Skocz do zawartości
IGNOROWANY

RAKOCZY CORTINA 22KW


kecajbi

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie pytanie kto posiada z Was Rakoczy Cortina 22kW na ekogroszek. ? Potrzebuje coś się dopytać bo chcę go kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22kw ile M2 do ogrzania?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
25 minut temu, jagamax napisał:

Nie wiem co począć:(

Zacząć od wyczyszczenia komina i przelotu z kotła do komina! 

I podać na jakich nastawach pracuje to może ktoś coś poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz instrukcje:  https://rakoczy.pl/component/phocadownload/category/1-instrukcje-obslugi?download=1:cortina-carbo-instrukcja-obslugi

A tak po mojemu to za mocno dmuchasz...

Wajchę koniecznie rozruszaj bo ona musi działać, po przygaszeniu kotła można sobie pomóc naftą dla rozluźnienia zapieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

"Wajcha" będzie chodziła ciężko i nie trzeba nic nigdzie wlewać. A chodzi "ciężko" w ostatniej fazie nagrzewania szczególnie jak w prawym górnym rogu wyświetlacza (temp czopucha) jest powyżej 100 st 

Wajchą machamy jak temp czopucha spadnie a piec jest w trybie nadzoru dłuższą chwilę - wtedy chodzi lekko. Jak nie trzeba wyczyścić płomienice a przy okazji cały piec (Bez WYCIĄGANIA WKŁADÓW CERAMICZNYCH - NIE DOTYKAJCIE ICH - choć można to zrobić bez specjalnych narzędzi.)

Czyszczenie Rakoczego, dwa razy do roku (jak palimy również latem da CWU) - przy czyszczeniu pieca z jego rozkręcaniem na tych górnych "deklach" należy rozpiąć te ślimaki w płomienicach, wyjąć je i wyczyścić płomienice i te "ślimakowe wiertła" :)

Czyszczenie wyciorem to "onanizm" Ja opracowałem taką oto metodę. Wygiąłem sobie z drutu "fi" 8 mm taką literę L i wkładam ją do wkrętarki. Następnie spinam to z tą blachą "ślimakiem" i powoli na wolnych obrotach wkładam i wyciągam z płomienicy. Kiedy już "ślimaki" wytrą nagar, i sadze - spinam to wszystko na powrót. Żadnej nafty ani niczego innego - tylko czyszczenie.

TIP - następny. Rakoczy wymyślił tam na tych deklach uszczelki z klinkierytu - które w sumie są "jednorazowe" Ja zrobiłem tak: Wywaliłem po kilku czyszczeniach te uszczelki i podłożyłem - przykleiłem na silikon wysokotemp sznur do pieców. Kupiłem najcieńszy jaki był "na metry" (chyba fi 6mm) ale silikon TYLKO od strony ruchomego DEKLA!!! bo jak skleicie z piecem - to będzie masakra. Teraz jak chcę czyścić piec odkręcam motylki i wyjmuję dekle. I aha, może rzeczywiście poddymiać pod tymi "motylkami" To rozwiązuję sylikonem przy składaniu pieca po czyszczeniu. Odrobina silikonu na palec i smaruję "szpilkę" wtedy wrzucam podkładkę i zakręcam motylek. Nic się nie dymi.

Ten piec eksploatuję już 3 sezony. Jestem zadowolony. Czyszczenie "wajchą" płomienic - jest wygodne. A czyszczenie samego pieca jest koniecznością eksploatacyjną, i nie istnieje piec który tego nie wymaga.

Palę w tym piecu - jak mam "wenę" to w trybie dwustanowym  - w zależności od węgla 

czas podawania średnio 22/44 i wiatrak :) na 40% zmieniam te nastawy w zal od węgla i tego, czy przesypuje kopczyk do popiołu - wiatraka nie ruszam w dużym stopniu - chyba, że o kilka % (w celu pozbycia się nadmiaru spieków) 

Czasem je mi się nie chce zaglądać do pieca ustawiam go jak Pani - powyżej w TRYB PID i wtedy w zależności od tego czy chcę mieć wyższy czy niższy "kopczyk" operuję w PID - współczynnikiem podawania w zakresie od +25 do -25% i w celu uniknięcia "spieków" kręcę korbą :) "współczynnik went" w tym samym zakresie.

Średnie nastawy w PID to współczynnik "podawania" od 0 do  +10% oraz went od +5 do +20%

Mam też takie pytanie nigdy nie paliłem ekogroszkiem CN2701 pech chciał że kupiłem od lokalnego dostawcy 1T tego wynalazku na koniec sezonu (akurat koronawirus się pojawił :) wcześniej był SOBIANEK z Mrówki.

I widzę, ze "skokowo" nagle z dnia na dzień, choć temp za oknem kilka stopni na PLUSIE - mój piec na dotychczasowych nastawach (akurat w PID) nie może się nagrzać. Tzn nagrzewa się ale b ospale. Wsp went miałem przy ostatnim węglu ust na +5% (Sobianek) - przypominam że piec idzie w PID a wiec  algorytm podawania i wentylatora zmienia się w zakresie od 1% do 100% (jak u koleżanki na foto wyżej) Uznałem, że płomień jakby miał ciężej przebijać się przez ruchomą retortę (Pancerpol) i walnąłem mu wsp wentylatora w PID na 20% Zobaczę teraz.

Czy ktoś może mi powiedzieć czy ten ekogr który wymieniłem wyżej to jest jakiś szczególny, w czym rzecz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w tym opisie który popełniłem wyżej w swojej "radosnej twórczości" jest mega - błąd. Sznurek po usunięciu "ori" uszczelek - wklejamy oczywiście na korpus pieca - nie na dekle. A wklejamy tak, by "objechać każdą szpilkę która wystaje z pieca. Góra sznura jest niesmarowana już później silikonem. Pozwala to później na łatwy wielokrotny montaż i demontaż tych pokryw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to  " żeby słabiej grzało"? to nie ma Pani zaworu czterodrożnego? i czujnika temp zewnętrznej?

Zawór to jest podstawa. Widzę że nie ma Pani też CWU z pieca. Też nie rozumiem, ale OK...

Nawet jak nie ma podłączonego czujnika temp zewn - a zawór jest. To można:

a) podłączyć sobie czujnik TECHA - zewnętrzny - będzie wygodnie. (Bez czujnika temp - też "da się żyć") i ustawić sobie tzw "krzywą pieca" dla różnych temp za oknem. Tak naprawdę jest to nie "krzywa pieca" ale "krzywa zaworu" czyli temp grzejników na ścianach. Bo jak jest podłogówka - potrzebne są dodatkowe zawory i sterowniki - ma Pani podłogówkę?

b) jak jest zawór - kliknąć prawym klawiszem i w menu dalej zawór > ZAWÓR i ustawić mu temperaturę ZADANĄ. Idea jest taka jak posiadamy zawór 4-drożny: Wówczas na piecu utrzymujemy temp 60 + w zimie i powiedzmy 55 w lecie (jak grzejemy CWU) to na zaworze ustawiamy sobie temp powiedzmy 50  -Tyle będą miały nasze grzejniki.

A jak cieplej za oknem to "prawy klik" i odpowiednio temp zaworu ustawiamy sobie tam ile chcemy np 40 st. Temp kotła natomiast - zawsze wysoka 55 do 65 w mrozy. (jak jest zawór 4 drożny. Jak nie ma to niestety pozostaje czysta "masturbacja" i ustawianie temp grzejników pokrętłem temp kotła. Ale to juz by była masakra. Bo o ile w srogie mrozy temp grzejników - nawet bez termostatów można zaakceptować tam około 60 stopni "z pieca" to już właśnie kiedy za oknem jest +5 albo +10 stopni to należałoby pokrętłem na piecu skręcić kocioł na powiedzmy 45 st. W menu "instalatora" w takiej opcji należałoby ustawić temp załączania pomp na 40 st... jednym słowem masakra. Piec "palący" na 45 st generuje b dużo wilgoci - i szybko się "skończy"

Radzę, w przypadku braku zaworu zainwestować i kazać sobie zamontować - to nie będzie wielki koszt przeróbki. Aż trudno mi wręcz uwierzyć, ze ktoś kto montował nie zainstalował zaworu.

 

Edytowane przez ZeitG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam posiadam Cortina Carbo 22kw i od jakiegoś czasu nie mogę ogarnąć pieca. Problem polega na tym że piec gromadzi ogromnie ekogroszek do tego stopnia że wyciągam 3 - 4 wiadra ekogroszku w zasadzie nie zużytego. Nastawy podawania mam z racji tego co robi na -18 a wentylator mam na +20 nawet 25 żeby dopalal ekogroszek zgromadzony na palenisku. Proszę o pomoc w nastawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.