Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmniejszenie paleniska cegłą szamotową a dudnienie w kotle


ftomekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Za radą wyczytana na forum zmniejszyłem palenisko wykładając boki wewnątrz kotła cegłą szamotową.

Pierwszą warstwę zrobiłem dosyć ściśle spasowaną, żeby ładnie i stabilnie się trzymała, kolejne dwie warstwy już z około 1 centymetrowym luzem i przerwy

uzupełniłem wełną niepalną.

Przy paleniu od dołu wszystko jest ok.

Ostatnio jednak dwa razy rozpalałem od góry i w momencie , gdy cały zasyp jest rozżarzony, w piecu następuję głośne dudnienie- tak jakby coś przesuwało się po rusztach.

Czy to możliwe, że cegły pracują pod wpływem temperatury ??

Czy źle zrobiłem, że pierwszą warstwę dałem na styk, tzn, bez luzu ?

Trochę się boje teraz palić, żeby nic nie uszkodzić, a demontować trochę mi szkoda :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Występuje taki głuchy odgłos dochodzący wg. mojego ucha z dolnego rusztu.

Co najdziwniejsze, dzieje się to tylko wtedy jak rozpalam od góry i cały węgiel, który jest na ruszcie się żarzy.

Zaczyna stukać i pukać już przy 45 stopniach, wystarczy tylko, że w danym momencie dmuchawa się załączy i podżarzy węgiel.

Co dziwne, sytuacja nie występuje przy rozpalaniu od dołu. Na to dudnienie nie ma również wpływu / mam takie wrażenie/ temperatura- przed chwilą solidnie przepaliłem drewnem w temperaturze 62 stopni i dudnienie nie wystąpiło.

Precyzując dźwięk - odgłos jest taki, jakby węgle przesuwały się po ruszcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to dudnienie to wybuchy gazów. Zwiększ częstotliwość przedmuchów przy jednoczesnym zmniejszeniu prędkości wentyl.

Przy zasypowcu miałem przedmuch co 1 minuta na czas 5 sekund z minimalna prędkością dmuchawy.

Mogę się mylić, musisz zaobserwować, u mnie tak sie działo przy paleniu wilgotnym miałem i przy większych przerwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.