Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grzejnikowa - pojemność wodna, bezwładność i kocioł gazowy


GREMIK

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

Chciałbym prosić Was o kilka rad i wytłumaczenie niektórych kwestii.

W domu mam wyłącznie grzejniki, chciałbym dołożyć 2szt w piwnicy oraz 2 szt na poddaszu.

Grzejniki w domu mają wymiary 1400x600 oraz 1600x600 C22. Pomyślałem, że z pokoi na piętrze stare grzejniki (1400x600) zostaną zdemontowane i zamontowane w piwnicy oraz na poddaszu, a na piętro trafią nowe. Do jednego z pokoi potrzebowałbym wydajniejszy grzejnik np. C33 lub dubel ( Drzwi balkonowe na południowej ścianie, okno na wschodniej + staw ala parku w odległości mniej niż 100m - duża wilgotność )

Zastanawiam się między panelowymi od purmo, a miedziano-aluminiowymi od regulusa. I tutaj pojawiają się wątpliwości.

Parametry_PURMO.png.8c3788ea16b4aa0b94866afec47a0337.png1710863608_Pojemno_PURMO.png.92fafc9169feb216ea66b3402a2f9baf.pngParametry_REGULUS.thumb.png.7edf03e8d4dd807d45d7c4f0a1da8104.png

1. Spoglądając tylko i wyłącznie na to co producent deklaruje. Wychodzi, że miedziano-aluminiowe są w stanie dużo więcej energii oddać.

Pojedynczy regulus S6/160 1942W odda nawet więcej niż purmo C33 1877W

2. Czy mała pojemność wodna grzejników miedziano-aluminiowych może mieć wpływ na koszty ogrzewania gazowego? W przypadku grzejników, mniejsza pojemność wodna to mniejsza bezwładność?

3. Jak wpłynie mała pojemność wodna 4 regulusów na ową bezwładność instalacji? Kocioł może zacząć częściej taktować? Instalacja  330-340L, dorzucając 4 grzejniki purmo, pojemność wzrośnie o około 30L (3szt C22 i 1szt C33).   W przypadku regulusa, który więcej energii oddaje tylko o 5L-6L. Zależy czy wszystkie będą S6/160 czy też 3szt S6/160 + 1szt DS 6/140.

4. Czy warto dopłacić do regulusa?

Pozdrawiam,

Gremik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy pod sufitem idą 1" zabudowane płytami gipsowymi, w pionach nie jestem w stanie dokładnie odpowiedzieć. Wiem na pewno, że rura miedziana, która dochodzi na poddasze ma już 18mm średnicy zewnętrznej , a w piwnicy w ściany "chowają" się łuki 28mm. Wysokość pionów to około 6m (liczone od rur idących pod sufitem piwnicy do zaworu termostatycznego grzejnika na poddaszu).

Rysunek poglądowy:

DOM.png.f79fd6771ef67a52636962caee4ec67e.png

Piwnica:

Na pomarańczowo zaznaczyłem rury pod płytami gipsowymi.

DOM2.png.373f5de43851ea9a39456d9f1a969107.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

teraz co do odpowiedzi na twoje pytanie z postu 1

ad1- to dane papierowe producenta - po prostu papier, pewnie trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki o których nic producent nie podaje.

ad2- pojemność nie będzie miała wpływu na koszty - po prostu woda będzie musiała szybciej krążyć w instalacji gdyż tą moc trzeba jakoś                     dostarczyć do grzejnika.

       Po montażu będzie potrzebna nowa regulacja hydrauliczna instalacji - zależna ona będzie od rodzaju grzejników które powiesisz.

ad3 - nie wpłynie, tylko potrzeba będzie reg hydraulicznej

ad4 - nie wiem czy się opłaca - to pojęcie względne, ale mieszanie rodzajów grzejników może dać podobny efekt jak mieszanie napitków na                   imprezie - czyli duży ból głowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewałem, że te dane są poglądowe i uzyskiwane przy "nieokreślonych" zmiennych. Mimo to sądziłem, że przy tak sporych różnicach te miedziano-aluminiowe muszą być "lepsze".

Możesz coś więcej powiedzieć o regulacji hydraulicznej? Grzejniki powiesi instalator i chciałbym, żeby wszystko zostało wykonane przy jednym zleceniu.

Odnośnie tych regulusów to zaciekawiły mnie, głownie poprzez energię jaką są wstanie rzekomo oddać. 55~60*C na moich stalowych grzejnikach wystarczyło, żeby było ciepło w domu przy tegorocznych mrozach z lutego (minus 10~20*C, odczuwalnie zimniej przez oczka wodne w parku). Miałem cichą nadzieję, że w przypadku regulusów, mógłbym obniżyć temperaturę na kotle co teoretycznie powinno wiązać się z niższym zużyciem gazu.

Cena jest spora... Ponad dwukrotnie wyższa niż za grzejnik stalowy C22 o takich samych wymiarach. Wszystkie grzejniki zamontowane w domu mają kilkanaście lat (chyba 13). Na ten moment nic się z nimi nie dzieje, po za zmianą koloru z białego na żółto-biały.

Planowałem stopniową wymianę, tylko w przypadku decyzji o zakupie regulusów. Najpierw piętro, później parter. Lecz teraz dałeś mi sporo do myślenia nad sensem ich montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy kotle kondensacyjnym i instalacji grzejnikowej, zaleca się "przewymiarować" grzejniki. Odnosi się ono do energii przekazywanej przy danej temperaturze czy też pojemności?

2. Czy wysokość lameli (żeberek wewnątrz grzejnika) jest znormalizowana czy różna u każdego z producentów? - pytanie dotyczy grzejników stalowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja hydrauliczna  polega na dostarczeniu do każdego z grzejników tyle wody ile dany grzejnik potrzebuje aby pracować z określoną mocą.

Dane ile trzeba wody ( przepływy) muszą być w katalogach grzejników.

Przewymiarowanie występuje wtedy gdy grzejnik jest za duży w stosunku do parametrów zasilania np grzejnik liczony do temp 55/45 będzie dla tej temp zasilania standardem, ale ten sam grzejnik zasilany temp wyższą np  75/60 będzie przewymiarowany.

Producenci w katalogach nie podają takich szczegółów konstrukcyjnych jak lamelki między płytami, podają gabaryty zewnętrzne , przepływy, ilości płyt.

Te szczegóły zależą od producenta, ale mogą być podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, żeby wyregulować przepływy w istniejącej już instalacji po zamontowaniu grzejników. np. o innych wymiarach lub innych przepływach wymaganych przez producenta. W takim przypadku instalator powinien odpowiednio dobrać nastawy w zaworze termostatycznym?

Po zastanowieniu się, jednak postawie na grzejniki stalowe z uwagi na najmniej problematyczną wymianę.

Chciałbym jeszcze Ciebie prosić, żebyś napisał czy są jeszcze jacyś inni producenci grzejników stalowych warci rozważenia. Znajomi i rodzina najczęściej biorą purmo lub chińczyka z marketu. Jeżeli są inni producenci oferujący porównywalne lub lepsze grzejniki to chętnie bym się rozejrzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.