ChrisKatowice Opublikowano 23 Sierpnia 2017 #1 Opublikowano 23 Sierpnia 2017 Drodzy forumowicze... Jestem w trakcie budowy domu i na etapie wyboru instalacji ogrzewania podłogowego. Niestety jestem zielony w tym temacie a muszę dokonać wyboru odpowiedniego instalatora i instalacji. Niestety każdy instalator rekomenduje kocioł innego producenta - to pierwszy z problemów ale nie do tego zmierzam. Głównym problemem jest fakt, że wszystkie instalacje proponowane przez instalatorów wyglądają inaczej co przekłada się w znacznej mierze ca cenę końcową. Dom z poddaszem użytkowym, 180m2 podłogówki dół i góra, 3 grzejniki (2xłazienka + 1xgaraż) I teraz mój największy problem: Są instalatorzy, którzy proponują zastosowanie 3 grup pompowych (parter / piętro / grzejniki) co przekłada się na cenę (+ sprzęgło itd.) ale są także tacy, którzy proponują zastosowanie tylko 2 rozdzielaczy (parter i piętro) i jednej pompy CO grundfos alfa (bez sprzęgła itd.) co oczywiście obniża znaczenie cenę końcową. Co o tym sądzicie? Ten ostatni instalator (najtańszy) twierdzi, że oczywiście może zabudować 3 grupy pompowe ale przekonuje mnie, że po co przepłacać jak wszystko będzie dobrze "hulać" na jednej pompie. Dodam, że dobrał do tej instalacji kocioł dedietrich MCR3 24 z 150 zasobnikiem. Pomóżcie...:-)
tomekb Opublikowano 23 Sierpnia 2017 #2 Opublikowano 23 Sierpnia 2017 Bez liczenia można powiedzieć że trzeba sprzęgło . :) Po przeliczeniu może się okazać że wystarczą 2 grupy pompowe , chyba że grzejniki będą chodzić na temperaturze ogrzewania podłogowego. Tak to niestety wygląda ,że szkłem d . . y nie wytrzesz .:)
Gość mak Opublikowano 23 Sierpnia 2017 #3 Opublikowano 23 Sierpnia 2017 Dlaczego próbujesz zdać się na zdanie instalatorów (jeden mówi trochę prawdy,drugi brednie Ci opowiada) zamiast szukać informacji tam gdzie powinieneś jej szukać czyli na stronie producenta. Jest tam zakładka dokumenty do pobrania , znajdź cennik swojego kotła i jest tam wszystko łącznie ze schematami. Czytaj i wyciągaj wnioski! Myślę że potrzebne będą dwie grupy pompowe w tym jedna z mieszaczem, sterowanie pogodowe. A dobór pompy i zaworu mieszającego będzie można zrobić jak będziesz więcej wiedział o podłogówce (pętle i ich długości , projektowane przepływy.......
czoper75 Opublikowano 25 Sierpnia 2017 #4 Opublikowano 25 Sierpnia 2017 A na jakie zdanie powinien się zdać przecież po to jest to forum,żeby wymienić się doświadczeniami,a nie czytać głupoty w internecie
shogunzlasa Opublikowano 29 Sierpnia 2017 #5 Opublikowano 29 Sierpnia 2017 Chcąc mieć kilka pomp - lepiej mieć sprzęgło.Jak chcesz podłogówką wyregulować temperaturę musisz mieć zawór mieszający - zastanów się czy jeden na cały dom wystarczy wtedy możesz myśleć o jednej pompie.W praktyce na parterze i na poddaszu będą zawsze różnice temperatur więc można zastosować drugi. Chcąc mieć 2 nie wstawisz jednej pompy przed nimi bo może pchać więcej wody powrotem więc wypada mieć 2 na zasilaniu każdej linii. Chyba że zmieszasz to jednym a regulować będziesz termostatami na końcu linii. Grzejniki pasuje sprzężyć z CWU o ile masz jakiś zbiornik i tutaj potrzebna jest pompa. Opcji jest wiele - musisz stwierdzić jak tym najlepiej sterować i do tego dobrać resztę.
teres Opublikowano 29 Sierpnia 2017 #6 Opublikowano 29 Sierpnia 2017 Jak to mówią Chińczycy " mona tak, mona tak", wszystko rozbija się o środki finansowe.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.