Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komunikat "źle Dobrany Wentylator" - Defro Optmia Komfort Plus Lux 12Kw


Tedeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

Posiadam kocioł DEFRO OPTMIA KOMFORT PLUS LUX 12KW ze sterownikiem DEFRO RU-PID oraz wentylatorem WPA117 produkcji firm MPLUSM zakupiony w 2013 r. Kocił od początku palony od góry.
W dniu wczorajszym oraz dziś nastąpiła dziwna sytuacja z moim piecem którą obrazuej nagrany film:
Będę wdzięczny za pomoc - co może powodować tego typu usterkę?
Sterownik od oryginału nie ruszany, w wentylatorze w roku ubiegłym wymieniony kondensator (stary się wysuszył).
Z góry dzięki za pomoc. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomoże wymiana kondensatora w dmuchawie  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może sugerować usterkę samego sterownika skoro gubi w pamięci wentylator. Jednak skoro po zatwierdzeniu typu wentylatora wszystko wraca do normy to na razie bym się tym nie przejmował, dalsze użytkowanie da odpowiedź czy faktycznie to wina sterownika i uległ on uszkodzeniu czy powodem jest coś innego. Sam bym obstawiał głupawkę sterownika bo skoro po zatwierdzeniu w menu wentylator zaczyna kręcić, to znaczy że wina tego stanu rzeczy leży gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

I jak Tadeusz rozwiązałeś ten problem? Co było przyczyną?

 

Pytam bo mam podobnie od przedwczoraj. Sterownik głupieje i pokazuje komunikat "źle dobrany wentylator" - nagle po 2 latach normalnej pracy zaczął mu wentylator przeszkadzać. Wyłącza wszystkie pompy, nadmuch i podajnik i piec się wygasza.

 

Po przybyciu do kotłowni i naciśnięciu EXIT na sterowniku wszystko wraca do normy albo sterownik głupieje, pokazuje skoki temperatury itd. Dlatego pomaga jedynie wyłączenie na 2 sekundy i ponowne włączenie sterownika. Wtedy działa poprawnie...do czasu następnej awarii, która następuje wg widzimisię sterownika albo za pół godziny, albo za 2 godziny albo nawet za 1,5 doby. Nie ma reguły ile będzie działał poprawnie po restarcie.

 

Wszystkie kable prawidłowo podłączone, dociśnięte. Wentylator działa podłączony na krótko i w pracy ręcznej tym bardziej. Zresztą w PIDzie po resecie też działa więc to nie wina wentylatora. Więc co mu dolega?

 

Sterownik Tech EL-483 z PID - Piec Elektromet KWP MDP Premium 20kW 5 klasa

Edytowane przez tenebrae
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No to ja też dodam coś od siebie.

Problem potrafi pojawić się gdy przestawimy impulsy wzrostu lub jak ograniczymy obroty wentylatora - ja domyślnie miałem 1100 - 2100 gdy zjechałem mu dolny zakres do 800 górny do 1700 także występował ten błąd ustąpił dopiero przy ustawieniu 1000 do 1900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć. Moim zdaniem niektórzy z was się mylą. Za wentylator odpowiedzialny jest niebieski prostokątny kondensator w sterowniku.  On w 80% jest odpowiedzialny za "źle dobrany wentylator", Po prostu stracił pojemność.  Kondensator 1u, K305V, X2 -PCX2239MKP - takie ma oznaczenia. niebieski kolor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.