GrzegorzSuch Opublikowano 18 Czerwca 2018 #1 Opublikowano 18 Czerwca 2018 Witam, jestem w trakcie modernizacji kotłowni, oraz wymiany całego wyposażenia CO. Dom z roku 78, tzw wysoki parter. Góra docieplona 15cm styropianem, a dół będzie docieplony w przyszłości, wszystkie okna plastiki z okresu 2004/2008, drzwi wejściowe nowe, brama garażowa (garaż w bryle) nowa. Pomieszczenia nad garażem ocieplone od spodu 15cm styropianem. Kocioł: KAWAH KDC ECO DUO 20kW. Sterownik: ecoMax 910r firmy PLUM, na piętrze ecoSTER200, na parterze dodatkowy dedykowany czujnik temperatury, dodatkowo czujnik temperatury pogodowej, wszystko podłączone do ecoNET300. Opis instalacji: Kocioł w układzie zamkniętym, zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa 1.5bar, naczyniem przeponowym 24 litry i zaworem schładzającym DBV. Instalacja oparta o zabezpieczenie powrotu zaworem ATV 334 ( 1 cal, 50 stopni, wg producenta temperatura pełnego otwarcia zaworu to 60 stopni C). Dalej jest sprzęgło-rozdzielacz na 3 obwody: 1. Grupa pompowa z zaworem mieszającym, pompą Grundfoss i rozdzielaczem na 7 grzejników, stalowe, panelowe, na parter, podłączone każdy rurami alupex 16mm. 2. Grupa pompowa z zaworem mieszającym, pompą Grundfoss i rozdzielaczem na 7 grzejników, stalowe, panelowe, na piętro, podłączone każdy rurami alupex 16mm. 3. Grupa pompowa do zasilania CWU, 140 litrów, wymiennik płaszczowy, czujnik temperatury w kapilarze w zamontowanej w miejscu grzałki elektrycznej. Schemat: Założenia co do sterowania: Piętro i parter - temperatura niezależnie sterowana za pomocą czujników temperatury, z użyciem sterowania pogodowego na dwóch obiegach mieszaczy. Oczywiście każdy termostat podłączony do jednego obwodu mieszającego, kontrola temperatury przylgowo zaraz za pompą. Zakładana temperatura to albo 20 stopni na każdym termostacie przez 24 godziny lub 21 stopni w dzień i 20 stopni w nocy (nie wiem co korzystniejsze, ale skłaniam się ku temu pierwszemu, by nie dopuszczać do wychładzania niepotrzebnie ścian).\ Temperatura na piecu ustawiana z ręki (60 stopni lub więcej, będzie dobrane eksperymentalnie by woda w piecu pod wpływem bezwładności układu się nie gotowała), temperatura CWU 55. Całe sterowanie chciałbym oprzeć o duże histerezy na kotle i CWU,by zachować czystość komina i wykorzystać palnik w jego najlepszej części charakterystyki (czyli z dużą mocą przez krótki okres czasu) Jak zacząć ustawiać kocioł (od czego zacząć, czy zostawić nastawy fabryczne, czy może pójść w kierunku Fuzzy Logic)? Czy o czymś zapomniałem? Czy coś poprawić? Czy gdzieś nie ma jakiś problemów? Zdjęcia kotłowni - robione w trakcie montażu:
odpowietrznik Opublikowano 18 Czerwca 2018 #2 Opublikowano 18 Czerwca 2018 Producent nie dopuszcza tych kotłów do pracy w układzie zamkniętym (załącznik)Do układu zamkniętego zawór bezpieczeństwa 1,5 bar jest za mały(taki stosuje się do układu zamkniętego) Podejrzewam że przy zaworze 1,5bar naczynie przeponowe jest za małe Jeżeli producent dopuszcza swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym to zawór bezp.powinien być 2-2,5bar Nie powinno się zawężać wylotu z zaworu bezp.a już widzę wkręconą do niego złączkę PEX do której zapewne będzie zamontowana rura PEX fi.16 do odprowadzenia wody gdyby zawór zadziałał
odpowietrznik Opublikowano 18 Czerwca 2018 #3 Opublikowano 18 Czerwca 2018 Poprawka do konstytucji;)Zaw.1,5bar stosuje się do układu otwartego.Sor nie doczytałem dalszej części instrukcji mogą być montowane również w układzie zamkniętym
GrzegorzSuch Opublikowano 19 Czerwca 2018 Autor #4 Opublikowano 19 Czerwca 2018 Dlaczego nie wolno stosować zaworu 1,5bar? Producent kotła zaleca maksymalne ciśnienie robocze właśnie 1,5bar. Ciśnienie statyczne na starym piecu w układzie otwartym było na poziomie 0,6 bar. Teraz najwyższy punkt instalacji będzie o dwa metry niżej, więc i ciśnienie powinno trochę się obniżyć. Naczynie przeponowe nastawięna wstępna wartość ciśnienia 1bar. I powinno to moim zdaniem działać. Poza tym stroną kotły.com w poradniku proponuje zabezpieczać kocioł zaworem 1,5bar. Jak w takim razie odprowadzić wodę z zaworu ? Użyć rury miedzianej o średnicy 18mm? Czy 22? Pozdrawiam serdecznie i zapraszam wszystkich do dyskusji.
GrzegorzSuch Opublikowano 1 Października 2018 Autor #5 Opublikowano 1 Października 2018 Witam, sezon grzewczy rozpoczęty, więc podbiję temat. Grzejniki napełnione, naczynie wzbiorcze ustawione na 0.8bar, instalacja napełniona do poziomu ciśnienia 1bar. wszystko grzeje, z zaworów nie cieknie. Instalacja sterowana pogodowo, bardzo fajny patent. Ustawienia pieca: moc nadmuchu: 35% przerwa podawania: 40s czas podawania: 5s przerwa podawania podczas pracy w trybie NADZÓR: 10min. temp. kotła: 66stopni histereza 5 stopni temp. CWU: 55 stopni histereza CWU: 5 stopni krzywa grzewcza mieszacza na ocieplone piętro: 1.2 krzywa grzewcza mieszacza na nieocieplony parter: 1.6 problemy: przy temperaturze powyżej 12 stopni na zewnątrz piec dogrzewa się do temp 69 stopni. Jak zmienić ustawienia by dogrzewał do 66 stopni nastawionej temperatury?
Gość Visitor1230 Opublikowano 1 Października 2018 #6 Opublikowano 1 Października 2018 Podejrzewam, ze kociol po przejsciu w podtrzymanie przebija temperature w gore. Czyli do 69 stopni. Jezeli tak jest to wskazuje to na ustawiona zbyt duza moc.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.