Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przegrzewanie wody w zasobniku c.w.u.


Emirek

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Posiadam kocioł Buderus gb072 20kW wraz ze sterownikiem Rc310 wykorzystywany również do przygotowania c.w.u. Pomimo ustawienia temperatury wody w zasobniku na poziomie 50 stopni C jest ona każdorazowo przegrzewana o ok. 5 stopni. Tzn. tuż przed osiągnięciem zadanej temperatury kocioł "zwalnia" i po jej osiągnięciu wyłącza palnik, ale jeszcze przez jakiś czas temperatura wody w zasobniku rośnie (bezwładność cieplna, schładzanie wymiennika). Czy można temu jakoś przeciwdziałać, czy po prostu "ten typ tak ma"? 

Opublikowano

To normalna cecha kotła gazowego i  nie tylko gazowego.

Dla kotła podstawą jest prawidłowe zakończenie cyklu grzewczego  i jednocześnie spełnienie zadanych parametrów grzania wody.

Dużo też zależy od wielkości i konstrukcji samego bojlera oraz miejsca umieszczenia czujnika temp informującego kocioł o osiągnięciu zadanej temp.

Można zrobić lepsze umocowanie czujnika w bojlerze, zmienić lokalizację samego czujnika, lub wprost zmniejszyć temp grzania CW nastawioną na sterowniku .

Mniejszy bojler 100-150l będzie bardziej przeciągał temp wody niż duży- 250-300l 

Opublikowano

Czyli ten typ tak ma. :) Zaosobnik, z którym współpracuje kocioł ma pojemność 120 l.

W ustawieniach systemu c.w.u. znajduje się coś takiego jak zwiększenie temperatury zasilania które ustawione jest na 40K. Czy zmniejszenie tego parametru nie zmiejszyłoby stopnia przegrzewania wody w zasobniku? Wydaje mi się, że również zmniejszenie maksymalnej mocy kotła na potrzeby c.w.u.  powinno ograniczyć wzrost temperatury ponad żądaną. Obecnie ustawiona jest moc max, tj. 24kW.

Opublikowano

Parametr zwiększenie temperatury zasilania które ustawione jest na 40K można zmniejszyć  np do 30 lub nawet 20K, ja bym to zostawił natomiast zmniejszył bym temp zadaną grzania CW np o 2-3 C niżej.

Moc zostaw na max jaką można gdyż to powoje szybsze nagrzanie wody.

Opublikowano

Mam jeszcze pytanie odnośnie ustawień sterownika RC310, chodzi o ustawienia krzywej grzewczej, w szczególności o parametry: wpływ pomieszczenia i korekta temperatury pomieszczenia. Za co odpowiadają i jak je ustawić? Instalacja c.o. grzejnikowa (55/45/20), budynek z początku lat 70-tych, typ średni do ciężkiego (mur ok. 50 cm - od zewnątrz pełna cegła, szczelina powietrzna wypełniona żużlem i czym popadnie, pustak żużlowo-cementowy), przyzwoicie ocieplony (styropian 10-15 cm) , okna trzyszybowe.
Tak w ogóle byłbym wdzięczny za podpowiedzi odnośnie ustawień sterownika/kotła. Którymi ustawieniami warto się pobawić aby w w jak najbardziej ekonomiczny sposób zachować komfort cieplny (21-22 stopnie C)?

Opublikowano

Wpływ pomieszczenia wyjasniony jest tutaj:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25741-logika-dzia%C5%82ania-automatyki-buderusa/?do=findComment&comment=352981

 

Polecam zresztą cały wątek.

 

Korekta temperatury to zwykła korekta odczytu termometru w sterowniku. Nic specjalnego: przydaje się jak zamiast 20stC ma być odczytane np: 21stC. Po co? Nie wiem.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

Ps. Jeżeli temat się rozwinie, to prosiłbym admina o wydzielenie postów od poprzedniego do oddzielnego wątku.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.