulatory łączymy ze sobą równolegle w celu uzyskania wyższej pojemności. Łącząc równolegle dwa akumulatory otrzymamy jeden akumulator o sumarycznej pojemności tych 2 akumulatorów. Dla przykładu: 1 x AGM 12V 100 Ah i 1 x AGM 12V 150 Ah, łączymy równolegle otrzymamy jedna baterię AGM 12V o pojemności 250 Ah.

Najlepsze rezultaty uzyskuje się łącząc akumulatory o takich samych parametrach (pojemność, stopień zużycia, rezystancja wewnętrzna). Mimo to pod względem powtarzalności parametrów poszczególnych akumulatorów, połączonych równolegle, wymagania są znacznie niższe niż w przypadku łączenia szeregowego. Podstawowym wymogiem jest jednakowe napięcie znamionowe - taka sama ilość cel (ogniw) łączonych monobloków.

W przypadku łączenia równoległego możliwe jest łączenie:

- akumulatorów o różnej pojemności;
- akumulatorów różnych producentów;
- znacznie różniących się stopniem zużycia;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie zbudować czasowy układ przełączający np. co 24h w czasie stand by . W razie oddawania energii np gdy na pracującym spadnie poniżej progu przełączy na drugi.  

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z takimi teoriami - tak można się bawić jak masz pełną kontrolę nad stanem naładowania baterii, inaczej zniszczysz aku,

Ponadto mas dwa różne aku, wymagające innych parametrów ładowania ( napięcia i prądu), poląćzenie równoległe może doprowadzić do zniszczenia jednego z nich np przez przeładowanie lub samorozładowanie innym aku połączonym równolegle.

Jedyna rada to praca naprzemienna jak kolega radzi wyżej lub np zamiana aku  co tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszcza się łączenie równoległe co prawda szeregowe też jeśli napięcie na celach nie przekracza 50 mV różnicy i rezystancja wewnętrzna 10%. Tak jak napisał Sambor masz to czy zmierzyć i kontrolować.

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
Godzinę temu, Hermogenes napisał:

Możesz sobie zbudować czasowy układ przełączający np. co 24h w czasie stand by . W razie oddawania energii np gdy na pracującym spadnie poniżej progu przełączy na drugi.  

poz Hermogenes

Fajny pomysl. Mozesz mi podpowiedziec jakich komponentow musialbym uzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zwykły przełącznik ( nie włącznik) tylko na większy prąd żeby wytrzymał pobór w parzyste ładujesz 100 a w środy 120 a w niedziele dajesz wolne kotu. ( żart taki).  Można przekaźnik bistabilny R15 3PD  10A najlepiej z cewką 12V DC wtedy łatwiej opanować przełączanie w wypadku pracy na baterii i zwierasz równolegle styki aby mieć większy prąd przełączania : odpowiednio trójkami. Wszystko zależy od Twoich zdolności jak jesteś mocno elektroniczny to możesz zagonić do roboty jakiś procesor poszukaj w necie stosownie do umiejętności coś pewnie dobierzesz. Kiedyś coś takiego gdzieś znalazłem ale w której parafii dzwonią to ??

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hermogenes

Pisałeś,że używasz akumulatorów typowo samochodowych.

Jak myślisz,lepiej jest zainwestować w akumulator 20 Ah typu agm czy w 45 Ah typu kwasowo ołowiowy?

Oba mają tę samą cenę ale pewnie coś za coś.

Pewnie ten zwykły akumulator szybciej pójdzie do kosza,no właśnie,ale jak wielka będzie to różnica względem agm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od tego gdzie będziesz trzymał ten aku jak w mieszkaniu/ domu na dodatek przy kotle to tylko aku szczelne - czyli agm lub gel.

Jak w pomieszczeniu z wentylacją i przewiewem to kwasowy nie jest złym rozwiązaniem,

Wiadomo że większa pojemność jest lepsza, ale prostowniki w przetwornicy mają ograniczone możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja stosuje z auta kiedyś pisałem ale dla Ciebie 2-3 lata w dieslu, przekładam do ciągniczka ogrodowego ; potem do UPS . Do jakiej pracy to ma być 20Ah to chyba sama pompka typowy UPS jest do pracy chwilowej do pracy ciągłej trzeba z wentylatorem , chyba że zaniki są chwilowe. Do domu lepszy jest AGM zapominasz że go masz tylko trzeba pamiętać o prądzie startowym przetwornicy, te z większym prądem pracy są droższe. 

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kupić aku do UPS-a a nie do alarmu czy p.pożarów. wtedy i 500W z niego szarpniesz. np w moim UPS-sie aku są zabezpieczone bezpiecznikami 100A a w innym UPS-sie gdzie jest aku 24V/7Ah bezpiecznik jest 40A.

Trochę dod inf jest w moim poście z 01 01 2014 

 

Warto zwrócić uwagę na moc pobieraną na potrzeby własne UPS-a - to dla 1 pompy Co często więcej niż pobiera sama pompa i to też trzeba uwzględnić w bilansie mocy i obciążenie przetwornicy oraz samego aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He @sambor ale mnie pocisnełeś :)

Wiem,że aku jest małej pojemności-20 Ah jeżeli mowa o agm,ale to wynika z braku funduszy a chciałbym rodzicom kupić ups'a plus właśnie jakieś aku.

To będzie zabudowane,ale w kuchni,więc chyba jedynie trzeba patrzeć w kierunku agm'a.

A taki ups zamawiam.

http://voltpolska.pl/pl/glowna/11-zasilacz-awaryjny-sinuspro-500-e-12v.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.