Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Solid 14Kw - Temperatura Podajnika


sebek77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów.

Od września palę w kotle SAS BIO SOLID 14kw ze sterownikiem TECH ST-550zPID.

Cały czas mam włączony PID, w manualne ustawienia jeszcze się nie bawiłem ale chyba będę musiał żeby zmniejszyć trochę spalanie.

Wczoraj wgrałem nowe oprogramowanie do sterownika i rzeczywiście coś zmienili bo wentylator ma zdecydowanie niższe obroty w każdym trybie pracy. Być może przełoży się to na niższe spalanie ale jeszcze za krótko żeby coś stwierdzić.

Niepokoi mnie jednak temperatura podajnika. Przed aktualizacją nie przekraczała 35 stopni, teraz jest 44-46 stopni.

Rozumiem, że może to wynikać z mniejszych obrotów wentylatora ale pytanie czy taka temperatura jest bezpieczna przy pelecie?

Czy ktoś z Was wie jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura podajnika w tym kotle ?

 

A przy okazji zapytam jeszcze o temperaturę spalin. U mnie w trybie pracy to 65-75 stopni. Czy to nie za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów.

Od września palę w kotle SAS BIO SOLID 14kw ze sterownikiem TECH ST-550zPID.

Cały czas mam włączony PID, w manualne ustawienia jeszcze się nie bawiłem ale chyba będę musiał żeby zmniejszyć trochę spalanie.

Wczoraj wgrałem nowe oprogramowanie do sterownika i rzeczywiście coś zmienili bo wentylator ma zdecydowanie niższe obroty w każdym trybie pracy. Być może przełoży się to na niższe spalanie ale jeszcze za krótko żeby coś stwierdzić.

Niepokoi mnie jednak temperatura podajnika. Przed aktualizacją nie przekraczała 35 stopni, teraz jest 44-46 stopni.

Rozumiem, że może to wynikać z mniejszych obrotów wentylatora ale pytanie czy taka temperatura jest bezpieczna przy pelecie?

Czy ktoś z Was wie jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura podajnika w tym kotle ?

 

A przy okazji zapytam jeszcze o temperaturę spalin. U mnie w trybie pracy to 65-75 stopni. Czy to nie za mało?

 

bio slim 17kW z czopuchem do góry.

obecny soft poniżej:

 

post-75125-0-06933600-1514719356_thumb.j

 

u mnie przy pracy z pid na wsp, mocy kotła 100% pokazywał podczas pracy 140-170 st.C. obecnie pracuje na 80-90% mocy i nie przekracza 130 st.C.

temperatura podajnika max. 47 st.C

 

jaki masz soft?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft to 1.0.26. Pisałem do serwisu SAS o temperaturę podajnika i odpisali, że bezpieczna jest do 65 stopni. Przy okazji zalecają otworzyć całkowicie czopuch i uchylić klapkę w drzwiczkach wyczystki. Jak to zrobiłem to spaliny dochodzą do 120 stopni podczas pracy.

Na nowym sofcie w PID chodzi zdecydowanie inaczej. Jest praca, po przekroczeniu temp. zadanej dopalanie, wygaszanie, czuwanie i tak w kółko. Nie wiem czy lepiej ale peletu schodzi jakby mniej. Dokładnie zobaczę jak spalę cały zbiornik. Do tej pory od października spalał średnio 25 kg na dobę. Ogrzewam 120m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft to 1.0.26. Pisałem do serwisu SAS o temperaturę podajnika i odpisali, że bezpieczna jest do 65 stopni. Przy okazji zalecają otworzyć całkowicie czopuch i uchylić klapkę w drzwiczkach wyczystki. Jak to zrobiłem to spaliny dochodzą do 120 stopni podczas pracy.

Na nowym sofcie w PID chodzi zdecydowanie inaczej. Jest praca, po przekroczeniu temp. zadanej dopalanie, wygaszanie, czuwanie i tak w kółko. Nie wiem czy lepiej ale peletu schodzi jakby mniej. Dokładnie zobaczę jak spalę cały zbiornik. Do tej pory od października spalał średnio 25 kg na dobę. Ogrzewam 120m2.

ten soft pobrałeś ze strony sasa? bo widzę, że jednak nie mam najnowszego - 1.0.20. ja działałem do tej pory na pidzie, też z wygaszaniem, ale jeden z forumowiczów polecił, żeby wygaszanie wyłączyć (rozpalanie, grzałka, pobór prądu, etc) i tak zrobiłem. teraz mam 2 tryby pidpraca i pidnadzór, ale nie wiem, czy to lepsze, bo piec chcąc nie chcąc chodzi cały czas.

 

jaki masz piec? ja mam sas bio slim 17 kW na pelet. możesz podać ustawienia, na jakich pracujesz?

 

dzięki i pozdrawiam, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na stronie sas do Twojego kotła jest już też nowsza aktualizacja. Ja mam BIO SOLID 14 kW. Parametrów nie podam bo chodzi tak jak napisałem, po przekroczeniu temp zadanej wygasza się i rozpala na nowo. Ale chyba spróbuję z nadzorem, bo może faktycznie grzałka wciągnie więcej prądu niż zaoszczedzę peletu. A Ty jakie masz ustawienia nadzoru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Podłączając się do tematu:

 

Chciałbym zapytać o ustawienia na PID praca  chodzi głównie o moc kotła oraz o korektę górną i dolną wentylatora? jak to działa i na co dokładnie wpływa?

 

Mój kocioł to: Bio Solid 14 kW TECH ST-550zPID 1.0.26. Dom 99 m2 użytkowych plus garaż i kotłownia ogrzewam 99 m2(33m2 ogrzewane tradycyjnie oraz około 60 m2 podłogówka i 21 m2 garażu ale to sporadycznie.

 

Zaznaczam że temp. spalin u mnie dochodzi do 95 stopni i ani drgnie wyżej na kotle mam ustawione 58 st.C.

 

Jeżeli ktoś używa PID nadzór (ustawienia manualne ) to proszę jeżeli to możliwe o podanie ustawień to może bym spróbował.

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda prosisz o nastawy manual, ale może pomogą Ci nastawy zpid (też nadzór) jakie ja mam

u mnie 190 m2 podłogówki i 2 grzejniki dekor w łazienkach. dom jeszcze niezamieszkały, wody nie grzeję, utrzymuję około 18 st. C.

zawór 4d z siłownikiem, siłowniki w skrzynkach, regulatory pokojowe)

 

moc kotła 50%, temp. kotła 50 st.C, korekta dolna 0, górna 2., temp. zaworu zadana 34 st.C

przy tych ustawieniach temp spalin na poziomie max 115 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

co prawda prosisz o nastawy manual, ale może pomogą Ci nastawy zpid (też nadzór) jakie ja mam

u mnie 190 m2 podłogówki i 2 grzejniki dekor w łazienkach. dom jeszcze niezamieszkały, wody nie grzeję, utrzymuję około 18 st. C.

zawór 4d z siłownikiem, siłowniki w skrzynkach, regulatory pokojowe)

 

moc kotła 50%, temp. kotła 50 st.C, korekta dolna 0, górna 2., temp. zaworu zadana 34 st.C

przy tych ustawieniach temp spalin na poziomie max 115 st.C.

 

Dzięki za odpowiedź spróbuję podobnych ustawień. Nurtuje mnie tylko czy można aż o 50 procent zmniejszać moc kotła? jestem zupełnie zielony w tych tematach i dlatego pytam . Z drugiej strony po to chyba jest możliwość regulacji.

 

A jeszcze jedno przy tych ustawieniach jakie mi podałeś ile ci pali na dobę?

Z twojej odpowiedzi wnioskuję że jeżeli dam  mniejszą moc na kotle będę miał większą temperaturę spalin?

Czytałem też że powinno się założyć RCK gdy ma się małą temperaturę spalin czy to prawda?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna zejść z mocą kotła, ja obecnie tylko ogrzewam dom, nie mieszkam, więc 50% wystarczy. to i tak (mam 17 kW) jest 8,5 kW, a u mnie w projekcie zapotrzebowanie jest na 11 kW. trochę mam przewymiarowany.

 

u mnie zauważyłem, że temp. spalin jest powiązana z temperaturą zadaną kotła.

przy zadanej na poziomie 60 st. (tak miałem na początku) temp. spalin była na poziomie 140-160 st.C

 

teraz mam ustawiony na 45 st. (ciepło się zrobiło) i temp. spalin max. 120 st.C.

 

spalanie w zależności od temp. zewn. ale jak było -20 st.C na dworze to palił około 25 kg/dobę

w granicach od -10 do 0 s. C schodził do około 20 a może ciut mniej

 

jak w dzień był "plus" to jeszcze mniej  bo w nadzorze pozostawała zdecydowanie dłuższy czas.

 

jeśli masz dom zamieszkały, to się tym spalaniem tak nie sugeruj, bo ja jeszcze nie mieszkam, nie grzeję wody, mam w domu ustawiony max. 18 st. C. z drugiej strony brak drzwi wewn., które też mieszają powietrze i nikt nie gotuje, nie przebywa na stałe, więc sporo czynników zmiennych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli ktoś z posiadaczy kotła jak w temacie (14kW) tu zaglądnie, to mam prośbę.

1/ Z tego co się zorientowałem, na ściance naprzeciwko palnika jest kształtka ceramiczna w kształcie "buta" mocowana 4-ma śrubami do płaszcza. Czy mógłbym prosić o fotkę wnętrza kotła jak to wygląda i jakie mniej więcej wymiary tej kształtki? Czy w pionie sięga do samego kątownika nad podłogą kotła czy jest krótsza? Czy zakrywa całą ściankę na szerokość czy jest węższa?

2/ Jaka jest odległość od palnika do tej kształtki?

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.