Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwie Pompy - Co I Cwu


Buntyk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Chciałbym upewnić się co do instalacji CO, jaką zakładał u siebie mój tata (który nie jest hydraulikiem).

Dotychczas był stary kocioł i bojler z wężownicą +pompa startująca od 40 stC. Niedawno wymieniono na kocioł ze sterowaniem i bojler dwupłaszczowy. Ale pompa została jedna.

Dla mnie to logiczne, że w takim układzie, przy wygaszaniu pieca bojler się ochładza przez to, że jest tylko jedna pompa. Tata mówi, że potrzebny jest zawór zwrotny, by były dwie pompy, nie zgadzam się z tym.

 

Narysowałem prosty schemat. W aktualnym układzie jest jedna pompa na zasilaniu. Sądzę, że pompa CWU pozwoli zaoszczędzić coś na grzaniu i jej dodanie nie będzie trudne.

Sterownik pieca i tak próbuje załączyć pompę CWU, bo nie bierze pod uwagę jej braku. Natomiast przy podłączonych dwóch pompach można manipulować priorytetami załączania pomp i ogrzać szybciej wodę użytkową, według mnie jest tego sens.

 

Tak więc zwracam się z prośbą o uwagi, czy instalacja na jednej pompie ma szansę się "obronić", czy jest to wielki błąd (jak ja myślę).

 

Pozdrawiam

 

 

P - powrót

Z - zasilanie

K - kocioł

Po. - pompa C.O./CWU

post-74060-0-08948400-1500989070_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat chyba standard na terenie calego kraju :-).

 

Przerzuc pompe i zawor roznicowy na powrot i usun jakakolwiek armature odcinajaca na nitce miedzy kotlem a zbiornikiem wyrownawczym. Jesli naczynie jest bardzo nisko nad najwyzszym grzejnikiem to albo naczynie w gore, albo pompa zostaje na zasilaniu a do przelewu ciagniesz osobna rure dn25.

 

Potem mozesz przejsc do rozwazan na temat jednej pompy, aczkolwiek duzo takich instalacji widzialem i uzytkownicy nie narzekali. Kwestia przyzwyczajenia. Druga pompa daje Ci mozliwosc sterowania temperatura wody w zbiorniku CWU chyba, ze wrzucisz na wyjsciu cieplej wody uzytkowej zawor 3d termostatyczny, ktory robi to samo.

 

Problem troche na zasadzie - czy czerwony samochod czesciej sie psuje :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.