Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Wykonać Ogrzewanie Ścienne


krypa1920

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zeby nie otwierac nowego tematu chcialbym uzyskac jakies informacje na temat ogrzewania sciennego chcialbym to zrobic w jadalni pokój okolo 16m2 sciana na której mialo by to powstac jest zewnetrzna 2,5m na 4m. Da rade wogole cos takiego zrobic?

Edytowane przez Ryszard
Wątek został wydzielony do nowego tematu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwu płytowy wystarcza oczywiscie nie zawsze pale na 75 bo bym sie pocil siedzac :-)

 

https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/grzejniki-co/grzejnik-stalowy-idmar-classic-c22-600-x-1200-mm.html moj blad to jest dokladnie ten kaloryfer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

Ja podłączę się do tematu

Czytam na temat ogrzewania ściennego.

Chciałem się zapytać, czy warto robi tego typu ogrzewanie ?

Na forach są różne opinie, często nielogiczne

Czy sa specjalne tynki, aby zakry rurki grzejne? 

Tynk z gliny ma ok. lamda = 0,70-080(W/mK)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam trochę o przewodności cieplnej tynków

Zalecaja tynk TYNK MASZYNOWY MP 75 G/F THERM ale on ma lambdę ok 0,32 W/mK

A tym cementowo -  wapienny ma ok 0,8 W/mK

Czyli lepszym tynkiem jest Cementowo - wapienny, tylko czynie bedzie pekac

Czy dobrze myślę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.03.2017 o 18:37, sambor napisał:

Da radę, tylko ściana powinna być ocieplona od zewnątrz lub rury ułożone na podkładzie izolacyjnym ze styropianu. np takim https://www.artbud.pl/pl/p/Plyty-do-ogrzewania-podlogowego-KNAUF-Therm-EXPERT-FLOOR-HEATING-200-%CE%BB-31-cena-za-1m2/34209

post-18578-0-91193300-1489599459_thumb.jpg

post-18578-0-46633900-1489599463_thumb.jpg

Witam

Czy nie lepiej jest robić kilka pętli (rys 2), niż jedna na całą ścianę?

Czy wtedy nie będzie wtedy lepszego rozkłady temperatury?

Chodzi mi o taki efekt, że na początku pętli woda jest cieplejsza niz na końcu pętli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana 5 metrów na 2,5 metra

Jaka moc przypada na 1 m2?

Z tego co czytam to w granica 120-150 W/m2

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu , cytat usunięto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 80 metrów bieżących dla rur o średnicy 14x2 mm
  • 120 mb - dla rur o średnicy 16x2 mm
  • 150 mb - dla rur o średnicy 20x 2,25 mm

Czyli wychodzi mi  ze gdybym ścianę podzielił na 2 pętle po 2,5 metra to wychodzi mi 32 poziomy po 50 mm (rura 14 mm) czyli 64 mm razem z odtępami między rurkami

to wychodzi że wysokości ok 32 rzędyx60mm = 1920 mm, ok 2 metrow wysokosci

"Jak zrobisz 10m2 grzanej ściany to przy zasilaniu 60C  i 2 pętlach ( rozstaw 50mm) każda będziesz miał moc rzędu 1700W."

czyli jedna pętla to 5 m2, czyli ok 850 watt

Czy dobrze liczę?

Mam pytanie, czy jest sens wpuszczać rurki na wysokość powyżej 2 metrów, jeżeli jest mało mebli, a powietrze nie  ogrzeje sie poprze promieniowanie.

Inaczej mówią raczej nic nie będzie mogło przyjąć tego promieniowania powyżej 2 metrów, tylko niewielka ilość mebli, gdyż powietrze jest obojętne na promieniowanie, tylko ciała stałe. Ale to by oznaczoło, ze jeżeli nie ma nikogo w pokoju i  jest malo mebli , to w pokoju jest zimno

Czy dobrze myślę?

 

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz ogrzewanie podłogowe i nie ma cie w tym pomieszczeniu to jest w nim zimno? Przecież takie ogrzewanie to nic innego jak podlogowka na ścianie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko większa część w ogrzewaniu ściennym chyba 90% jest przez promieniowanie podczerwone, gdzie powietrze bezpośrednio od ścian się nie ogrzewa .

Trochę inaczej jest  w ogrzewanie podłogowym, gdzie 30% to ogrzewanie przez konwekcję, czy powietrze sie ogrzewa

  

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2020 o 15:43, MikiQ napisał:

A jak masz ogrzewanie podłogowe i nie ma cie w tym pomieszczeniu to jest w nim zimno? Przecież takie ogrzewanie to nic innego jak podlogowka na ścianie.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Pomieszczenie się również ogrzewa

Czy nie jest tak, jak nikogo nie ma w pokoju, że ściany promieniują - ogrzewają  ściany  na przeciwko siebie i one oddają ciepło zgromadzone? Wyłączając ścianę której na przeciwko są okna

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie się zachowywać siatka aluminiowa w tylnku cementowo wapiennym, czy ni będzie korodowała?
Chcę miedzy murem a rurkami jeszcze włożyc siatke aluminiowa, aby działała jak radiator.
Czy siatka- radiator przyczyni się do większej sprawności (oddawania ciepła)? Coś w rodzaju w systemu 3 THERMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w system 3THERMO tynk nie wapna, aby siatka nie korodowała?

Czytam

"Grzejniki podtynkowe w przeciwieństwie do ogrzewań wodnych opartych na rurkach PCV z wodą, nie wywołują dużych naprężeń. W związku z tym nie wymagają grubych ani specjalnych elastycznych tynków. Można stosować każdy typowy rodzaj tynku. Grzejniki 3THERMO nadają się nawet do instalacji w warstwie kleju przed płytką ceramiczną, np. w łazience."

Czy to siatka jakaś specjalna?

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sambor napisał:

Aluminium rozpuszcza się w wapnie, więc ta siatka to kiepski pomysł.

Czy nie lepiej wobec tego zastosować tynk cementowy? Przynajmniej pierwszą warstwę

Lambda jest równa 1, a tynku cementowo-wapiennego 0,82

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.