Azari Opublikowano 29 Października 2018 #1 Opublikowano 29 Października 2018 Witam Wszystkich, czytając pozytywne opinie, chciałbym zasięgnąć opinii czy mój kociołek Kołton Master o mocy 45kW nadaje się na taką przeróbkę. Czy może lepiej zainwestować w kocioł na pellet? Ze względu na rozmiar drzwi dolnych, będzie problem z zamontowaniem palnika, o którym myślę a mianowicie KIPI 50kW. Czy montaż palnika w bocznej ścianie w popielniku lub w drzwiczkach załadunkowych, które są duże ma sens? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.
mac65 Opublikowano 3 Listopada 2018 #2 Opublikowano 3 Listopada 2018 Nie powinieneś mieć żadnego problemu z montażem palnika . Sam palnik w zasadzie nie wchodzi do kotła więcej jak 5-7 cm ( od tego jest flansza żeby nie wchodził za głęboko bo to niewskazane) Jedyny temat do sprawdzenia to wysokość drzwiczek w odniesieniu do średnicy paleniska palnika bo całą resztę załatwi flansza a ta jest na zewnątrz kotła . Dobre miejsce to drzwiczki paleniskowe ( 2-gie od dołu ) . Pozostaje jedynie temat sprawności takiego układu bo część wymiennika nie będzie brała udziału w wymianie ciepła czyli teoretyczna moc kotła spadnie kosztem wzrostu temperatury spalin czyli ile faktycznie potrzebujesz ciepła z tych 45 kW kotła . Palnik 50 kW raczej wydaje mi się za duży do kotła 45 kW. Same palniki mają dość szeroki zakres regulacji mocy więc nawet mniejszy powinien dać sobie radę do wymiennika 45 kW. Pozdrawiam
Azari Opublikowano 6 Listopada 2018 Autor #3 Opublikowano 6 Listopada 2018 Dzięki za odpowiedź, drzwiczki paleniskowe będą wymienione na wyższe, ponieważ palnik w standardowe się nie zmieści. Obecnie ogrzewam tym kotłem budynek dwukondygnacyjny o powierzchni 700 metrów kwadratowych. Planuje zrobić półkę z szamotki około 15 cm nad palnikiem od której będzie się odbijał płomień.
Azari Opublikowano 6 Listopada 2018 Autor #4 Opublikowano 6 Listopada 2018 Aha czy czujnik temperatury spalin nie rozwiąże trochę problemu utraty ciepła przez komin?
Dragster Opublikowano 6 Listopada 2018 #5 Opublikowano 6 Listopada 2018 Nie, czujnik temperatury spalin tylko będzie ją mierzył. Temperatura spalin głownie zależy od sprawności wymiennika.
Azari Opublikowano 6 Listopada 2018 Autor #6 Opublikowano 6 Listopada 2018 Ale po coś te spaliny mierzymy, sterownik nie będzie modulował mocy jeśli temperatura spalin jest za duża?
Dragster Opublikowano 6 Listopada 2018 #7 Opublikowano 6 Listopada 2018 Nie. Można dokupić moduł ecoLambda i wtedy będzie modulował nadmuchem wg poziomu tlenu w spalinach. Palnik moduluje mocą w FuzzyLogic wg algorytmu albo wg. zadanych histerez H1, H2 w standardowym trybie.
Azari Opublikowano 6 Listopada 2018 Autor #8 Opublikowano 6 Listopada 2018 Może jakiś pomysł jak poprawić sprawność wymiennika w tym piecu?
mikkei Opublikowano 6 Listopada 2018 #9 Opublikowano 6 Listopada 2018 Widziałem jak w podajnikowcu w srodku kotła był zrobiony taki sześcian z cegieł szamotowych - spaliny wtedy krązyły blisko scianek bocznych kotła i podobno był lepszy odbiór ciepła tamtedy , podobno....
Dragster Opublikowano 6 Listopada 2018 #10 Opublikowano 6 Listopada 2018 Zawirowacze na półkach. Pytanie czy ta temperatura będzie zbyt wysoka.
Azari Opublikowano 6 Listopada 2018 Autor #11 Opublikowano 6 Listopada 2018 No właśnie tego jeszcze nie wiem. Wiem natomiast, że wymienniki w kotłach na pellet charakteryzują się dużą sprawnością. W moim przypadku ruszta wodne będą praktycznie pomijane w procesie wymiany ciepła ponieważ palnik umieszczę nad nimi tak jak na rysunku a półkę z szamotki chciałem zamontować również tak jak na rysunku.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.