Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Solid 14 Kw - Dobry Wybór?


sebek77

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Zamierzam wymienić do jesieni mój 13-letni kocioł węglowy. Mam przeczucie, że tej zimy może nie przelatać.

Nasłuchałem się, naczytałem i naoglądałem i wybór padł na pelet a dokładnie SAS BIO SOLID 14kW.

Kusi mnie mała obsługowość kotła (automatyczne rozpalanie, grzanie CWU latem) i brak tego całego syfu z węgla w piwnicy.

Domyślam się, że roczny koszt paliwa może być trochę wyższy niż przy węglu ale dla wygody to przeżyję.

Czytałem też, że sporo osób walczy z ustawieniami sterownika kotłów na pelet ale rozumiem to bo sam przesiedziałem w kotłowni dwa sezony zanim się nauczyłem efektownie wykorzystać mój obecny kocioł.

Mój dom to 120m2 powierzchni do ogrzania, same grzejniki i zasobnik 300 L. Technologia sprzed 20 lat czyli suporex 24, 10cm styropianu, 25 wełny na dachu, okna dwuszybowe. Według wyliczeń ze strony "cieplowlasciwe" przy kotle z podajnikiem potrzebuję 10kW.

Opisałem już chyba wszystko i mam do Was kilka pytań:

1. Czy SAS BIO SOLID to dobry wybór (wykonanie, obsługa, serwis)?

 

2. Jaki sterownik wybrać ( Recalart czy Tech)?

 

3. Czy te 14kW to nie przesada do mojego domu?

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Opublikowano

Jako ze to brat mojego to na pewno jakość wykonania OK. Co do reszty to nie wiem.

Opublikowano

Ze sterownika jestem zadowolony, jednak spalanie ekogroszku to co innego niż pelletu. Jak się sprawuje przy tym paliwie - nie wiem... Najlepiej zerknij na watki dotyczące tego na tym forum, jest sporo tego. Albo uderz do RobiK-a, Marwol-a bo oni mają/mieli te stery przy pellecie.

Opublikowano

W zależności od instalacji ktora masz, byc może będziesz musiał ja troche przerobić (ochrona powrotu, Ew. Bufor itp...) ale o to juz pytaj fachowców od instalacji na tym forum, najlepiej gdy wrzucisz schemat lub fotki.

Oprócz tego będziesz potrzebowal RCK do komina.

Opublikowano

Sterownik recalart dobry, rozpracowany przez forumowiczów :)

 

Obsługuje :

- 2pompy co

- cwu

- rezerwowa

- sterowanie pogodowe

- czujniki pokojowe bezprzewodowe

 

Serwis sasa ok, szybko części wysyłają.

 

Minusy:

- ruszt wodny

- czasem temp podajnika jest za wysoka

- mały popielnik

 

Plusy :

- serwis

- obsługa pomp i regulatorów

- kompaktowa obudowa, wymiary

- czyszczenie mechaniczne palnika - spieki z gorszego palnika Cię nie obchodzą.

- tryb lato dla grzania cwu - sam sie odpala żeby wode zagrzać

- po zastosowaniu zabezpieczeń może pracować w układzie zamkniętym

 

 

Ja polecam. Ustawienia na forum dla recalarta masz podane. Zrób dobrą instalacje i sie ciesz tanim i czystym grzaniem.

 

 

Rck - raczej nie bedzie potrzebne. W DTR trzeba sprawdzić zalecany ciąg.

 

Bufor ? Aż tak 14kw nie bedzie za duże.

 

Przy samych grzejnikach (jak maja termostaty) to puszczamy tyle ile na piecu i o powrot już sie nie martwimy.

Opublikowano

Instalację mam zmodernizowaną 3 lata temu. Dwie pompy elektroniczne, zawór 4-drogowy i termostaty na grzejnikach. Układ mam otwarty. Z tego co wyczytałem to oprócz kotła potrzebowałbym jeszcze regulatora pokojowego i ewentualnie regulator ciągu komina . Czy dobrze myślę?

Opublikowano

W Twoim nie ma rusztu wodnego.

Opublikowano

Wręcz przeciwnie :)

Ale jego zwolenników i przeciwników jest pewnie tyle samo, u niektórych zachodzi smołą a u innych nie lub im to nie przeszkadza :).

Opublikowano

Instalację mam zmodernizowaną 3 lata temu. Dwie pompy elektroniczne, zawór 4-drogowy i termostaty na grzejnikach. Układ mam otwarty. Z tego co wyczytałem to oprócz kotła potrzebowałbym jeszcze regulatora pokojowego i ewentualnie regulator ciągu komina . Czy dobrze myślę?

Jeżeli masz zawory termostatyczne zamontowane to regulator pokojowy jest zbędny. Tak samo jak zawór 4d (też rzecz sporna przy termostatach). Moim zdaniem; zakładam jedną pompę na cały układ CO i CWU  robię spinkę na wyjściu z kotła zasilania i powrotu kryzuję ją zaworem grzybkowym (lub montuję zawór 3D)pompa chodzi na stałe na grzejniki i na bojler   i mam bardzo dobrze dogrzany powrót przez spinkę i cwu. Prosto tanio i ekonomicznie. W moim przypadku po zdemontowaniu zaworu 4D spalanie spadło i jest duża stabiloność całego układu.

Opublikowano

Termostaty założyłem ponieważ na zwykłych zaworach miałem nieraz 28 stopni w domu. Zawór 4D żeby podwyższyć temperaturę powrotu ( takie zresztą było wymaganie producenta kotła). Obecnie mam kocioł zasypowy i termostat pokojowy moim zdaniem nie ma sensu. Przy kotle z podajnikiem wydaje mi się, że dobrze go mieć bo kocioł dostanie sygnał, że może się wygasić jak osiągnie temperaturę zadaną na pokojówce (zasypowy musi chodzić cały czas i się dusić). Chyba, że się mylę to mnie poprawcie, nie mam doświadczenia w kotłach z podajnikiem.

Opublikowano

Jeśli zakładasz zawor czterodrogowy to łącznie z termostatem pokojowym masz regulację temperatury w pomieszczeniach i ochronę powrotu, w takim układzie zawory termostatyczne na grzejnikach są bez sensu.

Jeśli upierasz się przy zaworach termostatycznych to nie montujesz termostatu pokojowego a zamiast zaworu czterodrogowego dajesz zawór trójdrogowy, który będzie pilnował ochrony powrotu. Ot i cała filozofia

Opublikowano

Masz rację, ale chodzi mi o pracę kotła. Zawory zamkną się po uzyskaniu zadanej temperatury ale kocioł będzie nadal chodził na podtrzymaniu ( tak mam teraz przy zasypowym ). Chodzi mi o to czy przy termostacie pokojowym kocioł na pelet po uzyskaniu zadanej temperatury wyłączy się czy też będzie pracował na podtrzymaniu?

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

I jak tam idzie  Sebek77 grzejesz już ?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.