EdytaMaz Opublikowano 21 Sierpnia 2018 #1 Opublikowano 21 Sierpnia 2018 Dzień-dobry Wszystkim przeglądającym forum! Jak wielu z Was obecnie i ja stoję przed wyborem kotła na pellet. Z uwagi na miejscowy serwis chciałbym dokonać zakupu u lokalnego sprzedawcy któregoś spośrod poniższych kotłów dla starego, w pelni wyremontowanego domu (niewolnostojacego, jest to tzw. "czworak") o pow. ok. 100m2: Zaproponowano mi: - Kostrzewa Twin Bio Luxury 8kW z zasobnikiem 300l. - Heiztechnik One Basic 8kW z zasobnikiem 80l. - Greń EG Pellet Lite 10kW z zasobnikiem 170l. z sondą lamba i wentylatorem wyciągowym w standardzie - Lazar Smartfire 11kW z zasobnikiem 165l. Mój budżet to 12tys. zł brutto za sam kocioł. Mam również pytanie, czy stary ceglany komin wymaga zainstalowania wkładu kominowego? Otrzymuję skrajnie różne odpowiedzi od miejscowych instalatorów (są to Panowie "starej daty" i wywnioskowałam, że chyba nie bardzo są zorientowani w kotłach pelletowych) stąd chciałabym się u pewnić, gdyż dla komina o wysokości ok. 10m proponują mi taki wkład za dodatkową kwotę 1tys. zł. Bardzo proszę o pomoc we wskazaniu z powyższej listy najodpowiedniejszego kotła. Dziękuję z góry za każdą odpowiedź i sama oczywiście też przeglądam podobne tematy i opinie na forum.
Benton661 Opublikowano 22 Sierpnia 2018 #2 Opublikowano 22 Sierpnia 2018 Instalacja grzejnikowa czy podłogowa? Jakoś nie przekonują mnie te mikro-kociołki. Lepsza opcja moim zdaniem to większy kocioł, palnik obrotowy który spali również gorszy rodzaj pelletu i bufor. Wkład do komina ceglanego obowiązkowy.
EdytaMaz Opublikowano 22 Sierpnia 2018 Autor #3 Opublikowano 22 Sierpnia 2018 Instalacja grzejnikowa i 4m2 podłogówki, w kotłowni zbiornik CWU 203l. Palnik Kostrzewa VG według opisu producenta i opinii użytkowników spala każdej jakości pelet. Przeglądając masę podobnych tematów na forum piszecie, że kocioł powinien mieć "pionowy wymiennik", a w kotle Kostrzewy go nie ma..., czy przez to mam go odrzucić?
Benton661 Opublikowano 22 Sierpnia 2018 #4 Opublikowano 22 Sierpnia 2018 Palnik Kostrzewy to nowość, nie widziałem jeszcze wiarygodnych opinii o nim, a opis producenta trzeba brać z przymrużeniem oka, podobnie jak całą firmę:). Pionowy wymiennik ma generalnie lepszą sprawność i mniej się brudzi. Jeśli chodzi o 3 pierwsze kotły to nowości i też ciężko znaleźć jakiekolwiek opinie o nich. Chyba tylko o Lazarze można poczytać na tym forum i podpytać użytkowników o jego walory. Ja osobiście bym go nie kupił, jestem zwolennikiem pracy ciągłej pompy CO, a mała pojemność wodna tego kociołka nie pozwoli na dłuższe postoje po wygaszeniu palnika. Natomiast praca ciągła palnika pelletowego, nawet na małej mocy jest nieekonomiczna. Poleciłbym zakup kotła np 14 kW, z palnikiem Revo lub Kipi , którym żaden pellet nie straszny i dostawienie bufora ciepła, minimum 500 L. Palnik wtedy nagrzeje bufor z dużą mocą i sprawnością, odpali się może 3,4 razy dziennie i będzie wygaszony, oszczędzając tym samym opał, pompa CO będzie chodziła non stop, wyciągając ciepełko z bufora i powodując lepszy komfort termiczny w domu. Można oczywiście sterować kotłem lub pompą za pomocą termostatu pokojowego, lecz u mnie akurat nie zdaje to egzaminu, dom i instalacja za bardzo się wychładza i potrzeba później dodatkowej energii, by uzupełnić straty. Mimo że mam pojemność wodną kotła prawie 90L, myślę o dostawieniu bufora w przyszłym roku, gdyż w mojej ocenie jest to najlepsza opcja ( tandem kocioł pelletowy+bufor). Mam nadzieję, że w zrozumiały sposób przedstawiłem Ci możliwe rozwiązania i weźmiesz je pod uwagę, szukając kotła dla swojego domu, bardziej doświadczeni koledzy też pewnie odpowiedzą na Twoje ewentualne pytania, chociaż jest sezon urlopowy i mało się dzieje na forum:)
EdytaMaz Opublikowano 24 Sierpnia 2018 Autor #5 Opublikowano 24 Sierpnia 2018 Zaproponowano mi dzisiaj w lokalnej hurtowni Biawar Pellux 12kW w dwoch wersjach, tj. w nazwie z "Touch" i bez tej nazwy, roznia sie sterownikiem, roznica w cenie niewielka. Proponuja mi je ze zbiornikiem 200 lub 300l. Tutaj na forum ma dobre opinie choc trafilam obszerny watek, gdzie uzytkownicy opisywali jakies problemy z tym kociolkiem, wle nie wiem, w ktorej wersji. Do tego kotla jestem nabardziek przekonana.
sambor Opublikowano 24 Sierpnia 2018 #6 Opublikowano 24 Sierpnia 2018 Biawar na początku miał gorsze sterowanie. Obecnie jest dużo lepiej.
EdytaMaz Opublikowano 25 Sierpnia 2018 Autor #7 Opublikowano 25 Sierpnia 2018 Proponują go w sklepie ze sterownikiem Estyma lub Plum. Wywnioskowalalm po przeczytaniu innych tematow, zeby kupic z tym drugim?
EdytaMaz Opublikowano 25 Sierpnia 2018 Autor #9 Opublikowano 25 Sierpnia 2018 Dziekuje za pomoc w wyborze. Jeszcze jedno pytanie: jako opcje mozna dokupic czujnik temperatury zewnetrznej oraz czujnik temperatury pokojowej. Zakupic to od razu z kotlem, czy jest to zbedne? Jesli wymiary kotlowni pozwalaja to lepiej zdecydowac sie na ten wiekszy zasobnik paliwa (300l.)?
sambor Opublikowano 25 Sierpnia 2018 #10 Opublikowano 25 Sierpnia 2018 Czujnik temp zewnętrznej jest mało przydatny przy grzejnikach , a czujnik pokojowy jak masz głowice termostatyczne na grzejnikach też mało się przydaje. Obie te rzeczy możesz dokupić w terminie późniejszym jak będziesz odczuwać ich brak.
EdytaMaz Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Autor #11 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Bylam gotowa zamawiac kociol, ale byl wczoraj instalator i wykluczyl mozliwosc montazu tego kotla w mojej kotlowni z uwagi na to, ze nie byloby dostepu do "wyczystki" i przez to nie podejmie sie montazu. Proponuje mi kociol Slimko 12kW z palnikiem Kipi i sterownikiem Plum. W sieci brak jakichkolwiek opinii o tym kociolku. Czy forumowiczom jest znany?
sambor Opublikowano 26 Sierpnia 2018 #12 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Pierwsza rada - weź innego instalatora. Ten nie bardzo ma pojęcie o co chodzi. Sam kocioł ma wyczystkę tylko od góry, a do wyczystki komina i tak musisz mieć dostęp , niezaleznie odmodelu kotła. Od tylnej ściany , tej z kominem i tak musisz mieć ok 60-70cm odległości. A o takim kotle to w ogóle nawet nie słyszałem, jeszcze z palnikiem kipi - smiech na sali PS Może u ciebie jest inna sytuacja w kotłowni, ale wtedy przydałby się szkic sytuacji lub fot Oczywiście wkład kominowy jest potrzebny.
qwazar1906 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 #13 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 EdytaMaz: sytuację trochę podobną masz do mnie; z uwagi na ograniczenia kotłowni /wymiary, położenie przejść/ i dostępność oraz doświadczenie instalatorów u mnie tylko kotły na pellet pionowe 3 firm wchodzą w grę, tzn. Defro Bio Slim, Kostrzewa Mini Bio i Elektromet mini top; zdecydowałem się na ten ostatni, wszystkie widziałem osobiście; rada co do wkładu - sprawdź przekrój komina i jego drożność oraz możliwości rozwiązania sytuacji w kotłowni jeśli chodzi o przyłącza, wyczystki, skraplacze itp; u mnie np. komin w piwnicy dostępny tylko "węższym" bokiem /reszta w ścianie fundamentowej z głazów jakie nosił Obeliks/ i montaż wkładu uda się tylko dlatego, że jest w piwnicy wędzarnia wbudowana w ścianę; jeden bok dzieli z kominem i tamtędy pójdzie cała organizacja dołu komina; nie obędzie się też bez frezowania;
EdytaMaz Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Autor #14 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Instalator byl na kominie z metrowka i cos tam odburknal o przekroju wkladu 12x18cm, bo "taki wejdzie". Nie wiem jeszcze co to znaczy, ale wiem, ze wklad musi byc.
Gość robin60 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 #15 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Po obejrzeniu strony z kotłem slimko , uważam , że ten instalator ma pojęcie o swym fachu i wie czego chce dla kobiety byś nie miała żadnych problemów z kotłem.
EdytaMaz Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Autor #16 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Dziekuje za odp. Czym konkretnie ja argumentujesz?
Gość robin60 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 #17 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Bardzo mały zakres obsługi tego kotła jeżeli chodzi o to iż ma pozostawać pod opieką kobiety. Sprowadza się według mnie do dwukrotnego czyszczenia w sezonie grzewczym , oraz jednokrotnej obsługi palnika po sezonie jego przeglądu ( choć u mnie po drugiej stronie drogi kobieta sprawuje opiekę nad palnikiem już ponad 4 sezon i nic z nim nie robiła) ja tego nie polecam. Jeżeli Cię na to stać to pozostaje byś pilnowała pelletu w zasobniku. A sprawy przeglądu palnika powierzyła osobie kompetentnej zaś jak się nie boisz lekkiej pracy i potrafisz trzymać szczotkę drucianą z wyciorem to z czyszczeniem wymiennika sobie sama poradzisz.
EdytaMaz Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Autor #18 Opublikowano 26 Sierpnia 2018 Dzieki za obszerne wyjasnienie. Na konkurencyjnym forum proponuja zastanowic sie przez poziomy wymiennik ciepla w tym kotle.
eliks Opublikowano 29 Sierpnia 2018 #19 Opublikowano 29 Sierpnia 2018 No tak się właśnie zastanawiam o czym kolega robin pisze. Niestety nie mogę znaleźć DTRki tego kotła na stronie producenta, ale skoro ma wymiennik poziomy to o jakim dwukrotnym czyszczeniu kotła w sezonie ty piszesz? Chyba co dwutygodniowym.
Gość robin60 Opublikowano 30 Sierpnia 2018 #20 Opublikowano 30 Sierpnia 2018 W tym kotle jest tyle czyszczenia co kot napłakał. Jeżeli na poszczególnych mocach palnika dasz odpowiednią ilość powietrza to nie będzie zarastał a będzie jedynie pyłek leżał w tych kanałach rurowych. Więc , żeby je zgarnąć by spadły do popielnika trzeba użyć szczotki drucianej i to jest najtańsze rozwiązanie. Droższym jest użycie odkurzacza do popiołu w który trzeba się doposażyć.
EdytaMaz Opublikowano 30 Sierpnia 2018 Autor #21 Opublikowano 30 Sierpnia 2018 Zdecydowałam się na montaż Biawar'a Pellux Compact Touch. Trzeba troche pokombinować w kotłowni, zeby go umiejscowic, ale nieopodal mam autoryzowanego serwisanta, ktory zresza pracowal przy projekcie i produkcji sterownika Plum i zna go "od podszewki". Nie bedzie wiec problemu z ewetualnym serwisem.
EdytaMaz Opublikowano 30 Sierpnia 2018 Autor #22 Opublikowano 30 Sierpnia 2018 W instrukcji kotlow roznych firm i w roznych branzowych poradnikach jest napisane, ze prawidlowo tlen do kotla powinien byc doprowadzony z zewnatrz przy uzyciu tzw. "Z-tki". Czy to sie zgadza? Pytam, bo zaden z miejscowych instslatorow nie proponowal mi takiego rozwiazania, tak samo jak odwodza mnie od zastosowanie do starego ceglanego komina wkladu kominowego, ktory zgodnie "ze sztuka" do kotla peletowego powinien byc stalowy zaroodporny i jest obowiazkowy?
sambor Opublikowano 30 Sierpnia 2018 #23 Opublikowano 30 Sierpnia 2018 O Z-ce stanowi przepis o budowie kotłowni, a o wkładzie to już ci pisałem że musi być
eliks Opublikowano 1 Września 2018 #24 Opublikowano 1 Września 2018 Ale EdytaMaz chyba nie zrozumiała doprowadzenia tlenu z zewnątrz. Chodzi o to, by kocioł miał dopływ świeżego powietrza z zewnątrz przez kratkę, a nie żeby był połączony rurą prosto pod zetkę. Oczywiście, nowoczesne kotły mają taką możliwość jak moja Laguna. Ma z tyłu wyjście 50mm do łapania powietrza i mam zetkę ok. 1,5m od kotła, ale mogę to podłączyć wg instrukcji bezpośrednio pod kanał ale..... to może we Włoszech, bo w polskich realiach, u mnie w 4. strefie, chyba nie przewidziano co by było gdyby kocioł łapał bezpośrednio -20 stopni. A wkład musi być żeby uniknąć problemów.
EdytaMaz Opublikowano 3 Września 2018 Autor #25 Opublikowano 3 Września 2018 Czy spotkaliscie sie z sytuacja, aby dany producent kotla nie udostepnial DTR? To powszechy zabieg?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.