Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Systemu Ogrzewania Do Starego Domu 100M^2


scrooge

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

 

 

741857bc8e567451gen.png

 

W domu jeszcze nie mieszkam, chodzę jedynie co kilka dni, żeby rozpalić w kominku i utrzymać dodatnią temperaturę. 

 

 

W tym jednym zdaniu skupia się sedno problemu...

 

Żeby dom nabrał "rumieńców"  trzeba po prostu naładować ciepłem ten akumulator, palić w kominku spokojnie,cierpliwie przez kilka dni,żeby ściany,podłogi zakumulowały właściwą temp.,a wtedy osiągniesz komfort cieplny i temp. wewnątrz będą zadowalające.

Przy sporadycznym przepalaniu,co kilka dni taki jest efekt,to samo miałem u siebie przed przeprowadzką do nowego domku,również ogrzewanego kominkiem z DGP.

Trochę się martwiłem,jak to będzie.

Jeżeli ten wkład,który posiadasz jest przystosowany do palenia w trybie ciągłym(tzw. ciągły ogień) to w porządku,gorzej jeśli to jest marketowy badziew tylko do przepalania(rozleci się),jeśli będziesz palił w trakcie wygrzewania bez przerwy.

Wtedy będziesz musiał kupić porządny wkład.

Po wygrzaniu domu,obecnie przepalam(spalając drewno od góry) 2x na dobę,o 10-tej i 18-tej,żona i tak marudzi,że za ciepło ;)

Tym bardziej szkoda inwestować,w coś tymczasowego na 5 lat.

Chyba,że domek zostaje w rodzinie,to warto ocieplić.

Na pewno nie zmarzniesz.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Skorzystam z rady i poczekam z inwestycją do czasu aż sprawdzę jak będzie w środku przy ciągłym paleniu przez powiedzmy tydzień.

 

W jaki sposób można ocenić czy wkład nadaje się do palenia ciągłego? Nie ma na nim żadnego znaczka producenta ani tabliczki znamionowej. Jedyne co wiem to to, że 15 lat temu kosztował 4000zł co na tamten czas było sporą sumą.

 

Nad dociepleniem pomyślę, bo dom z zewnątrz wygląda brzydko przez zaniedbaną elewacje. Ocieplenie załatwiłoby problem wyglądu oraz pomogłoby utrzymać komfortową temperaturę w środku za dużo mniejsze pieniądze :) A później w razie sprzedaży łatwiej będzie znaleźć kupca na coś co "wygląda" i jest stosunkowo tanie w eksploatacji (ale niekoniecznie wygodne).

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Panowie,

 

W okresie zimowym, ktory na szczęście się już kończy, sprawdziłem jak wygląda sprawa z "wygrzaniem" domu przy ciągłym paleniu. 

Niestety po tygodniu palenia w domu nie utrzymywała się komfortowa temperatura. W okresie kiedy na dworze w nocy bywało -10 stopni kominek nie dawał rady. W środku maksymalnie 15 stopni.

 

Jako głównego winowajcę obarczyłem drzwi wejściowe (stare, drewniane bez uszczelnienia). Stojąc w okolicach kominka było czuć jak zimne powietrze ciągnie od strony drzwi, W kwietniu będę montował nowe ocieplone drzwi PVC więc ten problem się rozwiąże.

Dodatkowo ocieplam aktualnie skosy na nieużytkowej cześci poddasza (15cm wełny między krokwie) - do tej pory była tam goła blacha.

W wszytskich oknach wymienię uszczelki (stare są już twarde) oraz poddam je regulacji.

W lipcu zamontowana zostanie instalacja solarna (dofinansowana w 80% z UG) - 2 panele + zbiornik 270 litrów z trzema wężownicami.

W okolicach sierpnia-września planuję docieplić elewację (15cm styropianu).

 

 

W związku z powyższymi działaniami zapotrzebowanie energetyczne budynku w najmroźniejszy dzień powinno mocno spaść - do 5,5kW (zgodnie z wyliczeniami na ciepłowlasciwe.pl). Przecietna moc grzewcza - 2,7kW

 

 

Planuję również zainwestować w nowe źródło ogrzewania. Po przeczytaniu setek stron tematów na forum nadal nie potrafię zdecydować się co będzie lepsze.

 

1, Kocioł kondensacyjny na gaz LPG z butli. Butla na własność zamontowana na podwórku.

Koszty:

- butla 2700 z przyłączem, projektami etc - 10500zł

- kocioł kondensacyjny - +/- 4000zł

- komin 1000zł

 

Razem: 15 500 zł

 

2, Pompa ciepła powietrze-woda.

- pompa LG 9kw  13000 zł

- instalacja  1000zł

 

Razem 14 000zł

 

 

Dodatkowo przy obu rozwiązaniach muszę zamontować układ pompowy z rozdzielaczem na 10 grzejników, 8 nowych przewymiarowanych grzejników PURMO (+ jedna drabinka w łazience), całość połączona rurami PEX.

 

Kosztów jeszcze nie liczyłem, ale czy dla LPG czy dla PC będą takie same.

 

Proszę o poradę który z systemów ogrzewania będzie dla mnie lepszy.

 

Pozdrawiam,

M.

Opublikowano

Witam,

 

Nieśmiało upominam się o moją powyższą prośbę o pomoc z doborem systemu ogrzewania. Chciałbym skorzystać z dotacji, a z informacji przekazanych mi przez bank udzielający kredyt, dowiedziałem się, że wykorzystano już pulę 90 % pieniędzy.

 

Pozdrawiam,

Opublikowano

Jak pompa ciepła to podłogówka, jak grzejniki to piec gazowy. Pompa ciepła daje zbyt niską temperaturę wody, żeby efektywnie grzać grzejnikami, chyba, że chcesz mieć całe ściany nimi wyłożone.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.