wojtas85 Opublikowano 17 Stycznia 2018 #1 Opublikowano 17 Stycznia 2018 Jest sobie dom : * piwnica wysoka ok. 2,7 m * parter 2,88 m * piętro 2,88 m * poddasze nieużytkowe - właściwie tylko jako konstrukcja dachu Dach z blachodachówki , położony na deskowanie i pape od wewnątrz. Dom typu duży klocek - prostokąt beż żadnych balkonów i tarasów - wybudowany około 2000 r. Okna pcv już też nie takie szczelne. Ogólnie jeszcze jest trochę rzeczy do wykończenia, między innymi do otynkowania i wylania podłoga korytarza w części zamieszkanej (parter) - będzie na wiosnę. Ogrzewany tylko parter - około 140 m2 Nad parterem piętro nieogrzewanie niezamieszkane i tak samo poddasze. Pomiędzy piętrami styropian chyba 2 albo 5 cm w posadzce, zalane betonem. Chciałbym docieplić sukcesywnie, aby zmniejszyć koszty ogrzewania. Czy zastosować: 1. wełnę najtańsza 15 cm , położoną luźno na podłodze piętra ? 2. jw. położonę na podłodze poddasza ? 3.styropian luźno na podłogach jak wyżej ? Ściany grube z pustką powietrzną i styropianem 2 cm w środku, oraz 10 cm na zewnątrz - łącznie około 48-50 cm. Palone było do tego sezonu dolniakiem 20 kw - około 6 - 6,5 t węgla / sezon Instalacja co została zmodernizowana jesienią - dostawiony bufor 1000 l , oraz palnik na pellet. W grudniu spalone niecałe 1,1 t pelletu tańszego.
Gość Opublikowano 17 Stycznia 2018 #2 Opublikowano 17 Stycznia 2018 Jeżeli poddasze nieużytkowe i w ogóle tam nie zaglądasz,magazynujesz,to wełna 2x15cm położona luźno na przemian. Na ostatnim stropie są największe straty ciepła i położona tam wełna w zupełności wystarczy.
gmaj22 Opublikowano 17 Stycznia 2018 #3 Opublikowano 17 Stycznia 2018 Tak jak kolega wyżej radzi: przez strop parteru masz straty około 3 razy mniejsze niż przez strop nad pietrem.
piop Opublikowano 20 Stycznia 2018 #4 Opublikowano 20 Stycznia 2018 Koledzy mają rację ale chyba im umknęło że autor ma nieużytkowane i nie ogrzewane piętro. i tu pytanie jaka temperatura się utrzymuje na piętrze bez ogrzewania? Można położyć wełnę na piętrze ale ze względów wilgotnościowych wskazane by było zapewnienie wentylacji czyli np nieco uchylone i oczywiście jakoś zabezpieczone okno. Dobrze było by wykonać z wełny "opaskę" wzdłuż ścian na wysokość rolki, ponieważ ściany będą tutaj robić za mostek termiczny i wychładzać stop w miejscu styku. "Okna pcv już też nie takie szczelne" można wyregulować i ew. wymienić uszczelki, sprawdzić montaż.
wojtas85 Opublikowano 30 Listopada 2018 Autor #5 Opublikowano 30 Listopada 2018 Minęło trochę czasu, a tematu docieplenia nie zrealizowałem. Chcę teraz się za to zabrać. Tak jak kolega @piop pisał - mam nieogrzewane i nieużywane piętro nad zamieszkałą częścią. Dodam jeszcze, że na piętrze brak jest drzwi do pokoi, więc jest to otwarta przestrzeń - stoi tylko trochę "przydasi" sukcesywnie likwidowanych : ) . Czy w takim wypadku lepszy sens jest poprzez odcięcie się parteru od piętra , czy jednak ułożenie wełny na strychu ? Może ktoś ma w tym doświadczenie ?
Ksieciunio Opublikowano 30 Listopada 2018 #6 Opublikowano 30 Listopada 2018 Ja nie mam doświadczenia jeszcze, ale wg.mnie ociepl pietro na podłodze, bo jeśli ocieplisz poddasze (strych) to pietro bedzie ogrzewane przez nie ocieplony strop.
JorgusEmh Opublikowano 1 Grudnia 2018 #7 Opublikowano 1 Grudnia 2018 W lecie zapewne tez masz ogrzewany przez sufit parter, przez ciepło przenikajace na pietro z dachu przez nieocieplony strop nad pietrem.U mnie ocieplenie stropu nad pietrem spowodowalo jakby efekt zamontowania klimy, temp. w upały na pietrze obnizyla sie o 5 *C..
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.