Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Rozwiązać Problem.


wother

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem - co prawda w domu nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych

parter - podlogowka
pietro - grzejniki
termostat pokojowy na parterze w salonie
piec na ekogroszek
wszystko zasilane jedna pompa

sytuacja: piec grzeje do nastawionych na termostacie pokojowym 21 stopnia i wylacza pompe.
w salonie grzeje podlogowka, wiec z powodu jej duzej bezwladnosci mimo wylaczenia pompy temperatura w salonie nie spada dosc dlugo , a na pietrze - szczegolnie w pokoju nad slabo ogrzewanym garazem spada w tym czasie do jakichs 17 stopni. narazie nie jest to uciazliwe poniewaz jest w miare cieplo na dworze. ale przy powiedzmy -15 na zewnatrz pietro wychlodzi sie jeszcze bardziej w stosunku do parteru a termostat pokojowy jeszcze nie zadziala.

moj pomysl jest nastepujacy: zakladam drugi dodatkowy termostat w pokoju na pietrze tym najzimniejszym i ustawiam go tak ze jesli temp w tym pokoju spadnie powiedzmy ponizej 21.5 stopnia to on zalaczy pompe. pietro sie wtedy podgrzeje, a parter nie powinien znacznie sie podgrzac bo podlogowka jest "bezwladna" w dwie strony - wolno stygnie ale tez wolno sie podgrzewa. 
 
Kocioła De Dietrich MCR 3.
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd się wziął ekogroszek :) - chyba cos zle mi się skopiowało. 

Piec jest na gaz ziemny De Dietrich MCR3.

 

 

Podłogowy rozdzielacz jest podłączony tak, że zasilanie z kotła wychodzi i jest trójnik, idzie na podłogówkę i na piętro na grzejniki. Powrót tak samo i do rozdzielacza podłogówki jest zainstalowany zestaw mieszający z kapilarą i regulatorem takim jak w grzejnikach (przynajmniej tak samo wygląda)

 

Kocioł mam ustawiony na 70*C zasilania, na podłogówkę idzie przy nastawie 3-4 na glowicy termostatycznej około 45-50*C, powrót w okolicach 30*C, nie wiem jaka jest temp powrotu do kotła bo nie mam tam termometru a taki przylgowy pokazuje glupoty (prawdoodobnie po prostu nie działa).

 

Nie mam jeszcze grzejnika w łazience na piętrze i w garderobie. Pokoje są pootwierane bo nie ma drzwi. W każdym bądź razie chyba trzebaby było usprawnić tą instalację i chcę się zorientować jak zrobić to z głową i nie popaść w koszta w tysiącach. 

 

Tak mam podłogówkę:

https://obrazki.elektroda.pl/2331672500_1388311941.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rozdzielacz jest niesterowalny i nie nadaj sie do kotla gazowego. Najlepiej byloby to zrobic tak jak pisalem na 2 obiegi grzewcze niestety to kosztuje. Mozesz na probe nie ponoszac zadnych kosztow kociol ustawic pogodowo ( jesliasz czujnik pogodowy) albo na sztywno np. 38 stopni i niech chodzi non stop. Z rozdzielacza podlogowego wszystko wywalic (pompe, zawor z kapilara ) i niech idzie z pompy w kotle. Zobaczysz czy bedziesz mial cieplo w domu. Na pewno taniej za gaz cie ten sposob wyniesie niz trzymanie kotla kondensacyjnego na 70 stopni. Jesli ten sposob sie sprawdzi to wystarczy dokupic czujnik pogodowy i poscic to wszystko na jednym obiegu, choc nadal bedzie to nie do konca jak powinno. Ewentualnie do rozdzielacza podlogowego dokupic 3d termostatyczny a bajka by byla jak 3d z silownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ten zawór 3D usprawni w moim przypadku ? - Czy nie usuwając teraz kapilary i pompy z podlogówki mogę sprawdzić to ustawienie o którym piszesz ? 
Dać np na zaworze z kapilarą 5 - czyli na maxa ? Ustawić na kotle 38*C (pokrętłem tak?) - na regulatorze pokojowym (w salonie) ustawić 21*C ? i jeśli salon osiągnie 21*C to wyłączy piec?. 

Czyli piec na 38*C zuzyje mniej gazu jak w tym momencie gdzie np w dwie godziny rozgrzeje mi salon z 18 do 21*C ... z tym że na piętrze grzejniki nie zdążą nagrzać pokoi zanim wyłączy się piec. Grzejniki na górze będą dość chłodne przy zasilaniu 38*C z pieca.

Dodam jeszcze, że dom jest szkieletowy drewniany więc jego pojemność cieplna ogranicza się w zasadzie do płyty fundamentowej grzewczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator pokojowy jest z Isense z de dietricha. 
Podłogówka tj 118m2, garaz i kotłownia jest rzadziej. - cały parter podłogóka

A grzejników jest w tym momencie 4, w pokojach..  za dwa dni dołożę do łazienki - w garderobie 3m2 - narazie nie zakładałem ale przyłącze jest. 

 

Pokoje mają około 15m2 po podłodze, łazienka 10m2 po podłodze, wszędzie skosy dość spore. 

Napisz mi jakbyś to widział w moim domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze to tak. Kociol gazowy obrabia grzejniki, podlogowke obrabia mieszacz 3d z silownikiem i pompą. Krzywa grzewcza dla grzejnikow wg krzywej kotla, krzywa grzewcza dla podlogowki wg krzywej dla zaworu 3d. Grzejniki chodza na wyzszym parametrze, podloga na nizszyszm. Dzieki temu nie przegrzewasz dołu i masz wygrzaną górę. Sprzeglo nie potrzebne. Nie znam się bardzo na de dietrichu ale z tego co widzę to musisz mieć do takiej konfiguracji:  https://remont.biz.pl/sklep/de-dietrich/17349-de-dietrich-cmix-ad290-modu-do-regulatora-isense.html

Do tego zawór 3 d z siłownikiem. c-mix - 850 zł, zaw 3d + siłownik 550 zł, czujnik temp zewn 160 zł.

Twoja instalacja jak to widzę str 10 załącznika

c-Mix-AD290-poprawiona.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KubaSko , wielkie dzięki za ten pomysł. Przeanalizowałem trochę Twoje rozwiązanie i wydaje się bardzo słuszne. 
Czy dobrze rozumie, że instalując ten sterownik C-MIX , wykorzystam iSense którego mam do sterowania temperautrą podłogówki i CWU z salonu, a np grzejniki ustawię na temp. 70 stopni i w innych przedziałach czasowych niż podłogówka , czy też będę potrzebował drugi sterownik iSense na piętro ? - chyba , że można by zainstalować jakiś centralny sterownik z którego ustawię temp dla poszczególnych pokoi a w nich głowice termostatyczne wifi ? - 
PS. mógłym prosić Twój nr telefonu na PRV ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku ustawiasz krzywe grzewcze i w ten sposób sterujesz temperaturą w pomieszczeniach gdzie jest podłogówka i gdzie grzejniki. Nie potrzebne ci żadne głowice wifi. Na grzejnikach montujesz zwykłe termostaty i na nich ustawiasz temp. w każdym pomieszczeniu. Podłogówce nie potrzebne jest wiedzieć jaką masz temp.  na dole bo tu wysteruje krzywa grzewcza, choć możesz wykorzystać iSense żeby mierzył temp. tu gdzie podłogówka i ewentulanie korygował krzywą, ale nie idź w sterowanie które będzie działało na zasadzie załącz kocioł/wyłącz bo dojdzie do sytuacji że góra będzie chłodna, a dół jeszcze długo ciepły po wyłączeniu kotła. Kondensat najlepiej jak pracuje jak najdłużej, podłogówka też najlepiej jak nie pracuje cyklicznie tylko non stop. Telefonu nie udzielam, możesz pisać na prv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.